چه زمانی برای اولین بار کود مورد استفاده قرار گرفت؟

0

هر ماده‌ای که به منظور رساندن عناصری جهت کمک به رشد گیاهان، به خاک افزوده شود کود نام دارد. اما چرا کود استفاده می‌شود، به طور کلی آن‌ها حاصلخیزی خاک‌های غنی را حفظ نموده و باعث اصلاح یا بهبود عدم باروری خاک‌های غنی می‌شوند.

هنگامی که محصولات درو می‌شوند، عناصر غذایی از خاک به آن‌ها منتقل شده و در حقیقت زمین خاک این عناصر می‌شود، بدین ترتیب تمام ذخایر غذایی خاک را مصرف می‌کنند و کشاورز باید به منظور تأمین و بازگشت دوباره آن‌ها به خاک و نیز عناصری که به طور طبیعی به میزان ناچیز در خاک یافت می‌شوند از کود استفاده کند.

کودهای طبیعی از موجوداتی که زمانی زنده بوده‌اند، تهیه می‌شوند، مانند خاکی که دارای مواد آلی باشد، که از گیاهان در حال فساد تهیه می‌شود، آردهایی که از استخوان‌های حیوانات یا دانه‌ها تهیه می‌شوند و کودهای حیوانی و شیمیایی نیز وجود دارند از منابع دیگری می‌آیند.

بشر برای مدت‌ها از کود استفاده می‌کرده است، البته مدت آن را به طور دقیق نمی‌دانیم، ولی چینی‌ها هزاران سال پیش، از ضایعات گیاهان و جانوران به عنوان کود استفاده می‌کردند. رومیان در قرن دوم قبل از میلاد، محصولات خود را به نوبت کاشته، به خاک آهک اضافه کرده و به وسیله کاشتن نخود و لوبیا، نیتروژن را به آن می‌افزودند.

در طول قرن هفدهم، در قسمت‌هایی از اروپا، کودها به عنوان حاصلخیز کننده خاک استفاده می‌شدند، فضولات نهرها به مزارع برده شده و شبدر در هر نوبت کاشت محصولات مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در سال ۱۷۴۸ «Franklin Benjamin» ارزش کود آهکی را در آن ثابت نمود، او اندودی از آهن را به شکل حروف بزرگ در مزرعه در امتداد یک بزرگراه نزدیک فیلادلفیا، در معرض دید قرار داد، پیغام زیر را در بر داشت.

این مزرعه با آهک پوشانده شده است، حروف سفید به زودی ناپدید شدند، ولی زمانی که محصولات به بار آمدند، دوباره ظاهر گشت،  زیرا ناحیه حاصلخیز از سایر قسمت‌های مزرعه سبزتر بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.