کلسیم چیست؟

0

بدن یک انسان متوسط، در حدود یک Kg کلسیم دارد که بیشتر آن را در استخوان می‌توان یافت. این ماده یکی از بخش‌های اصلی ساختمان استخوان را تشکیل می‌دهد. در حقیقت می‌توان ساختمان استخوان را با بتون مسلح مقایسه کرد. استخوان دارای رشته‌های خاصی بنام کلاژن است. که شبیه میلگردهای احاطه شده توسط بتون می‌باشند. و کلسیم تشکیل بستری را داده که این رشته‌ها درون آن قرار گرفته‌اند. همواره با افزایش سن، میزان کلسیم موجود در استخوان نیز تغییر می‌کند. در دوران طفولیت، استخوان دارای کلسیم کمتر و انعطاف‌پذیری بیشتر است. یک کودک قادر است خود را به شکلی در آورد، بی‌آنکه استخوان‌های او بشکند. هنگامی که شخصی به سن ۸۰ سالگی می‌رسد، ۰.۸۰ استخوان‌های او، کلسیم است و به سادگی می‌شکند.

یکی از دلایلی که کودکان را به خوردن مقدار زیادی شیر تشویق می‌کنند آنست که: شیر غذای ایده‌آل مملو از کلسیم می‌باشد و بطور حتم کودکان به مقادیر زیادی از این ماده برای رشد استخوان‌هایشاننیاز دارند. یک litre شیر گاو و تقریباً حاوی g2 کلسیم است. همچنین پنیر، کره و ماست حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند. در کشورهایی که کلسیم به سختی به دست می‌آید، مردم در مورد سلامت دندان‌های خود دچار مشکل بوده و از شکستگی استخوان رنج می‌برند. از جمله دلایل مهم کمبود کلسیم سعی در خارج کردن آن از آب سخت و تبدیل آن به آب نرم است.

آب سخت مانع کف کردن صابون می‌شود، کلسیم موجود در آب سخت با اسیدها و نمکهای صابون ترکیب شده و ترکیبات نامحلولی را به وجود می‌آورند، نیز عمل خارج نمودن کلسیم از آب سخت، تأثیر نامطلوبی در طبخ غذا دارد. چنانچه آب حاوی مقداری کلسیم باشد، غذایی که در آن پخته می‌شود، مقداری از کلسیم خود را در این آب از دست می‌دهد و هنگامی که غذاها در آب سخت محتوی کلسیم زیاد پخته شوند، مقدار قابل توجهی کلسیم به آن اضافه خواهد شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.