کتاب در باب زندگی مینیمالیستی: معرفی و بررسی

0

آیا از شلوغی و حجم زیاد وسایل خود خسته نشده‌اید؟ آیا تا به حال شده که بخواهید خودتان را از شر همۀ چیزهایی که دور خود جمع کرده‌اید خلاص کنید؟ اما چطور؟ کتاب در باب زندگی مینیمالیستی با همین پرسش آغاز می‌شود. مینیمالیسم نوعی سبک زندگی است که در آن فرد متعلقات مادی‌اش را به حداقل می‌رساند. کم می‌خرد و کم مصرف می‌کند و از زندگی در بالاترین حد لذت می‌برد.

کتاب در باب زندگی مینیمالیستی راز شادمانیِ زندگی را بازگو می‌کند، با ارائه راهکارها و اصولی که گام به گام نشان می‌دهد چطور سبک زندگی مینیمالیستی را پیاده کنیم و چطور با دور ریختن وسایل اضافه، ذهن و روح خود را سبک‌بال و آزاد سازیم.

فومیو ساساکی، نویسندۀ جوان این کتاب، خود مسیری را پیموده که در این‌جا از آن صحبت می‌کند. کتاب در باب زندگی مینیمالیستی، کتابی است با اندیشه‌های نو و متفاوت که زندگی کردن را به طرزی متفاوت می‌آموزد.

فومیو ساساکی، شهروندی ژاپنی است که به جمع روز افزون افرادی پیوسته که معتقدند (کم بیشتر است). | او نویسنده‌ای سی و چند ساله است که با سه پیراهن، چهار جفت جوراب و متعلقات مادی بسیار اندک در سوئیتی کوچک در توکیو زندگی می‌کند.

 

فومیو ساساکی یکی از افراد ساده زیست در ژاپن است که در آپارتمانی یک اتاقه در توکیو زندگی می‌کند و این اتاق چنان تنگ است که دوستانش آن را اتاق بازجویی می‌نامند.

وی تنها سه پیراهن، چهار شلوار و چهار جفت جوراب دارد و تعداد اثاثیه منزلش نیز به ۱۵۰ عدد می‌رسد. وی می‌گوید: پول برای من مساله اصلی نیست و من آگاهانه ساده زیستی را انتخاب کرده‌ام. هر روز بر تعداد شهروندان ژاپنی که ساده زیستی را به عنوان یک شیوه زندگی انتخاب می‌کنند افزوده می‌شود.

ساساکی به عنوان یک شهروند ژاپن که ساده زیستی را انتخاب کرده است، پیش از این تمایل شدیدی به جمع‌آوری کتاب و لوح‌های فشرده داشت اما از دو سال قبل، از جمع‌آوری کتاب و لوح‌های فشرده دست کشیده است.

تمایل ژاپنی‌ها به ساده زیستی ناشی از سنت زن بودیسم در این کشور است. در عین حال ژاپنی‌ها به علت زندگی در کشوری که به عنوان یکی از کشور‌های زلزله خیز جهان شناخته می‌شود و به کرات خطر افتادن و نابودی اثاثیه منزل بر اثر زلزله وجود دارد، ناچار هستند که ساده زیستی و زندگی با کمترین امکانات و اثاثیه را به عنوان یک شیوه زندگی بپذیرند.

حرکت مینیمالیستی یا ساده زیستی در ژاپن در عین حال تحت تاثیر جریان‌های خارج از مرز‌های ژاپن نیز بوده است که از آن جمله می‌توان به تاثیر استیو جابز، پایه‌گذار اپل در آمریکا، بر ساده زیستی ژاپنی‌ها اشاره کرد.

در کتاب در باب زندگی مینیمالیستی)، فومیو ساساکی فلسفه و تاریخ فرهنگی مینیمالیسم را از دوران بودیسم ذن تا استیو جابز بررسی می‌کند. او با ارائه مجموعه‌ای از قواعد ساده – قرض بگیرید؛ سبک خاص خودتان را در لباس پوشیدن داشته باشید؛ عکس چیز‌هایی که دوست دارید نگه دارید – نشان می‌دهد چگونه همگی می‌توانیم از زندگی شادتر و با معناتری برخوردار شویم.

ناگفته گذاشته نشود که کلمه مینیمالیسم یک معنی منفی برای بسیاری دارد. آن‌ها بر این باورند که مینیمالیست بودن به این معنی است که شما اشیا را قربانی می‌کنید. یعنی شما از تمام آنچه امروز در دنیای مدرن موجود است

، استفاده نمی‌کنید؛ در حالی که ممکن است این تصور را برخی داشته باشند، اما اگر آن‌ها زمانی را برای یادگیری در مورد آنچه مینیمالیسم واقعا است بگذارند، درک می‌کنند که می‌تواند زندگی آن‌ها را بهتر کند.

فومیو ساساکی دو سال پیش تصمیم گرفت وسایلش را تا حد ممکن کم کند. او می‌گوید: «دائم به نداشته‌هایم فکر می‌کردم و اینکه جای چه چیزی اطرافم خالی است)). او معتقد است: «وقتی زمان کمتری را صرف تمیزکاری و خرید می‌کنید، می‌توانید از وقتتان بیشتر برای س فر، گذراندن وقت با دوستان و مشغول شدن به کار‌هایی که از انجام‌شان لذت می‌برید، استفاده کنید. هدف این نیست که فقط از تعداد داشته‌هایتان کم کنید؛ در حقیقت هدف اصلی ارزیابی دوباره مفهوم ((مال و اموال» است. برای خیلی‌ها این سبک زندگی به معنی ذخیره وقت برای تمرکز روی وجوه دیگر زندگی است.

نویسنده: فومیو ساساکی
مترجم: شبنم سمیعیان
تعداد صفحات: ٢٣٢


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.