دیوید وارک گریفیث – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار David Wark Griffith

0

تاریخ تولد : ۲۲ ژانویه ۱۸۷۵ ، کنتاکی آمریکا

تاریخ مرگ ، ۲۳ ژوییه ۱۹۴۸ ، هالیوود ، آمریکا ، به علت خونریزی مغزی

فیلم های مهم : تفنگداران کوچه پیک ( ۱۹۹۲ ) . تولد یک ملت ( ۱۹۱۵ ) ، تعصب ( ۱۹۱۶ ) ، شکوفه های پژمرده ( ۱۹۱۹ ) سوزی خوش قلب ( ۱۹۱۹ )  و راهی به شرق ( ۱۹۲۰ )

ژانر معمول فیلم هایش

ملودرام ، رمانس ، تاریخی ، اکشن

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

 لقب پیشنهادی

یکی از لقب های معروفاش : پدر تکنیک فیلم.

مؤلفه های سبکی و مضمونی تکرار شونده

  • تدوین موازی ، استفاده مداوم از کلوزآپ برای نمایش عواطف شخصیت های فیلم هایش و استفاده از نماهای های انگل به خصو ص فیلم های باشکوه ترش ) ، از جمله مؤلفه های فرمی فیلم های او هستند.
  • از نظر درون مایه هم مهم ترین فیلمهای گریفیث را میتوان به دو دسته تقسیم کرد : ملودرام هایی با محوریت بی پناهی و معصومیتی که توسط محیط ناپاک اطراف مورد سوءاستفاده قرار می گیرد ، و فیلم هایی حماسی تاریخی که به مضامینی چون شجاعت و میهن پرستی می پرداختند

جوایز مهم

جایزهی اسکار افتخاری در سال ۱۹۳۶ و جایزی اسکارافتخاری انجمن کارگردانان آمریکا ( ۱۹۳۸ ).

هنرمندانی که از او تاثیر گرفته اند.

فیلمسازان زیادی از جمله اورسن ولز و جان فورد به تأثیرپذیریشان از گریفیث اشاره کرده اند ، ولی بیش از همه آیزنشتاین و به طور کل فیلمسازان مکتب مونتاژ شوروی از سبک تدوین او تاثیر گرفته بودند.

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند

میهن پرستی ، رشادت ، تنهایی ، بی پناهی ، معصومیت

چند حاشیه و جنجال

  • فرقهٔ مخوف کو کلوس کلإنها ، در سال ۱۹۱۵ و پس از نمایش فیلم ملت مجندا احیا شد و بسیاری گریفیث را مقصر این اتفاق می‌دانستند.
  • پس از شکست همه جانبهٔ فیلم آخرش ، مبارزه دیگر کسی تماسل ب همکاری باگریفیث نداشت . دارایی های او در بازار بورس هم پس از سقوط ازاد وال استریت درسال ۱۹۲۹ از بین رفتع بود اینگونه بود ک گریفیث دچارمشکلات مالی شد تا اینکه در سال ۱۹۳۵ورشکست شداز ان ب بعد گه گاهی به عنوان مشاور فیلم نامه یا کارگردان افتخاری درچنذ فیلم خاضر شد ازجمله توسط دبلیو اس ون دایک  برای کمک در ساخت سکتنس زلزله فیلم سن فرانسیسگو (۱۹۳۶ ) دعوت شد در واقع گریفث توسط همان سیستمی ترد و نابود شد که خودش در برپایی ان مقش اساسی داشت.
  • نمایش تولد یک ملت ک دیدگاهی بشدت نژادپرستانه داشت با انتقادات شدیدی روبه رو شد بع طوری که گریف آزرده از این هجوم یک سال بعد فیلم تعصب را با محوریت تأثیرات مخرب انسان های متعصب در طول تاریخ ساخت.

هنرمندانی که از آنها تأثیر گرفته

در نحوهی داستانگویی او ، رگه هایی از تاثیرپذیری از ادبیات کلاسیک انگلیسی ، به طور مثال آثار چارلز دیکنزه دیده می‌شود.

چند جملهٔ مهم از او

بازیگران نباید هرگز اهمیتی داشته باشندتنها کارگردانان باید دارای قدرت و جایگاه باشند . نقل شده از طریق جی ، دبلیو ، بیتزر : « فیلم بدون پیام ، فقط اتلاف وقت است فیلم هاروی خاک نوشته می شوند : امروز تحسین شده ، فردا فراموش می گردند به یاد می آورید که دنیا چقدر قبل از این که من بیایم کوچک بود ؟ … من تمام دنیا را به درون یک پردهی بیست فوتی منتقل کردم.

دلایل شهرت

اواولین کسی بود که تدوین را به عنوان یک هنر ، و نه صرفا یک کار تکنیکی ، مطرح کرد . در واقع به واسطهی گریفیث بود که سینما به عنوان یک « زبان » مستقل شناخته شد احداقل دو تا از ژانرهای مهم تاریخ سینما ( ملودرام و گنگستری ) توسط او پایه گذاری شدند فیلمهای او ، اوج شکوه بصری سینمای صامت را به تماشاگران نمایاندند .

