چه زمانی بشر شروع به استفاده از چاقو، چنگال و قاشق نمود؟

0

آیا فکر می‌کنید بتوان با استدلال منطق این مسئله را روشن نمود؟ تصور کنید و زمانی که هیچ یک از این‌ها وجود نداشتند، کدام یک زودتر از بقیه اختراع شدند؟ چاقو که نمی‌تواند باشد، زیرا بشر می‌توانست با دست‌های خود غذا را جدا کند. چنگال نیز نبود به این دلیل که غذا را می‌شود با انگشتان خود برداشت، اما برای برداشتن مایعات، در حقیقت ابزار شبیه قاشق که کشف شده‌اند، مربوط به عصر حجر می‌باشند.

مصریان قاشق‌هایی از جنس چوب، سنگ و آجر داشتند و رومیان نیز از قاشق‌های برنزی و نقره‌ای استفاده می‌کردند. معهذا، زمانی که بشر شروع به استفاده از قاشق و چنگال و چاقو نمود، از نظر فرهنگ غذایی، پیشرفت چشمگیری را حاصل کرد نظر تاریخی کاملاً جدید است. حتی سیصد سال پیش چاقو و چنگال تحفه بزرگ محسوب می‌شده و در حقیقت در فرانسه تا قرن هفدهم با دست غذا می‌خوردند، البته این بدان معنا نیست که چاقو و چنگال تا آن زمان وجود نداشتند. بشر اولیه در حقیقت از نوعی چنگال استفاده می‌کرد که حتی شباهتی به چنگال های امروزی نداشت، شاید این چنگال از یک شاخه کوچک به شکل چنگال ساخته شده بود.

آنجا که مشخص است اولین چنگال واقعی، ابزاری با دو دندانه از جنس آهن، استخوان و چوب سخت بودند. آن‌ها منحصراً هنگام پخت و پز برای گرفتن گوشت و خرد کردن آن به کار می‌رفتند. چنگال در قرن یازدهم برای خوردن غذا مورد استفاده قرار گرفت، ولی تنها عده معدودی راغب بودند تا از آن استفاده کرده و آن را داشته باشند. بدیهی است و چاقو یکی از اولین اختراعات بشر است، بدین معنی که او یک ابزار برنده از جنس سنگ چخماق و یا سایر سنگ‌ها ساخت، ولی در ابتدا چیزی شبیه کارد غذاخوری وجود نداشت،

حتی سیصد سال پیش نیز این نوع کاربرد بسیار نادر بوده و اکثر مردم آن را نمی‌شناختند. بعد از قرن هفدهم کاردهای غذاخوری در انگلیس عرضه و به زودی رایج شدند، ولی مردم فقیر استطاعت خرید آن‌ها را نداشته و بنابراین بیشتر مردم با دست‌هایشان غذا می‌خوردند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.