سیسیل ب. دومیل – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Cecil B. Demille

0

تاریخ تولد: ۱۲ آگوست ۱۸۸۱ در ماساچوست آمریکا

تاریخ مرگ: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۹ ( ناراحتی قلبی )

فیلم‌های مهم:

جاده‌ای به دیروز ( ۱۹۲۵ )، دینامیت ( ۱۹۲۹ )، کلئوپاتر ( ۱۹۳۴ )، بزرگترین نمایش روی زمین ( ۱۹۵۳ )، ده فرمان ( ۱۹۵۶ (

ژانر معمول فیلم‌هایش

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

درام، حماسی، حماسه‌های مذهبی، اکشن، ماجراجویی، | عاشقانه‌های ماجراجویانه، وسترن

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند

حماسه، مذهب، جنگ، قدرت، عشق، سرنوشت، مرگ، افتخار

دلایل شهرت

آثار حماسی برگرفته از انجیل او در دوران ساخت نمایش‌شان، به معجزاتی بزرگ شبیه بودند. : تولید فیلم‌های سینمایی تاریخی و پرهزینه را باب کرد و پایه‌گذار و پیشرو ساخت فیلم‌های مذهبی و حماسی لقب گرفت. و هم در دوران صامت و هم در دوران طلایی هالیوود فعالیت داشت. و یکی از کسانی بود که در شکل‌گیری هالیوود به عنوان یک شهرک سینمایی و قلب تپنده و پایتخت سینمایی جهان نقشی اساسی داشت تا جایی که وی را پدر هالیوود می‌نامند. در طول دههی ۳۰ و ۴۰ دومیل یکی از پول سازترین کارگردانان هالیوود و کمپانی پارامونت بود و کمک کرد تا پارامونت به سودآورترین کمپانی در عصر طلایی هالیوود بدل شود. د دومیل یکی از اولین کارگردانان هالیوود بود که همچون بازیگران به محبوبیت و شهرت زیادی دست پیدا کرد. فیلم ده فرمان او که سال ۱۹۵۶ با بودجهٔ عظیم ( در آن زمان ) ۱۳/۵ میلیون دلاری و بازی چارلتون هستون، یول براینر و آن باکستر ساخته شد در اکران عمومی ۸۰ میلیون دلار فروخت. در هفت رشته از جمله بهترین فیلم و بهترین فیلمبرداری نامزد دریافت جایزه اسکار شد و توانست در رشتهٔ بهترین جلوه‌های ویژه اسکار را از آن خود کند.

لقب پیشنهادی

خلق اسطور‌های مذهبی.

چند نکته از زندگی‌اش

◾️با نام کامل سیسیل بلونت دومیل در سال ۱۸۸۱ میلادی در خانواد‌های یهودی به دنیا آمد. پدر و مادرش هر دو نمایشنامه‌نویس بودند. سیسیل پدرش را زمانی که تنها ۱۲ سال داشت از دست داد و با ادارهی مدرسه‌ای دخترانه و یک گروه تئاتری توسط مادرش امرار معاش کرد

◾️در مدرسهٔ نظامی پنسیلوانیا مشغول به تحصیل شد اما علاقه‌اش به جنگ او را واداشت تا به منظور شرکت در آن از آنجا فرار کند. او را به دلیل سن کم در جنگ نپذیرفتند و این اتفاق تاثیر عمیقی بر روی گذاشت

◾️سال ۱۸۹۸ در آکادمی هنر‌های نمایشی نیویورک ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل شد

◾️فعالیت هنری را از سال ۱۹۰۰ با بازی در تئاتر آغاز کرد و به مدت دوازده سال در گروه تئاتر مادرش به بازیگری

◾️در فاصلهٔ سال‌های ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۳ به همراه برادرش ویلیام چند نمایشنامه نوشت. همچنین به عنوان خواننده، رهبر ارکستر و کارگردان در اپرا مشغول به کار شد. در این زمان به همراه جسی لسکی چند اپرت نیز نوشت و آن‌ها را به صحنه برد.

◾️با همراهی ساموئل گلدفیش که فروشنده دستکش بود وبعد‌ها به گلدوین شهرت یافت، کمپانی مترو گلدوین مایر را برپا ساخت و در آن یک شرکت تولید فیلم به وجود آورد.

