آزمایش ۱۷ OHP یا ۱۷ هیدروکسی پروژسترون برای چه موارد درخواست می‌شود؟

0

نام آزمایش:

۱۷ -Hydroxy Progesterone

 نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

۱۷-OH Progesterone، ۱۷-OHP

* آزمایش‌های مرتبط:

Testosterone

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت غربالگری، تشخیص و نظارت بر درمان اختلالات مادرزادی غده فوق کلیوی و در بعضی مواقع جهت رد کردن احتمال بیماری‌های دیگر درخواست می‌شود. این آزمایش قسمتی از برنامه غربالگری نوزادنی می‌باشد که اندام جنسی آن‌ها از نظر ظاهری با مشکلاتی مواجه است.

برای خانم‌های جوانی که دچار هیرسوتیسم یا ظهور علائم فیزیکی مردانه هستند و پسر بچه‌هایی که تأخیر رشد جنسی دارند نیز این آزمایش درخواست می‌گردد.

نمونه مورد نیاز: خون وریدی یا نمونه خونی که از پاشنه پای نوزاد گرفته می‌شود.

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی نیاز ندارد. ولی ممکن است پزشک انجام آزمایش را در زمان خاصی از سیکل قاعدگی یا در صبح زود توصیه نماید.

  OHP-۱۷ پیش ساز کورتیزول است. کورتیزول هورمونی است که به وسیله غدد فوق کلیوی ساخته می‌شود و وظایف متعددی از جمله تنظیم سیستم ایمنی، ثابت نگاه داشتن فشار خون، و کمک به تجزیه قند، پروتئین و چربی‌ها را به عهده دارد. آنزیم‌های زیادی برای تولید کورتیزول از OHP-۱۷ لازم هستند و در صورتی که هر کدام از این آنزیم‌ها کار خود را به درستی انجام ندهند باعث انباشته شدن -۱۷ OHP در خون می‌گردند.

غدد فوق کلیوی نیز به نوبه خود مقداری از این OHP-۱۷ انباشته شده را جهت تولید دسته‌ای از هورمون‌های جنسی مصرف می‌نماید. افزایش تولید هورمون‌های جنسی می‌تواند باعث اختلال در رشد و توسعه صفات جنسی در مرد و زن شود. افراد مذکر داراری این اختلال در بدو تولد ظاهری طبیعی دارند اما با گذشت زمان و در دوره کودکی شخصیت جنسی‌شان رشد نخواهد کرد. افراد مؤنث نیز علائمی از جمله هیرسوتیسم، عادت ماهیانه نامنظم و اختلالات جنسی دیگری خواهند داشت که ممکن است حتی به ناباروری منجر شود. زنانی که مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هستند نیز علائمی مانند اختلالات نام برده بروز می‌دهند.

علائمی از قبیل کمبود انرژی، خوب غذا نخوردن، کمبود آب بدن و فشار خون پایین در نوزادان و هیرسوتیسم، نامنظمی عادت ماهیانه، ناباروری در کودکان و بالغین نیز باعث می‌شود پزشک این آزمایش را در خواست کند. نوزادان نارس نیز در صورت انجام آزمایش مقادیر بالایی از این ماده در خونشان وجود خواهد داشت که توصیه می‌شود آزمایش مدتی بعد مجدد تکرار شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.