گرگ‌ها چگونه شکار می‌کنند؟

0

گرگ همیشه از شهرت بدی برخوردار بوده و در افسانه‌های «اِزوپ» و شعرهای کودکان و داستان‌های جن و پری، بعنوان یک موجود بد ذات و شرور معرفی شده است.

این حیوان چگونه غذا بدست می‌آورد؟ بهنگام جستجو برای غذا، گرگ‌ها بدنبال هم بصورت منظم حرکت می‌کنند که ممکن است صدها مایل با بیشتر حرکت کنند. گاهی اوقات قبل از آنکه یک دور گردش خود را کامل کنند، چند هفته بطول می‌انجامد. هر چند وقت یکبار گرگ‌ها، گوش‌ها، چشم‌ها و بینی خود را برای هوشیاری بیشتر در مقابل شکار احتمالی نیز می‌کنند. گرگ‌ها در طول مسیر از خود رد پا به جای می‌گذارند. این علامات می‌تواند کنده درخت، درختان و سنگ‌ها و یا چیزهای دیگری باشد که آن‌ها روی آن ادار می‌کنند. درست مانند کاری که سگ‌ها برروی بوته زارها انجام می‌دهند. هرگاه گرگی بدنبال رد پای آن‌ها بیاید، بدقت آنجا را می‌بوید. بدین طریق می‌فهمد که گرگ‌ها از آن مسیر عبور کرده‌اند یا نه.

غذای اصلی گرگ‌ها گوشت می‌باشد و نوع آن بسته به این است که چه شکاری بیشتر در دسترس باشد. گرگ‌ها حیواناتی چون بز کوهی، گوزن و بسیاری دیگر از حیوانات بزرگ سم دار را گرفته و می‌خورند، در کانادا و آلاسکا، گرگ‌ها گله‌های گوزن را تعقیب می‌کنند و بچه گوزن‌ها و آن‌هایی را که از گله دور افتاده‌اند، شکار می‌کنند. در قطب شمال، آن‌ها به گاوها حمله می کنند، هنگامی که دام‌های اهلی در مراتع آنجا بدون نگهبان رها شوند، احتمالا کشته و نصیب گرگ‌ها خواهند شد.

خرگوش‌ها و جوندگان، هنگامی که شکار آسانتری در اطراف نباشد ، بوسیله گرگ‌ها شکار خواهند شد. و چنانچه هیچ گوشتی پیدا نکنند. آن‌ها میوه بعنوان مثال انگور خواهند خورد.

گاهی اوقات گرگ‌ها، ساعت‌ها شکار خود را تعقیب می کنند. آن‌ها بطور خستگی ناپذیر، بدون سرعت زیاد قدم بر می‌دارند. اما می توانند مایل‌ها این تعقیب را ادامه دهند تا سرانجام شکار را خسته کنند. چند گرگ از جلو و چند تای دیگر ممکن است از عقب حمله کنند. سرانجام وقتی حیوان شکار شده می افتد و از پا در می‌آید، گروهی بطرف آن یورش برده و آن را گاز گرفته و زخمی می‌کنند تا اینکه حیوان می‌میرد.

سپس همه اعضای گروه با حرص و ولع شروع به خوردن می‌کنند و گاهی اوقات هر کدام ۷ کیلو گوشت می‌خورند. باقیمانده پنهان و دفن می‌شود که در آینده نیز از آن استفاه کنند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.