چه کسی اولین میز را ساخت؟

0

آیا می‌توانید خانه‌ای تصور کنید که میز در آن نباشد؟ یک میز موارد استفاده فراوانی دارد، برای خوردن، نوشیدن، بازی کردن، گذاشتن چراغ و سایر اشیا روی آن و غیره. گویی به نظر می‌رسد از آغاز تمدن تا به حال وجود داشته است. میز کوچک ساخته شده از فلز یا چوب در زمان سومریان وجود داشته است و تمدن آنها نخستین تمدنی است که اطلاعات ثبت شده در مورد آن‌ها در دست می‌باشد. بابلی‌ها، آشوری‌ها و همچنین مصریان ایده‌های خود را راجع به میز از سومری‌ها گرفتند. مصریان میزهای کوچک درست می‌کردندکه استادانه و زیبا طراحی شده بود یونانیان که بسیاری از چیزها را از تمدن مصر اتخاذ کردند، انواع مبلمان از جمله میزها را توسعه دادند.

میزهای آن‌ها از مرمر، فلز و چوب‌های منبت کاری شده ساخته می‌شد، سپس رومیان مبلمان را تا سطح بالاتری ادامه دادند. آن‌ها نه تنها میزهایی کاملاً از چوب و یا فلز داشتند، بلکه میزهای تزئینی گران قیمت که با ظرافت با آجر و فلزات گرانبها کنده‌کاری و منبت کاری می‌شدند، می‌ساختند. پایه‌های میز به شکل اسفنکس، ستون‌های قدیمی یا پاهای شیر و یا کنده‌کاری می‌شدند.

در بین آنها رسم چنان بود که به جای نشستن پشت میز غذاخوری، در کنار آن لم داده یا دراز بکشد. بنابراین میز ها به ارتفاع کمی داشتند. در ضمن در دوران‌های قدیم، میزها از هر نوع به افراد ثروتمند تعلق داشت. در طی قرون وسطی اشکال متنوعی از میز، از قبیل دایره، بیضی این مستطیل شناخته شد بدین معنی که صفحه آن چوب ساده بود که روی پایه‌های ثابت یا تاشو قرار می‌گرفت. روی آن را رومیزی می‌انداختند که گاهی برای پوشاندن پایه‌ها تا کف اتاق نیز می‌رسید و بعد از هر وعده غذا جمع می‌شدند. در طول قرن شانزدهم، در قصرهای ثروتمندان، یک میز به صورت ثابت در تالار بزرگ قرار می‌گرفت که مختص اشراف و طبقه متوسط، در پشت میز های مجزا و کوچک‌تری می‌نشستند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.