چارلز اسپنسر چاپلین – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Charles Chaplin

0

تاریخ تولد: ۱۶ آوریل ۱۸۸۹ در لندن، انگلستان.

تاریخ مرگ: ۲۵ دسامبر ۱۹۷۷ در ووی، سوییس.

فیلم‌های مهم: در تلاش معاش (۱۹۱۴)، پسر بچه (۱۹۲۱)،  زنی از پاریس (1923)، جویندگان طلا (1925)، سیرک (1928)، روشنایی‌های شهر (1931)، عصر جدید (1936)، دیکتاتور بزرگ (1940)، موسیو وردو (1947)، لایم لایت (1952).


* پدر و مادرش هر دو بازیگر بودند. اما پیش از سه سالگی چاپلین از یکدیگر جدا می‌شوند. پدر او یک الکلی بود و مادرش در آوازه‌خوانی مهارت داشت. او آواز را به چاپلین یاد می‌دهد اما پس از مدتی در بیمارستان روانی بستری می‌شود. پدر نیز در 12 سالگی چاپلین از دنیا می‌رود. مادرش هم در سال 1928 فوت می‌کند.

* مشکلات خانوادگی و فقر باعث شده بود تا چاپلین از همان کودکی کار کند. اما با مهاجرت به آمریکا زندگی حرفه‌اش متحول می‌شود. ابتدا با شرکت کارنو همکاری می‌کند. شرکتی که استن لورل نیز مدتی در آنجا فعالیت می‌کرد. در سال 1913 چاپلین به شرکت کی استون می‌پیوندد و اولین فیلم‌اش را با عنوان در تلاش معاش بازی می‌کند. در سال 1914 برای این شرکت 3 فیلم بازی می‌کند و هم این شرکت را به شهرت می‌رساند و هم تا حدودی خودش را.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

* در سال ۱۹۱۵ در قراردادی با یک شرکت جدید، به فیلمسازی روی می‌آورد. در این یکی دو سال، بیش از 12 فیلم می‌سازد. فیم‌هایی نظیر ولگرد، مهاجر و ساعت یک صبح از جمله فیلم‌های این دوره می‌باشند.

* در سال ۱۹۱۷ با خرید زمینی در هالیوود رویای ساخت استودیوی شخصی‌اش را محقق می‌سازد. پس از اعتباری که نصیب‌اش شد از سوی شرکت فرست نشنال به همکاری دعوت می‌شود. در این شرکت متعهد می‌شود که چندین فیلم بسازد و این کار را نیز به نحو احسن انجام می‌دهد. به گونه‌ای که سود کلانی به شرکت سرازیر می‌شود. اولین فیلم بلندش را با نام پسربچه در سال 1921 می‌سازد. این فیلم به فروش خیره‌کننده 5/2 میلیون دلار در آن سال دست می‌یابد. پس از آن چاپلین فیلم‌های ماندگاری چون جویندگان طلا و سیرک را می‌سازد. فیلم‌هایی که هر کدام بر شهرت و محبوبیت چاپلین افزودند.

* پس از اکران نخستین فیلم ناطق سینما یعنی خواننده جاز، چاپلین به همراه آیزنشتاین، پودوفکین و چند تن از دیگر سینماگران صامت، بیانیه مشهور ضدناطق را منتشر می‌کند. پس از آن فیلم‌های روشنایی‌های شهر و عصر جدید به صورت محدود آن هم به شکلی هجوآمیز از صدا بهره گرفتند اما دیکتاتور بزرگ اولین فیلم ناطق چاپلین به شمار می‌آید.

* در سال ۱۹۵۲ به دلیل عقاید ضدآمریکایی و فیلم‌های منتقدانه، حق شهروندی وی از سوی FBI لغو و از کشور اخراج می‌شود. او به همراه خانواده‌اش آمریکا را به مقصد انگلستان ترک می‌کند. اما در سال 1972 به دعوت اتحادیه آمریکایی تهیه‌کنندگان فیلم و برای دریافت اسکار افتخاری به آمریکا برمی‌گردد.

* وی در طول زندگی‌اش چهار بار ازدواج کرد. میلدرد هریس، لیتا گری، پولت گدارد و اونا اونیل. مشهورترین فرزندش جرالدین است که بازیگر تئاتر و سینماست.

مولفه‌های سبکی و مضمونی تکرارشونده:

چاپلین از آن درست هنرمندان است که نه می‌توان به مولفه‌ها و عناصر سینمایی‌اش پرداخت و نه به روح حاکم در آثارش به شکلی احساسی پرداخت. سینمای چاپلین سینمایی است که سبک و استایل خاص خودش را دارد اما در عین حال خیلی نمی‌توان آن را از منظر سینمایی بررسی کرد. چرا که چاپلین فراتر از یک فیلمساز در تاریخ مطرح است. کمتر کسی وجود دارد که وی را نشناسد و این خاصیت را کمتر هنرمندی داراست. همه اهالی هنر داوینچی و پیکاسو را در نقاشی، بتهوون را در موسیقی و شکسپیر را در عالم ادبیات  و نمایش می‌شناسند و می‌ستایند. اما در یکی از روستاهای دورافتاده اکوادور واقعا چند نفر این افراد را می‌شناسد؟ اما چاپلین به هیچ وجه این‌گونه نیست. چاپلین پا را فراتر از این‌ها گذاشته و به یک اسطور تبدیل شده است. اسطوره‌ای با شمایل منحصر به فرد. اسطوره‌ای با کت کوتاه، کلاهی بزرگ، شلواری گشاد و عصایی مسخره و خنده‌دار. این‌ها در ظاهر لباس‌های یک بازیگر هستند اما سینمای چاپلین با همین چیزها معنا پیدا می‌کند. این‌ها مولفه‌های اساسی سینمای وی به شمار می‌آیند. سینمای او بدون این‌ها نه برای روشنفکر قرن بیست و یکمی آشناست و نه برای مردم فقیر یکی از کشورهای دورافتاده کره زمین.

