کک چه موجودی است و چگونه زندگی می‌کند؟

0

کک‌ها چیستند؟

اکثرا فکر می‌کنیم کک‌ها موجودات کوچکی هستند که بروی سگ‌ها زندگی کرده و دائماً سبب ایجاد خارش در بدن آن‌ها می‌شوند. اما آیا میدانید که متجاوز از ۹۰۰ نوع مختلف از کک‌ها وجود دارند؟ کک‌ها حشرات انگلی هستند که بر روی موجودات دیگر زیست می‌کنند. آن‌ها روی بدن همه پستانداران «از جمله انسان»، همچنین پرندگان و بسیاری از حیوانات دیگر زندگی می‌کنند. در حقیقت بعد از مگس‌ها، کک‌ها حشراتی هستند که همه مردم دنیا با آن‌ها آشنایی بیشتری دارند. دلیل این امر آن است که آن‌ها حیوانات خانگی و انسان را آلوده می‌کنند و از قدیم الایام هم چنین بوده است.

گزندگی یک کک می‌تواند سبب بروز ناراحتی شود. اما دلیل اصلی مزاحمت این حشرات نیست. آن‌ها می‌توانند حامل امراض خطرناکی چون تب حصبه و طاعون باشند، که منجر به مرگ شود.

کک‌ها تخم‌های کوچکی در محل خواب و با بدن حیوانات میزبانی که روی آن‌ها زندگی می‌کنند،‌ می‌گذارند که بوسیله حرکت میزبان تخم‌ها پخش می‌شوند. لاروها از تخم خارج شده و هنگامی که کمی رشد کردند پیله‌های کوچکی تنیده و سرانجام بعد از طی این مراحل به کک بالغ تبدیل می‌شوند.

کک انسانی در حدود ۲۸ تا ۴۸ روز طول می‌کشد تا از مرحله نخم به یک کک بالغ تبدیل شود.

کک موش صحرایی در مناطق حاره ۲۱ روزه بالغ می‌شود. یک کک بالغ فاقد بال است ولی پاهای او برای جهیدن بخوبی تکامل پیدا کرده است. بعضی از انواع آن‌ها جهنده‌های ماهری هستند.

گونه‌هایی از آن‌ها می‌توانند به ارتفاع ۲۰ سانتیمتر بطور عمودی و ۳۰ سانتیمتر بطور افقی پرش نمایند. قسمت‌هایی از دهان کک طوری است که می‌تواند پوست حیواناتی را که بر روی آن‌ها زندگی می‌کند، سوراخ نماید و خون آن‌ها را بمکد. بدن کک‌ها صاف است.. از این حشرات بیشتر در مناطق حاره و گرمسیری وجود دارند، اما در مناطق قطبی و بیابان‌ها نیز یافت می‌شوند. در آمریکای شمالی بیشترین انواع این حشرات از نوع کک انسانی، کک سگ و کک گربه می‌باشد. بهرحال هر سه نوع این کک‌ها به انسان‌ها، سگ‌ها، گربه‌ها و سایر حیوانان دیگر می‌چسبند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.