کاغذ چگونه تولید می‌شود؟

0

کاغذ از میلیون‌ها الیاف ریز تهیه می‌شود. فیبرها، سلولز «ماده‌ای که از دیواره سلولی گیاهان گرفته می‌شود»، و امروزه سلولز به کار رفته در کاغذ، اکثراً از درختان به دست می‌آید.

وقتی که پوست کنده درخت برداخته شد، چوب آماده برای تبدیل به خمیر کاغذ سازی می‌باشد. عمل تهیه خمیر، به وسیله آسیاب کردن چوب و یا به وسیله پختن آن با مواد شیمیایی انجام می‌گیرد و در بعضی حالات از هر دو روش استفاده می‌شود.

خمیر چوب سپس شسته شده تا ناخالصی‌ها و مواد شیمیایی آن پاک شوند و بعد آن را سفیدتر کرده، به طوری که تصویر یا نوشته بهتر روی آن نمایش داده شود.

در قدم بعدی، خمیر در یک ماشین مخلوط کننده بزرگ خرد شده و با آب ترکیب می‌شود. این عمل باعث سائیده شدن بافت‌ها شده و کمک می‌کند تا با هم مخلوط شوند. نشاسته، خاک رس یا سایر مواد را می‌توان به منظور بهبود سطح کاغذ برای چاپ و یا تحریر به آن اضافه کرد.

بعد از آن خمیر کاغذ بر روی ماشینی که تصفیه کننده، «Jordan» نام دارد، جایی که نُسَج نهایتاً تراش داده می‌شوند، فرستاده می‌شود. در این مرحله خمیر از ۹۹% آب و یک درصد الیاف تشکیل می‌شود و آماده برای ورود به داخل ماشین کاغذ سازی است.

در این ماشین، آب خمیر به وسیله توری گرفته شده و قسمت اعظم باقیمانده، توسط پمپ‌های مکنده برداشته می‌شود. توری به حرکت در آمده و باعث می‌شود الیاف پیوسته و در هم ادغام شوند و سپس از زیر یک غلتک گذارانده شده و فشار آن باعث نرم شدن صفحه می‌شود.

صفحه از یک سری لوله‌های پرس کننده گذشته که آب آن کاملاً گرفته شده و کاغذ را نرم و فشرده می‌سازد. سپس از میان غربال‌های استوانه‌ای گرم، به نام خشک کننده عبور کرده و در این مرحله می‌توان از یک پوشش برای نرم و شفاف ساختن کاغذ، استفاده نمود.

کاغذ به صورت طومارهای بزرگی از ماشین خارج و کناره‌های زبر آن برداشته شده و در اندازه دلخواه بریده می‌شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.