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازد:

فقر، آوارگی، عشق، اخلاق، جنگ، سیاست.

 دلایل شهرت:

* فیلم در تلاش معاش، اولین فیلمی که چاپلین در آن بازی کرده بود در شهرت وی نقش مهمی دارد. اما در کارخانه پربار وی آنچنان حائز اهمیت نیست که دلیل اصلی شهرت وی را این فیلم بدانیم. کاراکتر ولگرد و آواره، با تیپ و گریمی خاص و حرکاتی منحصر به فرد از مهم‌ترین دلایل شهرت وی است.

* فیلم پسر بچه نیز به عنوان اولین اثر بلند وی در این شهرت نقش به‌سزایی دارد. هرچند پس از جنگ جهانی، وی با محور قرار دادن تاثیرات زیاده‌خواهی‌های سیاسی شاهکارهای دیگری را خلق کرد که بر شهرتش افزود.

یادگاری فیلم‌هایش:

کت تنگ، شلوار گشاد و کوتاه، کلاه بزرگ‌تر از سرش و از همه مهم‌تر عصای مشهورش، هنوز هیچ‌کسی را یاد کسی جز خودش نمی‌اندازند.

جوایز مهم:

نازمزد دریافت جایزه اسکار در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اریژینال و بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم دیکتاتور بزرگ (1941)، نامزد دریافت جایزه اسکار در رشته بهترین فیلمنامه اریژینال برای فیلم موسیو وردو (1948) برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی اریژینال برای فیلم لایم لایت (1973)، دریافت جایزه افتخاری یک عمر فعالیت هنری (1972)، برنده جایزه افتخاری شیر طلایی از جشنواره ونیز (1972).

چند حاشیه و جنجال:

در سال‌هایی که از هر سو تهمت و افترا به سمت چاپلین سرازیر می‌شد، روزی مستخدمه وی پس از این که کارش را ترک می‌کند کودک‌اش را به چاپلین نسبت می‌دهد. موضوع بازتاب‌های گسترده‌ای پیدا می‌کند و کار به دادگاه کشیده می‌شود. دو طرف توافق به آزمایش خون می‌کنند و این آزمایش انجام می‌شود. نتیجه منفی بود و پدر کودک، چاپلین نبود. اما دادگاه باز هم چاپلین را جریمه کرد. در آن سال‌ها چاپلین بارها پایش به دادگاه باز شد که آخرین‌اش ماجرای طلاق همسر دوم‌اش لیتا گری بود. حکم دادگاه توقیف موجودی حساب‌های بانکی چاپلین بود.

یادگاری فیلم‌هایش:

چاپلین از آن دست فیلمسازان بود که بنا به شرایط زمانه رویکرد خودش را نشان می‌داد. نه این که یک دغدغه ثابت داشته باشد و در هر شرایطی آن را به عنوان راه چاره مطرح کند. همین موضوع در زمان حیات‌اش باعث شده بود تا هر حزب و نهادی او را وابسته به یک جریان خاص قلمداد کنند. نمونه‌اش فیلم عصر جدید است که به دلیل نمایش زندگی کارگران صنعتی و اعتراض‌ها و اعتصاب‌هایشان چاپلین را متهم به حمایت از کمونیسم کردند و پس از آن وی با واکنش دستگاه قضایی آمریکا مواجه شد. چاپلین در دوران حرفه‌ای فیلمسازیش، در زمانی که هم به شهرت و هم به یک استاندارد سینمایی رسیده بود، هر مدت یک بار از سوی حزب و نهادی دعوت می‌شد. یا برای ارائه برخی توضیحات و یا برای تجلیل از زحمات‌اش. نمونه‌اش مراسم شکار جادوگران بود که در سال 1951 به آن دعوت شده بود. بانی اصلی این مراسم سناتور مک کارتی بود که البته با سخنرانی چالش‌برانگیز چاپلین روبرو شد. اما خود چاپلین همواره تاکید می‌کرد که به هیچ حزب و تفکری وابسته نیست و همواره صلح‌طلب بوده و خواهد بود. شهرت او و قدرت تصاویرش هر حزبی را می‌ترساند و همین موضوع باعث شده بود تا به وی تهمت‌های فراوان اجتماعی و اقتصادی بزنند. از اداره مالیات گرفته که همیشه از چاپلین انتقال می‌کرد تا تهمت‌های فراوان اخلاقی که معلوم نبود از کجا سرچشمه می‌گیرند. اما چاپلین طوری زندگی کرد که هیچ یک از این تهمت‌ها بر او و زندگی‌اش تاثیری نگذاشتند. نه در مهمانی‌های مجلل آمریکایی‌ها شرکت می‌کرد و نه انسانی مغرور و خودخواه بود.

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش (عصر جدید):

انتخاب یک قاب مهم از میان آثار فیلمسازی که اکثر آثارش را اکثر مردم جهان دیده‌اند کاری بس دشوار است. اما با این حال تصویر حرکت چاپلین در میان چرخ‌دنده‌های صنعت یکی از تصویرهای ماندگار در آثار وی به شمار می‌آید. تصویری که در یکی از انتقادی‌ترین آثارش وجود دارد. عصر جدید از این دست قاب‌ها کم ندارد.

از طرفی نمی‌توان فیلم دیکتاتور بزرگ و صحنه معروف بازی کردن آدولف هیتلر (هینکل فیلم) با ماکت کره زمین را نیز نادیده گرفت.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.