چگونه مقدار بارندگی را اندازه می‌گیرند؟

0

امروزه، مقدار بارندگی در بیشتر نقاط دنیا به‌وسیله دستگاهی بنام باران سنج، اندازه گرفته می‌شود. در اداره هواشناسی ایالات متحده، مقیاس اندازه‌گیری: یک لوله توخالی است که انتهای آن مسدود بوده و قیفی در قسمت بالای آن قرار دارد.

این دستگاه اندازه‌گیری در هوای آزاد، قرار داده می‌شود و یک پیمانه مدرج دقیقا نشان می‌دهد که چقدر باران باریده است. اداره هواشناسی گزارش می‌دهد که یک اینچ باران باریده، این بدان معنی است که ارتفاع بارندگی، در تمام سطح آن منطقه به اندازه یک اینچ می‌باشد.

مکانی که کمتر از ۲۵ سانتیمتر در سال بارندگی داشته باشد، بیابان نامیده می‌شود. بارندگی بین ۲۵ تا ۵۰ سانتیمتر دارای پوشش گیاهی که برای چرای دام‌ها مناسب می‌باشد و اما بارندگی بیش از ۵۰ سانتیمتر، برای کشاورزی، ضروری است.

اگر میزان بارندگی در فصل گرم، بیش از ۲۵۰ سانتیمتر باشد، رشد بیش از حد علف‌ها و پوشش گیاهی، مانع رشد گیاهان زراعتی می‌شود. و این همان چیزی است که در جنگل‌های برزیل، آفریقای مرکزی و هند اتفاق می‌افتد. چراپونچی، مکانی است در هندوستان که میزان بارندگی سالانه آن ۱۱۴۰ سانتیمتر در مقابل مصر میزان بارندگی حدود ۴ سانتیمتر را در سال دارد. در ایالات متحده، سواحل واشنگتن و ارگن بیشترین میزان بارندگی سالانه را که در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ سانتیمتر است، دارند. قسمت‌هایی از آریزونا بارندگی سالانه کمتر از ۸ سانتیمتر را دارد. بیشترین میزان بارندگی سالانه در بریتانا، در ۱۹۵۴ در کامبرلند بود که بارندگی آن ۶۸۷.۵ سانتیمتر بوده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.