فیلم آناکارنینا – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Anna Karenina 2012

0

کارگردان: جو رایت

بازیگران: کایرا نایتلی (آنا کارنینا)، جود لاو (آلکسی آلکسییویچ)، آرون تیلور جانسون (کنت ورونسکی)، دومهال گلیسون (لوین)، آلیسیا ویکاندر (کیتی)، متیو مک فادین (آبلونسکی). ۱۳۰ دقیقه. درجه نمایشی: R.

«خانواده‌های خوشبخت همه مثل هم‌اند. اما خانواده‌های شوربخت هر کدام بدبختی خاص خودشان را دارند.» جملهٔ آغازین رمان «آنا کارنینا»

اولین اقتباس سینمایی از روی رمان آناکارنینای لئون تولستوی یک فیلم صامت بود که در سال ۱۹۱۰ به نمایش درآمد. این فیلم قبل از مرگ تولستوی در سال ۱۹۱۰ به روی پردهٔ سینماها آمد اما هیچ نشانه‌ای در دست نیست که تولستوی این فیلم ساخته شده از روی رمان معروف‌اش را دیده بوده است یا خیر. سینما و تلویزیون تقریبا هر دوازده سیزده سال یکبار به سراغ رمان آناکارنینا رفته‌اند.

آخرین اقتباس تصویری از این رمان، یک مینی سریال بریتانیایی بود که در سال ۲۰۰۰ به روی آنتن رفت. در سینما نیز آخرین اقتباس سینمایی از روی رمان تولستوی، کاری بود از برنارد رُز با بازیگری سوفی مارسو در نقش آنا، که در سال ۱۹۹۷ اکران شد. اهمیت این فیلم به خاطر لوکیشن‌های روسی‌اش بود زیرا تا قبل از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۲ روس‌ها به فیلمسازان غربی اجازهٔ فیلمبرداری در لوکیشن‌های روسی را نمی‌دادند. از بین اقتباس‌های سینمایی از روی رمان آناکارنینا اقتباس کلارنس براون در سال ۱۹۳۵ همچنان بهترین است؛ اقتباسی که در آن گرتاگاربو نقش آنا را بازی کرد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

یکی از ویژگی‌های مهم آناکارنینای جو رایت، استفادهٔ او از فیلمنامهٔ اقتباسی تام استوپارد است. استوپارد در عرصهٔ نمایشنامه‌نویسی شهرت بسیاری دارد و صرف مشارکت‌اش در این پروژه کفایت می‌کند که فیلم را حتما باید دید. اما چرا جو رایت برای نوشتن فیلمنامهٔ اقتباسی آناکارنینا به سراغ یک نمایشنامه‌نویس رفته است؟ ظاهرا محدودیت‌های مالی پروژه اجازه نداد تا فیلم به صورت عادی ساخته شود. تنها راه باقیمانده برای سازندگان فیلم، ساختن فیلم در قالب صحنه‌های تئاتری بود و باید اذعان کرد که جو رایت توانسته به نحو خلاقه‌ای از این سبک فیلمسازی تئاتری‌اش در آناکارنینا سود جوید. نتیجهٔ کار، اثر مدرن و متفاوتی در قیاس با آناکارنیناهای قبلی است؛ هر چند که این تفاوت خیلی رادیکال و ریشه‌ای نیست.

در اقتباس جو رایت / تام استوپارد، تراژدی مرکزی در رمان تولستوی دست نخورده باقی مانده است. آنا (کایرا نایتلی)، همسر زیبا و بانشاط آلکسی کارنین (جود لاو) است. کارنین که یک مقام دولتی بلند پایه و محترم است بیست سال بزرگ‌تر از همسر جوان‌اش است. این دو پسر هشت ساله‌ای به اسم سریوژا دارند. زندگی این زن و شوهر با ورود کنت ورونسکی (آرون تیلور جانسون) دست‌خوش تحولات اساسی می‌شود. ورونسکی جوان و خوش سیما روابط نزدیکی با آنا برقرار می‌کند. آلکسی پی به موضوع می‌برد اما قادر نیست جلوی این رابطهٔ رسوایی بار را بگیرد. او آنا را می‌بخشد اما آنا دوباره رابطه‌اش را با ورونسکی از سر می‌گیرد. آنا که به گناهکاری خود معترف است سرانجام تصمیم به خودکشی می‌گیرد …

جو رایت در اقتباس سینمایی‌اش، شخصیت‌های آنا و ورونسکی را همچون موجوداتی خودخواه از کار درآورده است اما آلکسی را مبدل به یک شخصیت دوست‌داشتنی کرده است. این در حالی است که در اقتباس‌های قبلی، آنا و ورونسکی را به عنوان آدم‌های مثبت قصه و آلکسی را به عنوان آدم منفی قصه به تصویر می‌کشیدند. به نظر من، برداشت تام استوپارد و جو رایت از رمان تولستوی شباهت بیشتری به رمان و نوع نگاه تولستوی به این شخصیت‌ها دارد.