همکاران مورد علاقه

جیمز اسمیت ( تدوینگر ) ، جی دبلیو بیتزر ( فیلمبردار ) ، لیلیان گیش ( بازیگر ) ، میا مارش ( بازیگر ) ، هندریک سارنوف ( فیلمبردار )

دستاوردهایش در سینما

می گویند گریفیث اولین کسی بوده که از حرکت دوربین ، نمای درشت ، کات و تغییر زاویهٔ دید استفاده کرده است . در ضمن فرمول مشهور نجات در آخرین لحظه » هم توسط گریفیث وارد سینما شده است

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش

این نما از فیلم تعصب ( ۱۹۱۶ ) احتمالا باشکوه ترین قاب دوران صامت سینماست . بابل قدیم برای چنین سکانس هایی بازسازی شد . تعصب با چنین قاب های چشم نوازی ، پرهزینه ترین فیلم آن دوران بود . ولی شکست سنگین مالی فیلم ، آغاز مشکلات گریفیث بود ، به این نما ، می توان نماهای دیگری را هم اضافه کرد . از جمله تمام قاب های مربوط به جنگ داخلی در تولد یک ملت دو سکانس ترور آبراهام لینکلن در همین فیلم و همچنین فیلم آبراهام لینکلن ( ۱۹۳۰ ) ، نمایی که لیلیان گیش در فیلم راهی به شرق روی یخ ها افتاده است ، تمام نماهای دونفرهی لیلیان گیش و ریچارد بارتلمس در شکوفه های شکسته و…

چند نکته از زندگی اش

با نام کامل دیوید لولین وارک گریفیث

کارش را ابتدا به عنوان یک نمایشنامه نویس آغاز کرد ، سپس به بازیگری روی آورد و در نهایت کارگردانی را برگزید .  بیش از ۴۵۰فیلم برای کمپانی بیوگراف کارگردانی کرده است که به طرز شگفت انگیزی ، ۴۴۰ تا از آنها هنوز موجود . او اولین فیلم تهیه شده در هالیوود را با نام در کالیفرنیای کهن در سال ۱۹۱۰ تهیه و کارگردانی کرد در سال ۱۹۰۹ ، ۱۴۹ فیلم کارگردانی کرد . ( تقریبا سه فیلم در هر هفته ) از جمله عناوینی که به او دادهاند : « پدر تکنیک فیلم » ، « مردی که هالیوود را اختراع کرد » ، « شکسپیر پرده »

اجایزیک عمر فعالیت های هنری انجمن کارگردانان آمریکا در سال ۱۹۵۳ به نام او نامگذاری شد . تاکنون کارگردانان بزرگی همچون سیسیل ب دومیل ، جان فورد ، کینگ ویدور ، ویلیام وایلر ، اورسن ولز ، آلفرد هیچکاک ، استنلی کوبریک ، الیا کازان ، اینگمار برگمان ، آکیرا کوروساوا ، رابرت آلتمن ، فرانسیس فورد کاپولا ، وودی آلن ، استیون اسپیلبرگ و مارتین اسکورسیزی آن را دریافت کرده اند و در سال ۱۹۲۶ ، نگارش یک اتو بیوگرافی را آغاز کرد ، اما هیچ گاه آن را به پایان نرساند . در سال ۱۹۷۵ به مناسبت صدمین سالگرد تولدش ، تمبر یادبود او به بازار آمد . نظرسنجی سال ۲۰۰۲ نشریهی مووی میکر ، به عنوان دومین کارگردان تأثیرگذار تاریخ انتخاب شد توسط هفته نامهٔ اینترتیمنت به عنوان پانزدهمین کارگردان بزرگ کل ادوار برگزیده شد . و اولین کسی بود که عبارت مشهور « نور ، دوربین ، حرکت » را هنگام کارگردانی فیلم در کالیفرنیای کهن در سال ۱۹۱۰ بر زبان آورد . این عبارت امروزه تقریبا هنگام ساخت تمام فیلم ها مورد استفاده قرار میگیرد .

چند جملهٔ از دیگران دربارهٔ او

آرتور نایت : « او هر روز فاصلهٔ بین روشهای تئاتری و فنون سینمایی را بیشتر میکرد . »

ویلیام آر . مه یر : گریفیث ، غول صنعت ، بیش از هر شخص دیگری در ایجاد یک بیان خلاقانه یا پالایش تکنیک فیلم به سمت آن ، نقش داشت . نبوغ او شامل نوشتن ، کارگردانی ، تدوین و حتی تبلیغات فیلم می شد . »

اندرو ساریس : گریفیث از طریق تدوین پرمعنایش ، دستور زبانی برای بیان احساسات ایجاد کرد . فاصلهٔ کانونی لنز او به تابعی از احساسات بدل شد . کلوزآپ ها ، نه تنها به یک احساس شدت میبخشیدند ، بلکه شخصیت ها را از جمهوری نثر ” به پادشاهی شعر ” انتقال می دادند . »

واورسن ولز : « او روی همه تأثیر گذاشته ، هر کسی که در زندگی اش یک فیلم ساخته باشد

لیلیان گیش : « گریفیث همه چیز را خودش شکل می داد . همی آن صحنه های غول آسا کار خودش بود .»

