چه چیز باعث می‌شود که افراد بخندند؟

0

اگر به این سؤال بآسانی پاسخ داده می‌شد و مانند یک فرمول، آموختنی بود هر هنر پیشه کمدی می‌توانست آنرا فرا گیرد. ولی خنده، موضوعی پیچیده بوده و مناسب‌ترین توضیح آن هنوز هم بصورت یک فرضیه است. بدیهی است می‌دانیم که خنده بیان بسیاری از حالات است و فقط در نوع بشر دیده می‌شود. ولی روانشناسان، هنوز در مورد دو سؤال اساسی در ارتباط با خنده مطالعه می‌کنند: چه چیز باعث می‌شود که افراد بخندند و عملکرد با مفهوم خنده چیست؟

وقتی در مورد این سؤال که چه عاملی باعث می‌شود تا افراد بخندند با افراد چه چیز را خنده‌دار در نظر می‌گیرند فکر می‌کنید، خود را مانند یک روانشناس با فیلسوف در نظر می‌گیرید. شما نسبت به واکنش افراد در برابر دیگران در تمام موقعیت‌ها، علاقمند می‌شوید. بعنوان مثال چرا افراد وقتی ناشیگری با ضعف و با عیب در دیگری می‌بینند می‌خندند.

توضیح دیگر برای خنده بستگی دارد به مشاهده ناگهانی تا نسبت به وجود بعضی از ناسازگاری‌ها، یعنی چیز‌هایی که بطور طبیعی با هم هماهنگ نیستند، مثلا مردی چاق که کلاهی کوچک بر سر می‌گذارد، با یک مرد کوتوله که با زنی قد بلند می‌رقصد. ولی این فرضیه بسیاری از دلایلی را که برای خنده به مسائل کمدی با فکاهی در نظر می‌گیریم، شامل نمی‌شود.

از نقطه نظر فیزیکی، خنده برای ما خوب است. خنده برای ریه‌های ما مفید بوده و راهی برای خروج مقداری از انرژی اضافی است. خنده همچنین یک ارزش اجتماعی بزرگ دارد. ما معمولا بعنوان اعضای یک گروه می‌خندیم. بر طبق این نظریه، خنده بوسیله گروه‌های اجتماعی، بعنوان روشی برای تفسیر رفتار مردم و تطابق آن‌ها با معیار‌های مورد قبول مورد استفاده قرار می‌گیرد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.