چه زمانی مجسمه‌سازی آغاز شد؟

0

شاید مجسمه‌سازی از قدیمی‌ترین هنرها باشد، انسان پیش از نقاشی و حتی طراحی،  خانه‌ای را برای خود ساخت. تنها تعداد ناچیزی از آثار به جا مانده موجود است که نشان می‌دهد هنر مجسمه‌سازی در هزاران سال قبل چگونه بوده است. ولی امروزه افرادی که در جوامع ابتدایی زندگی می‌کنند، اغلب اشیایی را می‌تراشند که به مجسمه سازی دوران ماقبل تاریخ شبیه است.

در دوران‌های اولیه، مجسمه‌سازی به منظور خلق اثری زیبا نبود، بلکه برای مراسم مذهبی به کار می‌رفت. اشکال مردان، زنان، حیوانات به خاطر محترم شمردن نیروهای طبیعت شدند که هر یک به عنوان ارواح شیطانی یا خوب، برای انسان مورد پرستش بودند.

در ابتدایی‌ترین تمدن های بشری، مجسمه‌سازی برای نشان دادن اعتقادات انسان به کار می‌رفت. مصریان قدیم به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشتند و در نمایش این اعتقادات: اشکالی می‌تراشیدن که اندازه‌های آن حتی از حاکمان، اشراف و خدایان آن‌ها بزرگ‌تر بود. آن‌ها در مقابر جای می‌گرفتند، زیرا مصریان معتقد بودند که ارواح مردگان به مجسمه‌های آن‌ها باز می‌گردد.

یکی از بزرگ‌ترین مراحل تاریخ مجسمه‌سازی با تمدن یونان که در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد آغاز گشت، پدیدار شد. برای یونانیان این هنر یکی از مهم‌ترین روش‌های نمایش اشکال بود، آن‌ها تندیس‌هایی را با ابزار های اصلی این هنر می‌ساختند. پیکر تراشان یونانی همواره به دنبال روشی بهتر برای ارائه پیکر انسان بودند.

در هزاره نخست مسیحیت آثار مجسمه‌سازی بسیار معدود بود، اما پس از هزار سال، در مدت نزدیک به سه قرن تعدادی کلیسا که در نوع خود شایان توجه بوده، ایجاد گشت و تعدادی مجسمه برای آن‌ها ساخته شد.

بعدها در دوره رنسانس نقش انسان دوباره به کار گرفته شد و پیکرتراشان بزرگ شاهکارهایی را خلق کردند که در نوع خود بی‌نظیر و جزء گنجینه‌های نفیس جهان قرار دارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.