سریال آسمان‌های در حال سقوط – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Falling Skies 2011

0

پدیدآورنده: رابرت رودات.

تهیه‌کنندگان: استیون اسپیلبرگ، رابرت رودات، گراهام یوست، داریل فرانک، جاستین فال‌وی.

نویسندگان: رابرت رودات، ملیندا تیلور، جوزف وایزبرگ، مارک ورهایدن.

کارگردانان: گرگ بیمن، سرجیو میمیکا گزان، فرد توی.

مدیر فیلمبرداری: کریستوفر فالونا.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

موسیقی متن: نوآ سوروتا. تدوین: دان آرون، جان کاسلوفسکی.

بازیگران: نوآ وایلی (تام میسون)، مون بلادگود (آن گلس)، درو روی (هال میسون)، مکسیم نایت (مت میسون)، سیشل گابریل (لوردس)، پیتر اسکین کودا (دای)، وبل پیتون (کاپیتان وبور). تولید و پخش: دریم‌ورکز تلویژن، شبکهٔ تی‌ان‌تی. محصول ۲۰۱۱ آمریکا.

خلاصه سریال:

شش ماه از حملهٔ موجودات فضایی به کرهٔ زمین می‌گذرد. این موجودات، که گونه‌ای از آنها به نام اسکیترها فرماندهی حمله را برعهده داشته‌اند، همه‌چیز را روی زمین از بین برده‌اند و ظرف چند روز نود درصد از جمعیت زمین را کشته‌اند. داستان از آنجا شروع می‌شود که گروهی از بازماندگان کم‌شمار این حمله دور هم جمع می‌شوند تا با موجودات فضایی مبارزه کنند. این گروه نام خود را هنگ ماساچوست دوم می‌گذارد و کاپیتانی بازنشسته به نام ویور و تام میسون، استاد تاریخ دانشگاه بوستون هدایت جمعیت حدود ۳۰۰ نفری آن را بر عهده می‌گیرند. تام میسون در میان تلاش برای بقا باید حواس‌اش به سه بچه‌اش هال، بن (که به دست اسکیترها افتاده) و مت هم باشد چون همسر او در حین حملهٔ فضایی‌ها کشته شده است.


به دلیل حضور استیون اسپیلبرگ همه انتظار داشتند با مجموعه‌ای دوران‌ساز طرف شوند اما آسمان‌های در حال سقوط یک سریال تابستانی است، درست مثل یک بلاک‌باستر مخصوص تابستان که روانهٔ سینماها می‌شود و قرار است خوب بفروشد. آسمان های در حال سقوط از این نظر موفق بود؛ عوامل آن در حد توانشان تبلیغات خوبی کردند و سریال هم بینندگان خود را پیدا کرد.

سریالی است که ادعای نوآوری‌های مضمونی و بصری در ژانر علمی-تخیلی با ایدهٔ حملهٔ موجودات فضایی را ندارد اما ایده‌های جذاب و خاص خودش را دارد و سعی می‌کند بین درامی خانوادگی و فیلمی پسا آخرالزمانی توازن برقرار کند.

کاملاً مشخص است که سریال، به خصوص از نظر فیلم‌برداری، از فیلم موفق و تماشایی منطقهٔ ۹ (نیل بلومکمپ، ۲۰۰۹) تاثیر گرفته، هرچند چالش‌های روحی و روانی شخصیت اول بیشتر به فیلمی مثل مه (فرانک دارابونت، ۲۰۰۷) شباهت دارد.

تماشای آن برای دوست‌داران فیلم‌های علمی-تخیلی اسپیلبرگ و طرف‌داران فیلم‌ها و سریال‌های مختص موجودات فضایی واجب است.


اولین قسمت از فصل اول ده اپیزودی سریال به کارگردانی کارل فرانکلین ۱۹ ژوئن ۲۰۱۱ از شبکهٔ تی‌ان‌تی (TNT) پخش شد. قسمت دهم فصل اول سریال هم ۷ آگوست ۲۰۱۱ به نمایش درآمد. روز ۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۱ شبکهٔ تی‌ان‌تی اعلام کرد فصل دوم سریال با ده قسمت تولید و برای پخش در تابستان ۲۰۱۲ آماده خواهد شد. مدت زمان هر قسمت سریال ۴۵ دقیقه است.

