چند نوع میخ وجود دارد؟

0

میخ‌ها معمولاً برای اتصال قطعات چوب به یکدیگر و سایر مواد به چوب، استفاده می‌شوند. آن‌ها به راحتی در محل مورد نظر چکش خورده و به واسطه اصطکاک در آن‌جا محکم می‌شوند. بعضی میخ‌ها ساقه عاج‌دار داشته به طوری که بهتر درگیر می‌شوند.

اکثر میخ‌ها به وسیله ماشین از سیم فلزی سنگین ساخته می‌شوند. این ماشین‌ها قادرند صدها میخ را در دقیقه بسازند. در ابتدا ماشین سیم را به طول مناسب بریده و سپس یک انتهای آن را برای ساختن قسمت سر، پهن می‌سازد و در نهایت قسمت تیزی را در انتهای دیگر می‌برد.

بعضی میخ‌ها که «برنده» نام دارند، از صفحات فلزی بریده شده و گرد نبوده بلکه راست گوشه‌اند.

میخ‌ها انواع زیادی دارند، زیرا از آن‌ها برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شود. میخ‌های معمولی که اکثراً از آن‌ها استفاده می‌کنیم، میخ‌های معمول نام دارند. میخ‌های روکار که در مبلمان و قفسه بندی استفاده می‌شوند دارای سری کوچک بوده، به طوری که بر روی کار تکمیل شده، مشخص نیستند.

میخ‌های پوششی دارای سری بزرگ بوده و برای میخ‌کوب کردن ورقه قیراندود یا تخته نازک به سقف استفاده می‌شوند. سر پهن آن‌ها مواد نازک را نگهداشته، بعضی از میخ‌ها دو سر دارند. یکی بالای دیگری. میخ تنها تا قسمت سر اول کوبیده می‌شود و سر بالاتر میخ در بالای سطح کار باقی‌مانده و بیرون کشیدن میخ را آسان می‌سازد. میخ‌های دو سر جهت نگهداشتن داربست و سایر ساختمان‌های موقت به کار می‌روند.

اکثر میخ‌ها از فلز ساخته می‌شوند. میخ‌های مخصوص سنگ کاری در بتون یا مصالح ساختمانی استفاده شده و از فلز مخصوص و سخت ساخته می‌شوند. بعضی میخ‌ها مانند میخ‌های پوشاننده، گالوانیزه «سفید» شده‌اند، به این معنی که برای جلوگیری از زنگ زدن با فلز روی پوشانده می‌شوند.

میخ‌هایی که در کشتی‌ها استفاده می‌شوند، در مقابل زنگ زدن بسیار بادوامند، و معمولاً از برنج یا برنز ساخته می‌شوند. میخ‌های بزرگ معمولاً بیشتر از ۱۵ سانتیمتر طول دارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.