◾️با جسی لاسکی که بنیانگذار کمپانی پارامونت محسوب می‌شود، در ایجاد این کمپانی نیز نقش داشت. ◾️با کنستانس آدامز در سال ۱۹۰۲ ازدواج کرد و تا لحظهی مرگ‌اش با او زیست و از او صاحب یک فرزند به نام سیسیلیا شد. آن‌ها سه کودک دیگر را بعد‌ها به فرزندی پذیرفتند. یکی از این سه کودک بعد‌ها با آنتونی کوئین ازدواج کرد.

◾️کمی پیش از مرگ مشغول کار برای ساخت فیلمی حماسی با | بازی جیمز استوارت و مراحل پیش تولید آن بود.

مؤلفه‌های سبکی و مضمونی تکرار شونده

داستان‌هایی با مضامین اسطوره‌ای، تاریخی و مذهبی، طرح داستانی‌هایی دقیق، شخصیت پردازی صحیح و ملموس، استفاده از خیل عظیم سیاهی لشگر‌ها، قاب‌های باشکوه و پرزرق و برق و سرشار از عناصر مختلف و رنگ‌های متفاوت از ویژگی‌های مهم فیلم‌های دومیل هستند. تبلیغات فیلم‌هایش نیز منحصر به فرد بود و بسیاری را به دیدن فیلم‌هایش ترغیب می‌کرد.

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش

ده فرمان، بازسازی فیلم کلاسیک ۱۹۲۳ ( ساختهٔ خودش ) وقایع تاریخ سینما نامید که حول داستان زندگی موسی رسالت به او روایت می‌شود. صحنه‌آرایی و جلوه‌های ویژه از زمان تولد تا ورودش به قصر فرعون و محول شدن رسالت به اوروایت می‌شود. صحنه‌آرایی جلوه‌های ویژه سکانس شکافته شدن دریا و عبور قوم بنی اسرائیل از میان سینما است. سکانسی که از تلفیق نما‌هایی از یک آبشار تشکیل شده بود با نما‌های واقعی فیلمبرداری شده در استودیوی پارامونت تشکیل شده بود.

چند جملهٔ از دیگران درباره او

الیس فلمینگ: « فیلم‌های او جدا از هر گونه ارزش هنری، یادبود‌های باشکوه مردی هستند که هالیوود را کشف و آن را به اسطوره تبدیل کرد. » مارتین اسکورسیزی: « دومیل علاقه‌مند بود تا همچون‌گریفیث بر بومی بزرگ نقاشی کند. جاه طلبی او با روایت داستان‌های جذاب و دلنشین بر پس زمینه‌های تاریخی به اوج خود می‌رسید. با اتکاء به این عقیده که ” تو نمی‌توانی ده فرمان را نقض کنی، آن‌ها تو را نقض خواهند کرد ” نخستین حماسهٔ کتاب مقدس‌اش را روح بخشید. »

منابع الهامش

او علاقهٔ زیادی به اقتباس از کتاب مقدس و ساخت فیلم‌هایی عظیم بر اساس داستان‌های حماسی و اسطوره‌ای داشت. در جمله‌ای مشهور دومیل اینگونه علاقه و توانش را در ساخت داستان‌های مذهبی بیان می‌کند: « دو صفحه از انجیل به من بدهید و من به شما یک فیلم تحویل می‌دهم. »

چند جملهٔ مهم از او

🔸حق همیشه با تماشاچی است.

🔸خطاب به عوامل فیلم‌اش: برای رضایت من اینجا هستید و هیچ چیز دیگری در این دنیا اهمیت ندارد.

🔸هر زمان که فیلمی می‌سازم منتقدین تخمین می‌زنند که سلیقهی عمومی ۱۰ درصد دچار افت شده است.

🔸برای مردم فیلم می‌سازم نه منتقدین.

🔸درباره « مرد زن نما »: آنقدر عاشق این داستانم که تا وقتی زنده‌ام آن را هر ده سال یکبار خواهم ساخت.

🔸یک هفته قبل از مرگ‌اش دربارهٔ برنامه‌های آتی‌اش: فیلم دیگری در ذهن دارم، یا شاید … دنیایی دیگر؟

چند حاشیه و جنجال

🔺فیلم سانست بلوار در نقش خود ظاهر شد. ستارهی فیلم‌های او یعنی گلوریا سوانسون هم در نقش اصلی فیلم و بازیگر از رده خارج شده فیلم‌های صامت درخشید.

🔺اودر پیاده روی مشاهیر هالیوود صاحب دو ستاره است یکی به خاطر فعالیت در سینما و دیگری فعالیت در رادیو.

