کافئین چیست؟

0

امروزه می‌توان قهوه بدون کافئین خرید و میلیون‌ها نفر از مردم، آن را به قهوه معمولی ترجیح می‌دهند. دانه قهوه بو داده، حاوی مقادیر زیادی از مواد مختلف می‌باشد که هنوز همه آن‌ها شناخته نشده اند. ولی ماده‌ای که بخوبی شناخته‌شده است، کافئین می‌باشد.

این ماده محرک بوده و ازنظر شیمیایی با اسید اوریک وابستگی دارد. کافئین را به حالت آزاد نمی‌توان یافت و همواره به‌صورت ترکیب با اسیدهاست. دانه قهوه حدودأ حاوی ۱% کافئین است.

چون قهوه محرک است، برخی از مردم از خوردن آن در هنگام شب اجتناب می ورزند، چون زمانی است که می‌خواهند استراحت کنند ولی برخی از افراد، باوجود کافئین در قهوه شامگاهی براحتی می خوابند؟

همان‌طور که در بالا خاطرنشان گردید، کافئین قهوه در اوقات مختلف، متفاوت عمل کرده و تاثیرات متفاوتی نیز بر افراد گوناگون می گذارد، ولی کافئین خالص وجود ندارد. تنوع آن بعلت ترکیبات مختلف است که با سایر مواد در قهوه و مواد غذایی دارد. برای مثال، اگر به قهوه، شیر یا خامه اضافه کنید، کافئین قهوه با پروتئین شیر ترکیب‌شده و اثر آن ضعیف می‌شود. بعبارتی شما قهره خود را تا حدودی عاری از کافئین کرده اید.

کافئین قهوه را بوسیله بخار آب و یا فرو بردن قهوه سبز در اتر قبل از بو دادن، خارج می سازند. محصول حاصله همان قهوه خالص می‌باشد، ولی مقادیر زیادی از کافئین آن گرفته شده است.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.