مارتین اسکورسیزی : « فیلم آمریکایی احتمالا در فوریهی ۱۹۱۵ متولد شد ، هنگامی که گریفیث ، نخستین فیلم بلندش ، تولد یک ملت را ساخته.

یادگاری فیلم هایش

چهرهی لیلیان گیش در فیلمهای او ، هنوز که هنوز است ، نمادی از معصومین و در عین حال مادر بودن به شمار می رود

گرایش های سیاسی و اجتماعی اش

به نظر میرسد گرایش او بیشتر به سمت محافظه کاران بود گریفیث را میتوان اولین کارگردان دست راستی تاریخ سینما دانست

آثار کمتر دیده شده یا دست کم گرفته شده

آبراهام لینکلن ( ۱۹۳۰ ) فیلم ماقبل آخر گریفیث و در ضمن اولین فیلم ناطق اش ، در زمان ساخت با استقبال سردی رو به رو شد ، امروزه هم جزو فیلم های معتبر او دسته بندی نمیشود ولی به سادگی می توان از این فیلم دفاع کرد . گریفیث بهتر از | خیلی از کارگردانان آن دوره ، از صدا و جلوه های صوتی در فیلم اش استفاده کرده بود ضمن آن که در کارگردانی این فیلم ، ظرافت هایی به چشم می خورد که فقط از کارگردان تعصب انتظار می رفت.

   

پستهای اخیر

تصاویر سوررئال و پرمعنی لیزا آیساتو

لیزا آیساتو یک هنرمند و نویسنده شناخته شده در زمینه کتاب‌های کودکان در نروژ است. سابقه کار او به سال 2008 برمی‌گردد، زمانی که تعدادی از کتاب‌هایش را منتشر کرد و نیز به دیگر نویسندگان در زمینه تصویرگری کتاب‌هایشان کمک کرد و آثاری را هم به…

تویوتا تصویر واضح و با کیفیتی از پیکاپ توندرا ۲۰۲۲ منتشر کرد

در چند روز اخیر، تصاویری از خودروی توندرا ۲۰۲۲ در اینترنت منتشر شد اما شرکت تویوتا در اقدامی جالب، به جای رد این تصاویر یا اعلام موضعی خنثی، تصمیم گرفت آتش طرفداران این پیکاپ اندازه بزرگ را با انتشار یک عکس رسمی با کیفیت و وضوح بالا،…

مردی که ۴۰ سال بود نابینا شده بود، به کمک ژن منتقل شده توسط یک نوع جلبک، بینایی در حد تشخیص اشیا…

مطابق خبر جالبی که مدتی پیش منتشر شده، یک مرد 58 ساله که نابینا بود، درمان امیدبخشی دریافت کرده که شاید در آینده نزدیک، زندگی افرادی زیادی شبیه او را تغییر بدهد. شدت بینایی این مرد در حدی بود که تقریبا قادر به تشخیص اشیا در روز و شب نبود.…

خشم شهروندان تگزاسی: ترموستات‌های هوشمند با دخالت شرکت‌های توزیع انرژی، دمای خانه‌ها را ۴ درجه بالا…

در فضای مجازی کاربران ایرانی، لطیفه‌ها در مورد حساسیت‌ پدرهای خانواده در مورد مصرف برق زیاد به واسطه استفاده زیاد از کولر و تجهیزات برودتی زیاد است. اما جالب است بدانید که برخی شهروندان تگزاسی هم متوجه شده‌اند که اختیار کنترل دمای منزل خود…

چگونه از اینستاگرام ۴۰۰ هزار دلار درآمد کسب کردم – سرگذشت اریکا کرامر

در دسامبر ۲۰۱۸، من (اریکا کرامر) و شوهرم به طور کامل ورشکسته شدیم. برخی از هفته‌ها توانایی خرید مایحتاج اولیه زندگی را هم نداشتیم؛ چه برسد به هزینه‌های تجملاتی. یک روز صبح، مدام دور صندلی عقب ماشین می‌چرخیدم تا بتوانم راهی برای خرید یک قرص…

چرا ایلان ماسک بسیار موفق است؟ همه‌چیز به این ۵ ویژگی اصلی شخصیت او برمی‌گردد

موفقیت‌های ایلان ماسک بی‌پایان هستند و هریک برای یک کارآفرین خواب رویایی: بنیان‌گذار غول مالی پی‌پال، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا که به معنای واقعی کلمه دنیا را تغییر داد؛ بنیان‌گذار شرکت اسپیس‌ایکس که سعی دارد ما را وارد جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.