یک شتر چه مدت می‌تواند بدون آب راه برود؟

0

پیش از اختراع ماشین و هواپیماها، فقط یک روش برای مسافرت در بیابان‌های آفریقا وجود داشت. این روش، مسافرت بوسیله شتر بود و بدین علت شتر را کشتی بیابان نامیده‌اند.

در مورد این حیوان، ویژگی‌های زیادی وجود دارد که آن را برای مسافرت و زندگی در بیابان مناسب ساخته است. اما مهمترین این ویژگی‌ها، وجود کوهانی است که در پشت شتر قرار دارد.

وقتی که کوهان شتر خالی است، آن قامت استوار را نداشته و به آن سستی که عضلاتش شل هستند، خمیده می‌شود. هیچ استخوانی در کوهان شتر وجود ندارد، و از چربی و عضله تشکیل شده است و وجود کوهان در شتر، محلی را برای ذخیره غذا تامین می‌کند. روزهای قبل از مسافرت، شتر با قدرت هر چه بیشتر می‌خورد و می‌آشامد. شتر زیاد می‌خورد، زیرا چربی کوهان را که احتمالا ۴۵ کیلو وزن داشته باشد. بتواند ذخیره کند.

این چربی می‌تواند شتر را برای چندین روز، چنانچه قادر به یافتن غذا نباشد تأمین کند. همچنین می‌تواند در این مدت آب مورد نیاز خویش را نیز تأمین نماید. ساربان، حدودا ۴۰ لیتر آب را به شتر می‌نوشاند. و این کار را با دادن نمک به شتر انجام داده، زیرا نمک شتر را تشنه می‌کند.

شتر سه معده دارد. معده اول برای ذخیره غذا استفاده می‌شود که این معده بعداً برای نشخوار کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در معده دوم شیره‌های گوارشی وجود دارد. و در معده سوم غذای نشخوار شده هضم می‌شود. در دیواره‌های معده اول و دوم کیسه‌هایی برای ذخیره آب وجود دارد. عضلات این کیسه‌ها بهنگام پر شدن آن را بسته نگه می‌دارند.

هنگامی که شتر به مقداری آب احتیاج پیدا کند، این عضلات باز و بسته شده و اجازه می‌دهند که آب اندازه کافی خارج شود.

شتر چه مدتی می‌تواند بدون آب راه برود؟ همانطور که دیدید، شتر بدون آب قادر به راه رفتن نیست، در واقع انسان‌هایی که از تشنگی در حال مرگ بوده‌اند بعضی مواقع یک شتر را کشته‌اند، تا آب با ارزش آن را بدست آورند.

هنگامی که یک شتر با بار کم و بآهستگی مسافرت کند، آب داخل معده او می‌تواند بمدت ۱ تا ۱۰ روز باقی بماند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.