اگر رمان را بخوانید متوجه خواهید شد که آلکسی اصلا شخصیت منفی‌ای نیست و در عوض، این آنا و ورونسکی هستند که با شکستن ارزش‌های عرفی و اخلاقی به بهانهٔ عشق باعث بروز فاجعه و تراژدی می‌شوند. تولستوی هم از آنا خوش‌اش نمی‌آمد. به قول آنا اخماتووا، شاعر بزرگ روس، «تولستوی از آنا متنفر بود و دست آخر هم او را به زیر قطار فرستاد.»

ساختن یک فیلم دوساعته از روی یک رمان عظیم ۱۰۰۰ صفحه‌ای به راستی کار دشواری است. سازندگان فیلم‌های آناکارنینایی طی یک قرن گذشته مجبور بوده‌اند که بخش‌های عمده‌ای از رمان تولستوی را حذف کنند. البته رمان پر از انواع شخصیت‌ها و قصه‌های فرعی است. شاید فقط یک چهارم رمان مستقیماً به کاراکتر مثبت که وارونهٔ کاراکترهای منفی آنا و ورونسکی هستند آفریده است. این دو، لوین و کیتی هستند. ظاهراً لوین تصویری از خود تولستوی است که باید او را قهرمان اصلی رمان آناکارنینا تلقی کرد. به هر حال، تام استوپارد همهٔ سعی‌اش را کرده که حداقل این پنج شش کاراکتر اصلی را در فیلمنامهٔ اقتباسی‌اش حفظ کند و باید گفت که در این کار موفق بوده است. به نظر من، های لایت‌های رمان در فیلم حفظ شده است و بنابراین نمی‌توان فیلم را متهم به مثله کردن رمان کرد.

همانطور که قبلا اشاره شده رایت و استوپارد به جای روایت مستقیم، فیلم‌شان را در قالب یک کار تئاتری ارائه کرده‌اند. دوربین غالباً به عقب حرکت می‌کند تا کناره‌های صحنه و صندلی‌های تماشاگران را نشان بدهد. موسیقی هم گاهی وقت‌ها توسط نوازندگان حاضر در صحنه نواخته می‌شود. به طور خلاصه، فیلم مابین رویکرد تئاتری و رویکرد سینمایی در حرکت است و همین بر جذابیت کار افزوده است.

از جهاتی آناکارنینا ما را به یاد مولن روژ (البته بدون ترانه‌ها و وجه موزیکال‌اش) می‌اندازد. سبکی که جو رایت برای ساختن فیلم‌اش انتخاب کرده در مجموع انرژیتیک است بدون این که خودش را به تماشاگر تحمیل کند. با این حال لحن فیلم اندکی عجیب است: صحنه‌های آغازین فیلم کم و بیش حال و هوایی کمیک دارد اما در پایان بدجوری عبوس و جدی می‌شود. شاید اصلی‌ترین مشکل این اقتباس این باشد که تماشاگر تکلیف خود را با کاراکتر آنا نمی‌داند: آیا باید این زن را دوست داشته باشد یا از او متنفر باشد؟ و دقیقا به همین دلیل بیست دقیقهٔ پایانی فیلم مشکل‌ترین بخش فیلم است.

کایرانایتلی، آنای تقریبا ناخوشایندی را تجسم بخشیده است. این آنا یک آدم عصبی خودخواه معتاد است که از یک بیماری عصبی ناشناخته رنج می‌برد؛ بیماری‌ای که به واسطهٔ طرد اجتماعی او حادتر هم می‌شود. شاید آنای رمان هم کم و بیش واجد این ویژگی‌ها باشد اما صفات دیگری هم دارد که در آنای فیلم دیده نمی‌شود: مهربانی، خیرخواهی و آسیب‌پذیری در برابر عشق.

   

پستهای اخیر

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.