کالری غذاها چگونه محاسبه می‌شود؟

0

امروزه میلیون‌ها نفر از مردم مراقب وزن خود هستند، زیرا پی برده‌اند که در اکثر موارد چاقی زیاد نشانه عدم تندرستی است. بنابراین آن‌ها کالری را محاسبه می‌کنند. یعنی مقدار کالری انواع غذاها را پیدا نموده و سعی در پایین نگه داشتن کالری خود می‌نمایند. بدیهی است تعیین تمام رژیم‌ها یا محاسبه کالری باید تحت نظر دکتر باشد. ولی واقعاً کالری چه ارتباطی با وزن یا سلامت فرد دارد؟ اول ببینیم کالری چیست. اگر دو ظرف مشابه دارای آب بر روی دو شعله یکسان اجاق، قرار دهیم، ابتدا ظرفی که حاوی آب کمتری است به نقطه جوش خود می‌رسد. اگر چه درجه حرارت جوش برای هر دو یکسان است، ظرف دارای آب کمتر، برای رسیدن به آن درجه، به گرمای کمتری نیاز دارد. کالری: مقدار گرمای لازم برای بالا بردن درجه حرارت یک گرم آب به اندازه یک درجه سانتیگراد می‌باشد. کیلو کالری بزرگ برابر ۱۰۰۰ کالری است، «Kcal».

این گرما از کجا تأمین می‌شود؟ از سوختن یک ماده سوختنی. برای مثال، در آشپزخانه از گاز به عنوان یک سوخت استفاده می‌کنیم. بدن نیز به علت سوزاندن ماده سوختنی قادر به انجام کار می‌باشد. ماده سوختنی در بدن غذایی است که مصرف می‌کنیم. غذا به عنوان یک ماده سوختنی بر حسب کالری اندازه گیری می‌شود که راه تعیین مقدار گرماست. ارزش بازدهی انرژی از غذا معمولاً بر حسب کیلو کالری «Kcal» یا کالری بزرگ تعیین می‌شود.

غذاهای مختلف، مقادیر متفاوتی کالری فراهم می‌کنند. برای نمونه یک گرم پروتئین ۴ کالری و یک گرم چربی ۹ کالری انرژی می‌دهد. بدن انسان مادامی که مقدار کافی کالری برای انجام وظایفش دریافت می‌دارد، توجهی به منبع تامین کننده آن ندارد.

بدن به چه مقدار کالری نیاز دارد؟ چنین برآورد می‌شود که متوسط نیاز یک شخص بالغ در روز بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری می‌باشد، و این میزان تا حد زیادی بستگی به فعالیت شخص دارد.

یک زن خانه‌دار ممکن است تنها ۲۵۰۰ کالری، یک کارگر کارخانه ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ کالری و یک ورزش‌کار ۴۰۰۰ کالری و بیشتر نیاز داشته باشند.

اگر فردی بیش از مقدار مورد نیاز کالری دریافت کند، چه رخ می‌دهد؟ غذا در بدن نسوخته بلکه در عوض به صورت چربی تغییر شکل می‌دهد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم تحت مراقبت دکتر، کالری مصرفی را محاسبه می‌کنند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.