چه زمانی برای اولین بار از حمام وان استفاده شد؟

0

در روزگاران قدیم مردم برای دو منظور با آب استحمام کردند: برای تمیزی و برای آیین‌های مذهبی. یونانیان و رومیان قدیم، دوست داشتند به راحتی و لذت بعد از حمام آب گرم استفاده کنند. حمام‌ها به صورت مراکز اجتماعی درآمده و وسیله‌ای برای درمان بسیاری از بیماری‌ها بود.

در بین مصریان حمام گرفتن به طور عمده آیین مذهبی بود و عبری‌ها و هندوان معتقد بودند که حمام برای مقاصد مذهبی است.

اولین حمام‌های شناخته شده، حمام‌های قصر «Knossos» در جزیره کرت هستند. حدود ۴۰۰۰ سال قدمت دارند. قصر دارای حمام‌هایی با پاشوره و مجراهای آب بود، در این قصر درد طبقه متعلق به ملکه یک حمام وان کشف گردیده است که تاریخ آن به سال های ۱۴۰۰ تا ۱۷۰۰ قبل از میلاد باز می‌گردد. این وان بسیار شبیه به وان‌های امروزی است. در حقیقت از زمانی که وان به شکل معینی برای انسان طرح‌ریزی شده، طرح حمام‌های وان، در طول تاریخ تا حد زیادی یکسان باقی مانده است.

در دوران قدیم، یونانیان از حمام‌های وان استفاده می‌کردند، این حمام‌ها معمولاً از سنگ صیقلی، مرمر یا چوب ساخته می‌شدند. هومر، شاعر بزرگ یونانی یک وان نقره‌ای را که از مصر آورده بودند، توصیف می‌کند.

اولین کلیساهای مسیحی چنین موعظه نمی‌کردند که پاکیزگی در ارتباط با مذهب است، حتی بعضی مسیحیان در دوران‌های اولیه، تمایل داشتن به عنوان راهی برای جبران گناه، کثیف بمانند، البته این طرز فکر که در قرون وسطی تغییر یافت.

بعد از قرون وسطی، اکثر اروپاییان قطرها و لوازم آرایش را جانشین استفاده از حمام کردند، و تعداد قلیلی حمام‌های خصوصی در منازل وجود داشت. این حالت تا دوران سلطنت ملکه ویکتوریا ادامه یافت و در این زمان حمام به صورت یک بخش مجزا در خانه در نظر گرفته شد. وان از جنس چوب، مس یا آهن، اغلب دارای پوشش بود که آن را به نوعی تخت شبیه می‌ساخت.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.