🔺او بازیگر خوش چهره و بلندبالای هالیوود یعنی‌گری کوپر را در دل بیابان‌های مرکز آمریکا به بازی گرفت و نتایج خوبی عایدش شد. دشت نشین اولین همکاری از سه همکاری دومیل باکوپر است. ضمنا این اولین فیلم آنتونی کوئین بازیگر مکزیکی الاصل هالیوود نیز بود.

🔺آنتونی کوئین، داماد او، در سال ۱۹۵۸ هنگامی که می‌خواست فیلم دزد دریایی را کارگردانی کند، سیسیل بدومیل با اینکه دیگر در سینما فعالیت نمی‌کرد مراحل ساخت فیلم او را سرپرستی نمود.

🔺دبیرستانی در لانگ بیچ کالیفرنیا به نام اوست.

🔺گفته می‌شود دلیل انتخاب چارلتون هستون به نقش موسی شباهت پیکرموسی اثر می‌کل آنژ در کلیسای سن پیتر واتیکان به هستون بود.

🔺تن‌ها کارگردانی است که دو بار یکی از فیلم‌هایش را بازسازی کرد. مرد زن نما را در سال ۱۹۱۴ ساخت و در ۱۹۱۸ و ۱۹۳۱ بازسازی کرد.

دستاورد‌هایش در سینما

فیلم‌های عظیمی که در ژانر تاریخی ساخت الگو‌ها و کلیشه‌های این ژانر را به وجود آوردند و نمونه‌ای برای آثار آتی این ژانر محسوب شدند. همچنین دستاورد‌های سیسیل بدومیل در هالیوود و شکل‌گیری آن وصف نشدنی است. به همین دلیل است که گلدن گلاب جایزه‌ای به نام او برای یک عمر دستاورد‌های هنری در صنعت فیلمسازی در نظر گرفت.

   

پستهای اخیر

ویژگی Easy Mode در گوشی‌های گلکسی سامسونگ چیست و چه زمانی باید آن را فعال کرد؟

پوسته One UI سامسونگ یکی از بهترین نرم‌افزارهای شخص ثالث ساخته شده برای اندروید است. اگر تجربه کار با اندروید اصلی گوگل را از دست داده‌اید؛ باز این پوسته ویژگی‌های بسیار خوبی دارد. برخی از این ویژگی‌ها در عمق اپلیکیشن Settings پنهان شدند و…

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت در استرالیا عرضه شد: طراحی مدرن‌تر و لوکس‌تر

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت که چند ماه پیش به طور رسمی معرفی شده بود؛ اکنون عرضه خود را از کشور استرالیا و با قیمت ۲۰.۱۵۷ دلار استرالیا آغاز کرده است. این خودرو در چندین مدل از جمله نسخه پایه، اسپورت، اسپورت پلاس، GT و هاچ‌بک عرضه می‌شود.…

ویدئوی بی‌نظیر گذر زمان و با وضوح ۸K که این عکاس با ترکیب ۵۰ هزار عکس از طبیعت نیوزیلند ایجاد کرد

مایکل شینبلوم، یک عکاس با قریحه، دست به کار جالب و وقت‌گیری زده است. او با ترکیب کردن 50 هزار عکس از طبیعت نیوزیلند، توانسته یک ویدئوی گذر زمان یا time-lapse با وضوح 8K درست کند! حالا این ویدئوی زیبا را به رایگان با دنیا به اشتراک…

اگر نام شبکه وای فای این باشد، قابلیت اتصال به شبکه آی‌فون یا آی‌پد شما از کار می‌افتد تا زمانی که…

به تازگی یک پژوهشگر امنیت متوجه شده که اگر برای نامگذاری یک شبکه وای فای از نام خاصی استفاده شود و آی دیوایس‌های پیرامون تلاش برای اتصال به آن شبکه کنند، توانایی اتصال آنها به همه شبکه‌های وای فای کلا از کار می‌افتد و این مشکل تا زمان…

معرفی کتاب: همه ماجرا‌های ریچارد فاینمن

من ریچارد فاینمن را با مجله دانشمند شناختم. مخصوصا آن زمان که فاجعه شاتل چلنجر رخ داده بود و فاینمن در نقش یک قهرمان و دانشمند -کارآگاه سرپرستی تیمی را به عهده داشت که متوجه علت بروز فاجعه شده بود. یک سری مقالات از او خواندم و در ذهنم تبدیل…

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.