چرا گیاهان نشاسته می سازند؟

0

آیا در خانه شما کسی هست که رژیم غذایی داشته باشد؟ احتمالاً شنیده‌اید که وقتی از خوردن نوعی خاصی از غذاها ممانعت می‌کنند، می‌گویند برایم خوب نیست، زیاد نشاسته دارد. اما اگر در همان خانه، کودکان در حال رشد وجود داشته باشند، باید معمولاً نشاسته زیاد مصرف کنند، زیرا بدن آن‌ها را تقویت می نماید.

مردم خواه کم یا زیاد نشاسته مصرف کنند، این ماده یکی از مهم‌ترین مواد موجود در روی زمین است. برنجی که مصرف می‌کنیم، دارای مقدار زیادی نشاسته نسبت به سایر مواد می‌باشد. البته نشاسته را از گیاهان به دست می آوریم. گیاهان چگونه نشاسته را می‌سازند؟ به کمک کلروفیل و نور خورشید. گیاهان، آبی را که از خاک جذب کرده‌اند با دی اکسید کربن هوا ترکیب کرده و قند می سازند. سپس این قند را به نشاسته تبدیل می‌کنند.

گیاهان، نشاسته را به شکل دانه‌های کوچک در ساقه، ریشه، برگ، میوه و دانه ذخیره می‌کنند. سیب زمینی، برنج، ذرت و گندم حاوی مقدار زیادی نشاسته می‌باشند.

دلیل اینکه گیاهان به مقدار نشاسته تولید می‌کنند، تأمین غذا برای رشد نشاها و با جوانه های تازه می‌باشد تا بتوانند مواد غذایی خود را تولید کنند، بنابراین هنگامی که گیاهی را در حال رشد می‌بینید، می‌دانید که نشاسته ذخیره شده، غذای لازم برای رشد گیاه را فراهم می‌کند.

برای انسان و حیوانات، نشاسته یک غذای انرژی زا را فراهم می‌سازد. شیره آن از کربن، نیتروژن و اکسیژن ترکیب شده است، که غالبا شیرین نبوده و معمولاً فاقد مزه می‌باشد.

مواد شیمیایی اختصاصی، در دهان، معده و روده ها: غذای حاوی نشاسته را به گلوکز تبدیل می‌کنند که بدن براحتی می‌تواند آن را مورد استفاده قرار دهد.

راه به دست آوردن نشاسته از گیاه خرد کردن قسمت‌هایی از آن است که در آنجا نشاسته ذخیره شده. آن را با آب شسته و می گذارند تا در خمره بزرگی ته نشین شود، سپس آب با فشار از نشاسته مرطوب خارج شده و خشک می‌گردد و آسیاب شده و به صورتی که اغلب تولید می‌شود، در می‌آید.

نشاسته مصارف دیگری نیز دارد، از آن در تهیه فراورده های مختلف نظیر چسب، تولید پارچه و به‌عنوان مواد اولیه بسیاری از لوازم آرایش بکار می‌رود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.