چه چیز باعث خستگی عضلات می‌شود؟

0

ماهیچه‌ها، اندام‌های حرکت دهنده بدن هستند. برای هر استخوان که حرکت می‌کند، ماهیچه‌هایی وجود دارند که آنرا حرکت می‌دهند. ماهیچه بطور محکم به استخوان‌ها متصل شده‌اند.

آن‌ها با کشیدن استخوان، باعث حرکت آن می‌شوند. یک ماهیچه بدلیل دارا بودن قدرت انقباض، کشیده می‌شود، بدین معنی که خود را کوتاهتر و پهن‌تر می‌کند.

زمانی که ماهیچه‌ای کشیده و یا منقبض می‌شود، اسید لاکتیک تولید نموده و این اسید مانند یک سم تولید خستگی می‌کند و این دلیل عمده احساس خستگی در عضلات است. برای مثال، هنگامی که اسید لاکتیک از یک عضله خسته زدوده شود، عضله دوباره قادر به انجام کار می‌شود، بنابراین در ظرف یک روز، می‌شود، سگ دوم احساس خستگی نموده و درست در اواسط عمل انتقال خون، بخواب می‌رود.

عکس این عمل نیز صادق است. انتقال خون از یک سگ هوشیار، باعث بیداری یک سگ خسته و خواب آلود می‌شود.

چرا خستگی در بدن ایجاد می‌شود؟ زیرا سلول‌های بدن به استراحت نیاز دارند، وقتی که یک فرد خسته، استراحت می‌کند، خسارات وارده بر سلول‌ها، جبران و سلول‌های عصبی مغز دوباره فعال، و مفاصل نرم می‌شوند.

بعضی مواقع شخصی که در حال فعالیت ورزشی است، ناگهان دچار گرفتگی می‌شود. او احساس ضعف نموده و به سختی نفس می‌کشد. این حالت، خستگی مفرط بوده و تقریبا شبیه نوعی فلج است. علت این نوع خستگی هنوز شناخته نشده، ولی احتمالا بواسطه افزایش تولید اسید لاکتیک و سایر سموم خستگی‌آور می‌باشد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.