چه چیز باعث رفلکس (واکنش) می‌شود؟

0

وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، آیا او از شما خواسته است که زانو را جلو آورده و با چکشی پلاستیکی ضربه‌ای به پای شما وارد کرده باشد.

آنچه که او می‌آزماید: عمل رفلکس است. بدین ترتیب دراثر برخورد چکش به رباط کاسه زانو رفلکس خاصی بنام عکس‌العمل کشکک زانو روی می‌دهد.

زمانی که چکش به کاسه زانو برخورد می‌کند چه روی می‌دهد؟ تحریک از طریق سلول‌های حساس موجود در آن ناحیه، گذشته و به نخاع رفته و از آنجا به سلول‌محرک دیگر منتقل شده و سپس این سلول نیز پاسخ لازم را به ماهیچه پا روانه می‌سازد و در نتیجه عضله منقبض شده و گویی که برای دفاع از خود دشمنی را دفع کند. این عمل را رفلکس می‌گویند. به عبارت دیگر بطور خودکار انجام می‌شود چنانکه هیچگونه کنترلی بر آن نداریم، چون عمل مزبور چنان نیست که از مغز صادر شده باشد.

برای مثال: وقتی می‌خوابید و چشمان خود را می‌بندید، عملی ارادی را انجام داده‌اید، ولی چنانچه گرد و غبار به چشمانتان برود، بی‌اراده آن را می‌بندید! این عمل غیرارادی نیز نوعی رفلکس است.

بنابراین این رفلکس عبارت است از: پاسخ بدن بر اثر یک محرک خارجی، بدون آن که اراده ما در آن دخیل باشد.

این عمل چگونه روی می‌دهد؟ نخاع محل انتقال عکس‌العمل‌های بدن است. سلول‌های حسی تحریک را از پوست به نخاع و به محل سلول‌های حرکتی می‌برند. این سلول‌ها، پیام‌هایی را توسط عصب به عضلات معین فرستاده و باعث فعالیت آن‌ها می‌شوند. این عصب محرک، از مغز عبور نمی‌کند. متجاوز از ۹۰% فعالیت‌های سیستم عصبی انسان، از نوع رفلکس است.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.