چند نوع خفاش وجود دارد؟

0

تقریباً نزدیک به هزار نوع خفاش وجود دارد. این جانور در همه جا بجز مناطق قطبی زندگی می‌کند. هر نوع آن، عادت خاصی دارد که بسته به محیط زندگی خفاش فرق می‌کند. علیرغم تفاوت‌هایی که در انواع مختلف آن‌ها وجود دارد، خفاش‌ها، در بسیار چیزها مشترکند.

آن‌ها اغلب بصورت بصورت گروهی زندگی می‌کنند، اما خودشان لانه نمی‌سازند و معمولاً در غارها ساکنند. در بعضی از غارها، ممکن است گروه‌های هزار نفری از خفاش‌ها وجود داشته باشند. همچنین امکان دارد گروه آن‌ها تنها شامل ۱۰ یا ۱۲ خفاش باشد که در یک سوراخ درخت زندگی می‌کنند.

برخی خفاش‌ها بر روی درخت زندگی می‌کنند و مانند برگ از شاخه‌های درختان آویزان می‌شوند. دو نوع از خفاش‌های مناطق گرمسیری، خیمه‌های کوچکی از برگ‌های درختان نخل درست می‌کنند.

خفاش‌هایی وجود دارند که در اهرام مصر و بروی درختان میوه در استرالیا زندگی می‌کنند. در آمریکای شمالی و اروپا، خفاش‌ها اغلب در خانه‌هایی که مردم در آن سکونت دارند، زندگی می‌کنند.

یک خفاش می‌تواند از شکاف‌های باریک گذشته و بین لایه‌های دیوار آویزان شده و سکنی گزیند.

در حالیکه اغلب خفاش‌ها فقط در شب فعالیت دارند، خفاش‌هایی وجود دارند که در روز روشن بدون ترس بیرون می‌آیند. اغلب آن‌ها با شکار حشرات غذای خود را تأمین می‌کنند. خفاش‌هایی وجود دارند که از گوشت، ماهی و حتی شیره گل‌ها تغذیه می‌کنند. در هندوستان نوعی خفاش وجود دارد که موش‌ها، پرندگان و مارمولک‌ها را می‌خورد. یک نوع بزرگ از این جانور «Spear nosed» «یعنی خفاشی که بینی آن تیز و نیزه مانند است» در نواحی گرمسیر آمریکا در مواقع اسارت،‌ می‌تواند همه چیز بخورد. این خفاش‌ها می‌توانند موز، گوشت اسب و جگر بخورند. آن‌ها حتی قادرند از خفاش‌های کوچک نیز بعنوان غذا استفاده کنند.

خفاش‌هایی با ترتیب غذای غیر معمول، اغلب در نواحی گرمسیری بافت می‌شوند. خفاش‌های «Noctition» در آمریکایی مرکزی و جنوبی، ماهی می‌خورند. گروهی دیگر از خفاش‌های جنگل، یعنی خفاش‌های مگس خوار کوچک، عمدتاً گرده و شیره گل‌ها را می‌خورند.

البته یک نوع خفاش دیگر که به «وامپیر» معروف است در آمریکای جنوبی و مرکزی یافت می‌شود. این نوع خفاش حیواناتی مثل است، گاو، بز و یا حتی انسان را گاز می‌گیرد و مقداری از خون آن‌ها را خورده و سپس پرواز کرده و دور می‌شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.