در ماه مه سال ۲۰۰۸ شبکهٔ تی‌ان‌تی اعلام کرد که ساخت قسمت اول سریالی دربارهٔ حملهٔ موجودات فضایی به زمین را سفارش داده که هنوز عنوانی برای آن انتخاب نشده است. رابرت رودات متن قسمت اول این مجموعه را براساس ایده‌ای از استیون اسپیلبرگ و خودش نوشته بود. در ژانویهٔ ۲۰۱۰ شبکهٔ تی‌ان‌تی ساخت اولین فصل این سریال در ده قسمت را سفارش داد.

رابرت رودات، فیلمنامه‌نویس آمریکایی، با نگارش سناریوی نجات سرباز رایان (۱۹۹۸) برای استیون اسپیلبرگ نامزد جایزهٔ اسکار شد. فیلمنامهٔ فیلم‌هایی مثل هم‌رزمان تابستان (۱۹۹۲)، قصه بلند (۱۹۹۵) و میهن‌پرست (۲۰۰۰) هم کار اوست.

برای نقش اول سریال نوآ وایلی، هنرپیشهٔ سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی که نقش‌های کوچکی هم در فیلم‌های سینمایی برعهده داشته، انتخاب شد. وایلی ۴۰ ساله پیش از این در سه فیلم از سری فیلم‌های تلویزیونی کتابخانه‌دار (۲۰۰۴-۲۰۰۸) با شبکهٔ تی‌ان‌تی همکاری کرده بود.


رابرت رودات: «یکی از ایده‌هایی که استیون اسپیلبرگ را شیفتهٔ پروژه کرد این بود که موجودات فضایی بعد از حمله به زمین بزرگ‌سالان را می‌کشند اما بچه‌ها را اسیر می‌کنند و روی آن‌ها آزمایشاتی انجام می‌دهند. بعد در طول سریال بیننده متوجه می‌شود که قضیه از چه قرار است.»

رابرت رودات: «لازم نیست که لشکری از موجودات فضایی با استفاده از گرافیک کامپیوتری در این سریال نشان بدهیم. تعداد موجودات فضایی در ابتدا خیلی زیاد بوده اما به مرور از تعدادشان کاسته می‌شود. وقتی ما با انسان‌های بازمانده از حمله آشنا می‌شویم، تعداد فضایی‌ها آنقدرها هم زیاد نیست.»

مارک ورهایدن: «استیون اسپیلبرگ در کار انتخاب بازیگران و طراحی موجودات فضایی و سفینه‌ها، در قسمت اول سریال نقشی اساسی داشت. وقتی وارد تولید قسمت‌های دیگر سریال شدیم او متن‌های هر قسمت را همراه ما مرور می‌کرد و دربارهٔ وقایع و شکل و شمایل موجودات فضایی نظر می‌داد. او در خصوص صدابرداری و میکس صدا هم به ما پیشنهادات خوبی می داد.»

نوآ وایلی: بازی در این سریال را محض خاطر بچه‌هایم قبول کردم. بعد از تولد آن‌ها هر وقت قرار است به پروژههٔ تازه‌ای فکر کنم، آن را از دید آن‌ها هم بررسی می‌کنم و ما بعد جواب می‌دهم. به همین خاطر می‌شود گفت بچه‌هایم هم حالا در انتخاب نقش‌های من تاثیرگذار هستند؛ گاهی من را به سوی نقشی هل می‌دهند و گاهی هم من را از حضور در پروژه‌ای بازمی‌دارند.»

قسمت اول سریال نزدیک به شش میلیون نفر بیننده داشت که به این ترتیب پربیننده‌ترین قسمت اول یک سریال جدید در سال ۲۰۱۱ لقب گرفت.

نام گروه اصلی بازماندگان حملهٔ فضایی‌ها به زمین ماساچوست دوم است که از نام هنگ واقعی سربازان انقلاب آمریکا و جنگ داخلی آمریکا گرفته شده است.

در ماه ژوئن ۲۰۱۱ یک وسیله نقلیه اسباب‌بازی با لوگوی شبکهٔ تی‌ان‌تی و با عنوان «بخش فنی آسمان‌های در حال سقوط» به عنوان هدیه همراه با بازی جنگ‌های مافیا به خریداران داده می‌شد.


