چند نوع ماهی وجود دارد؟

0

هنگامی که اولین ماهی در اقیانوس شنا می‌کرد، هیچ انسانی وجود نداشت. دانوسورها، فیل‌ها، و هیچ نوع زندگی پیشرفته‌ای در آن زمان نبود. ماهی‌ها اولین حیوانات مهره داری بودند که بوجود آمده‌اند. آن‌ها چون دیگر موجوداتی که قبلاً وجود داشته‌اند، در تکامل خود دستخوش تغییرات بسیاری شده‌اند. در دنیای امروز، تعداد گونه‌های ماهی‌ها زیادتر از رده‌های دیگر مهره داران است.

جمعاً حدود ۳۰ هزار نوع متفاوت از ماهی‌ها وجود دارد که در هر نوع آبی که قابل تصور باشد، زندگی می‌کنند. از رودهایی با جریان آب شدید کوهستان و استخرهای کوچک تا اقیانوس‌ها با ژرفای زیاد.

بهرحال ماهی‌ها به سه گروه بزرگ تقسیم می‌شوند. یک نوع از آن‌ها ماهی‌های غضروفی می‌باشند که شامل ماهی‌های چهارگوش «لقمه ماهی»، کوسه‌ها و «broy» است. این ماهی‌ها بجای اسکلت استخوانی، غضروف دارند که محکم است امّا ماده قابل انعطافی است و اغلب بجای فلس، پوست سخت و شاخی دارند. گروه دوم ماهی‌های استخوانی می‌باشند که شامل بیشترین تعداد ماهی‌هایی است که در عصر حاضر زندگی می‌کنند.

ماهی‌های این گروه اسکلت کامل استخوانی دارند و بدنشان پوشیده از فلس است. گروه سوم ماهی‌های شش دار، با ماهی‌هایی که هم شش و هم آبشش دارند. همه ماهی‌های شش دار در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند. آن‌ها باله‌هایی دارند که شباهت کمی به پا داشته و بعضی مواقع بر روی خشکی می‌آیند و نیز می‌توانند به جاهای بلند صعود کنند.

اما بیشتر ماهی‌ها بوسیله آبشش تنفس می‌کنند که بدین ترتیب آب بطور مداوم از دهان آن‌ها عبور می‌کنند. ماهی‌ها خونسردند، اما سیستم عصبی آن‌ها مشابه حیوانات دیگر است و درد را احساس می‌کنند.

حس لامسه آن‌ها قوی است و حس چشایی آن‌ها از طریق پوست، سبیلک و سقف دهانشان به اندازه حس لامسه می‌باشد. در اندام کوچک بویایی آن‌ها در سوراخ‌های بینی در روی سر آن‌ها قرار گرفته است. ماهی‌ها در گوش درونی دارند، بدین معنی که کاملاً در جمجمه ماهی قرار گرفته است.

اغلب ماهی‌ها محل خاصی برای زندگی ندارند و در همه جای آب‌ها سرگردانند، اما اغلب بصورت جوامع کوچکی زندگی می‌کنند بهمان صورت که حیوانات در خشکی بسر می‌برند. اغلب ماهی‌ها صیادند، بدین معنی که از ماهی‌های دیگر با حیوانات آبزی و حشرات تغذیه می‌کنند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.