«گراند کانیون» چیست؟

0

گراند کانیون یکی از بزرگ‌ترین مناظر دیدنی روی زمین است. از بعضی جهات شبیه شهری سحر آمیز، از صخره‌ها، با معابد و برج‌ها و قلعه‌ای به رنگ‌های خیره کننده است.

یکی از شگفت انگیزترین چیزها در مورد گراند کانیون این است که به‌وسیله یک رودخانه ساخته شده. آب‌های رودخانه کلرادو طی هزاران سال این دره تنگ را به شکل ویژه‌ای درآوردند. هنگامی که به بریدگی‌های صخره‌ها می‌نگرید، به عظمت نیروی آب، پی می‌برید.

در حال حاضر نیز، این دره به وسیله رودخانه کلرادو، سال به سال عمیق‌تر می‌شود. در بعضی جاها، عمق آن به یک مایل می‌رسد و عرض آن از ۴ تا ۱۸ مایل متغیر است. با پیشروی حفاری دره، توسط رودخانه که باعث پیدایش گراند کانیون می‌شود، سرگذشت میلیون‌ها سال از تاریخ زمین را بر روی صخره‌های کانیون، مشخص می‌سازد. در پائین، در انتهای دره، کنار رودخانه، صخره‌های بلورین و قدیمی پدیدار می‌شود. این بقایای مدفون شده رشته کوه‌های قدیمی است که چین خورده و به‌وسیله هوا و آب فرسایش یافته است. پستی و بلندی این رشته کوه‌ها فقط به‌وسیله عمل فرسایش این دره، در میلیون‌ها سال قبل شکل گرفته است. در پائین این سلسله جبال، طبقاتی از کوارتز، ماسه سنگ و سنگ آهک وجود دارد که بعداً تشکیل شده‌اند. چنانکه آب اقیانوس‌ها از شرق و غرب طغیان کرد و همه رشته کوه‌ها بالا آمده و ناپدید شدند. دلیل این امر وجود فسیل‌هایی است که از خاک آنجا به دست آمده‌اند، که بقایای جلبک‌ها، صدف‌های دریایی و ماهی‌ها می‌باشند.

اولین مرد سفید پوست که گراند کانیون را دید، کاشف اسپانیایی بنام «گارسیا لویز دو کاردناز» بود، که در سال ۱۵۴۰ آنجا را کشف کرد. در حال حاضر، دولت آمریکا، زیباترین و جالب‌ترین قسمت این ناحیه که منطقه‌ای به وسعت ۱۰۰۹ مایل می‌باشد به عنوان پارک ملی گراند کانیون، معین کرده است. همه ساله هزاران نفر برای بازدید به آنجا می‌آیند و حتی می‌توانند با اسب به انتهای دره، به رودخانه کلرادو بروند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.