چه زمانی رقص باله آغاز شد؟

0

یک باله چیست؟ یک نوع نمایش تکنیکی رقص بوده و مرکب از چند چیز است: رقص، طراحی صحنه و موزیک برخی از رقص‌های باله داستانی را بیان می‌کنند، اما تنها تجسم یک ایده یا حالتند.

هنگامی که یک باله را می‌بینید: نمایشی را مشاهده می‌کنید که در نهایت امکان ظریف و موزون اجرا می‌شود، و دقت و حرارتی که در رفتار باله می‌باشد، اجرا‌کننده را قادر می‌سازد که زیبا و طبیعی ببیند همچنانکه چنین نیز اجرا می‌کند.

باله نزدیک به ۵۰۰ سال قدمت دارد و تقریبا زمانی که کریستف کلمب آمریکا را کشف کرد، در ایتالیا آغاز شد و تدریجا تغییر یافت تا بدین صورت که امروز هست، رسید. در آن موقع باله جزئی از تفریحات اشراف بود. اشران ایتالیا خود و مهمانانشان را با ترکیبی از رقص، موزیک، پانتومیم، شعر و نمایش سرگرم می‌کردند.

از آنجا که رقاصان حرفه‌ای وجود نداشتند، بنابراین بالرین‌ها: اشراف زادگان و نجبای دربار بودند. ریتم‌ها و موضوعات باله مطابق با رقص‌های ساده عاشقانه روز طرح می‌شد و رقاصان مانند امروز کفش‌های مخصوص باله را نمی‌پوشیدند، معهذا این نوع رقص تقریبا تا یک قرن بعد، در زمان سلطنت هنری سوم، پادشاه فرانسه، باله نامیده نشد.

در سال ۱۵۸۱: ملکه کاترین: «de Medici» دستور داد تا به افتخار جشن عروسی یکی از شاهزادگان، نمایشی باشکوه از باله را اجرا کنند. نتیجه آن باله‌های با شکوه بود که در آن: صد‌ها نفر از رقصان، آوازه خوانان و بازیگران شرکت داشتند و «de Beaujogeulx» موسیقدان ایتالیایی آنرا رهبری می‌کرد. ظاهرا او نخستین کسی بود که این نوع رقص را ایجاد کرد و نام آنرا «باله طنز‌آمیز ملکه» گذاشت و از آن روز به بعد اینگونه رقص باله نامیده شد.

زنی که کار رهبری رقاصان باله را بعهده دارد: بالرین اول خوانده می‌شود و اولین زنی که با این سمت رقصید: «Lofontaine» بود که در سال ۱۶۸۱ این کار را انجام داد. بعد‌ها، اشخاص مختلف تغییرات بسیاری را در باله بوجود آوردند تا بشکل تکامل یافته امروزی در آمد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.