تیم گودمن (هالیوود ریپورتر): «آسمان‌های در حال سقوط ریتم سرگرم‌کننده و پرتعلیق خوبی دارد، حین تماشای آن این احساس به بیننده دست می‌دهد که آخر همان قسمت جواب سؤال‌هایش را خواهد گرفت اما هنوز دلواش می‌خواهد با ولع تمام به تماشای قسمت بعدی بنشیند.»

توماس کانر (شیکاگو سان‌تایمر): «یک درام خانوادگی باارزش با حضور موجودات فضایی. این سریال معیارهای ساخت سریال‌های تابستانی را ارتقا داد.»

کن تاکر (اینترتینمنت ویکلی): «تماشای مقابلهٔ انسانها و موجودات فضایی عامل جذابیت سریال است.»

برایان لوری (ورایتی): «صحنه‌های اکشن سریال تماشایی و لذت‌بخش هستند اما ساختار سریال خیلی کهنه است.»

مایک هیل (نیویورک تایمز): «سریال متوسطی است؛ صحنه‌های اکشن آن خوب است اما ایده‌هایش کمی ضعیف است.»

   

پستهای اخیر

معرفی کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت‌انگیز، نوشته دانیل زد لیبرمن و مایکل ای. لانگ

نوروترنسمیترها یا  مواد شیمیایی میانجی، به ما انگیزه می‌دهند در پی رسیدن به چیز‌های بسیار دور برآییم؛ چه امور مادی و چه اموری مانند عشق و دانش و قدرت. یکی از مهم‌ترین میانجی‌های شیمایی در مغز، دوپامین نام دارد. این ماده چه بخواهیم نمکدان…

ویدئو: اگر اپل زمان معرفی نخستین نسخه کامپیوتر مک، فناوری ساخت تبلیغات ویدئویی به سبک الان داشت…

ویدئوهای تبلیغی این روزهای محصولات فناوری را در نظر بگیرید. همیشه کنجکاوم بدانم چه حسابگری‌هایی برای ساخت آنها صورت می‌گیرد؟ سناریوی ساخت آنها با چه حساسیت‌هایی دنبال می‌شود؟ چطور ویدئوهای گرفته شده با دوربین‌های پیشرفته و ویدئوهای سه‌بعدی…

افزایش ناگهانی بازیکنان بتلفیلد ۴ شرکت EA را وادار به نصب سرورهای اضافی کرد

بازی بتلفیلد ۴ همزمان با نزدیک شدن به هشتمین سالگرد انتشار خود؛ با هجوم گسترده و ناگهانی گیمرها مواجه شده است. البته، در این میان چندین عامل در دست یکدیگر باعث شدند تعداد بازیکنان به طور ناگهانی افزایش پیدا کنند. اعلام تاریخ انتشار نسخه…

چگونه حالت شب (Dark Mode) اینستاگرام را در اندروید و iOS فعال کنیم؟

ویژگی Dark Mode روی دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌ها یک مزیت بزرگ است. حالت تاریک یا حالت شب می‌تواند امکان استفاده از دستگاه‌ها در نور کم را ممکن است و مانع از آسیب بیشتری به کره چشم شود. همین‌طور، مانع از مزاحمت و اختلال‌هایی می‌شود که با نور شدید…

شرکت هیوندای، بوستون داینامیکس -شرکت معروف سازنده روبات‌های حیوان‌نما- را خرید

گروه هیوندای موتور اعلام کرد بخش عمده‌ای از سهام شرکت Boston Dynamics را از شرکت فناوری ژاپنی Softbank خریداری کرده است. هیوندای با این خرید، گام بسیار بزرگی به سوی دنیای رباتیک موبایل برداشت. شرکت بوستون داینامیکس بیشتر به خاطر ساخت…

مینی‌سریال جدیدی که باید ببینید: کاتلا، رازهای شهر آتشفشانی

همان طور که قبلا هم در `پست‌های معرفی مینی سریال‌ها در «یک پزشک» نوشته بودم، در دوران همه‌گیری کرونا ما مدتی است که با فصل طلایی مینی‌سریال‌ها مواجه شده‌ایم و هر چند وقت یک بار یک مینی سریال دیدنی، غافلگیرمان می‌کند. برای همین است که من…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.