چه چیز باعث کوری می‌شود؟

0

آیا می‌دانید که دست کم، چهارده میلیون نابینا در دنیا وجود دارند؟ کوری درجات متعددی دارد. بنابراین ارائه تعریف قطعی از آن مشکل است. بعضی افراد حتی نمی‌توانند نور را ببینند. بعضی فقط قادرند نور را از تاریکی تمیز دهند و برخی دیگر قدرت بینایی بسیار کمی دارند.

از بین افراد کور در دنیا، تنها درصد کمی کور مادرزادند. کوری در زمان تولد، «کوری مادرزاد» نامیده می‌شود و علت آن هنوز ناشناخته است.

کوری که بعد از تولد ایجاد می‌شود، عمدتا بواسطه بیماری‌های چشم است. بیماری‌هایی دیگری نظیر دیابت و منژیت ممکن است نسبت به یک بیماری چشم، بیشتر باعث کوری شوند. حوادث ناشی از انفجارات نیز از دیگر علل کوری می‌باشند.

در کشور‌هایی که مردم بعلت مراقبت‌های ویژه پزشکی و سطح قابل قبول زندگی، طول عمر بیشتری دارند، سنین بالا، شرایط خاصی را برای چشم ایجاد می‌کند: آب مروارید و آب سیاه دو حالت خاصی هستند که در این سنین پیش می‌آیند. آب مروارید از علل عمده کوری است. آب مروارید: تیره شدن عدسی چشم می‌باشد. عدسی که قسمت شفاف چشم بوده و پرتو‌های نور از آن عبور می‌کنند، در این حالت تیره گشته و فقط پرتو‌های نور قوی می‌توانند از آن عبور نمایند. نتیجه این حالت از دست دادن قدرت بینایی است. آب مروارید را می‌توان بوسیله جراحی معالجه کرد.

در آب سیاه، تخم چشم سخت شده و فشار داخلی چشم، افزایش می‌یابد. امروزه اگر آب سیاه بموقع تشخیص داده شود، دارو‌هایی برای کنترل آن وجود دارد.

بیشترین علت از دست دادن بینایی، تراخم است. تراخم نوعی بیماری واگیردار چشم بوده و عامل آن ویروس می‌باشد. این بیماری پوشش داخلی پلک‌ها را مورد حمله قرار داده و نیز عروق خونی در روی قرنیه بزرگ شده که این حالت می‌تواند باعث از بین رفتن بینایی شود. در حال حاضر این بیماری بوسیله آنتی بیوتیک‌ها کنترل می‌شود، ولی هنوز هم در بعضی از قسمت‌های اروپا، آفریقا و آسیا شایع است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.