فرانک دارابونت – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Frank Darabont

0

تاریخ تولد: ۲۸ ژانویه ۱۹۵۹ در مونت بلیار فرانسه.

فیلم‌های مهم: رستگاری در شاوشنگ (۱۹۹۴)، مسیر سبز (۱۹۹۹)، مجستیک (۲۰۰۱)، مه (۲۰۰۷).

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند:

رستگاری، آزادی، امید، وفاداری، مذهب، مرگ، زندان، انتقام، گناه.

دلایل شهرت:

* ساخت فیلم براساس داستان‌های استفن کینگ.

* مدت زمان طولانی فیلم‌هایش.

* استفاده زیاد از فلاش‌بک، مانند فیلم‌های مجستیک و مسیر سبز.

* وجود سیل فراوانی از احساسات‌گرایی در فیلم‌هایش، مانند فیلم‌های رستگاری در شاوشنگ و مجستیک.

جوایز مهم:

کاندید اسکار بهترین غیلمنامه اقتباسی برای فیلم رستگاری در شاوشنگ، نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین فیلم برای مسیر سبز.

مولفه‌های سبکی و مضمونی تکرارشونده:

* رستگاری و امید دو مفهوم کلیدی در فیلم‌های دارابونت هستند. مفاهیمی که مهم‌ترین بخش از دورن‌مایه فیلم‌های رستگاری در شاوشنگ و مه را دربرمی‌گیرند.

* علاقه فراوانی با ایجاد غافلگیری به وسیله چرخش‌های داستانی در فیلم‌هایش دارد.

* معمولا در فیلم‌هایش ارجاعات مذهبی فراوانی دیده می‌شود. برای نمونه، پنهان کردن آن چکش کوچک، به عنوان کلید رستگاری، در میان انجیل، توسط اندی (تیم رابینز) در فیلم رستگاری در شاوشنگ.

* علاقه فراوانی به گنجاندن مفاهیم معناگرایانه و اخلاقی در فیلم‌هایش دارد، آشکارترین نمونه‌اش هم فیلم مسیر سبز که قرار است یک روایت معاصر از زندگی حضرت مسیح (ع) را به تصویر بکشد.

چند جمله مهم از او:

* اگر می‌خواهید در زندگی موفق شوید باید شبیه یکی از آن مشت‌زن‌های گیج و منگ فیلم‌های قدیمی مشت‌زنی برادران وارنر باشید. تنها کاری که باید بکنید این است که روی پایتان بایستید و به مشت زدن ادامه بدهید.

* درباره رد شدن فیلم‌نامه‌ای که بای فیلم ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین: استیون اسپیلبرگ بسیار از نتیجه کار راضی بود و گفت این یکی از بهترین فیلمنامه‌هایی است که در این سال‌ها خواندام. این حرف به من بسیار روحیه داد و باعث شد تا با اشتیاق فراوانی روی ادامه کار متمرکز شوم. اما به یک باره جورج لوکاس آمد و گفت: «من علاقه‌ای به آن ندارم» و این در حالی بود که استیون می‌خواست همان سال فیلمبرداری را شروع کند. شما در چنین تجربه‌هایی تنها وقت‌تان را هدر می‌دهید، بخشی از وجودتان را وقف کار می‌کنید و ناگهان یک نفر زیر پایتان را خالی می‌کند.

* نژاد بشر اساسا عکس‌العمل‌های دوست‌داشتنی مردم درباره فیلم رستگاری در شاوشنگ خسته نمی‌شوم. این مثل این است که شما یک سفیر از جانب خود در نقاط مختلف جهان دارید. اگر در آگهی ترحیم من بنویسند که «فرانک رستگاری در شاوشنگ دارابونت» در سن ۱۱۰ سالگی مرد، خیلی محشر خواهد شد.

* مجستیک فیلمی است که من به آن افتخار می‌کنم و خیلی هم به آن علاقه دارم. در این فیلم همه چیز آن‌طور که دوست داشتم پیش رفت. به نظرم که فیلم بسیار پویا، جذاب و جالبی از کار درآمد.

* استفن کینگ و من جوکی بین خودمان داشتیم، چون دو فیلمی که من تا آن زمان ساخته بودم هر دو فیلم‌هایی بودند که در زندان می‌گذشتند و در گذشته هم اتفاق می‌افتادند. جوک ما از این قرار بود که من گفتم تا استیفن زمانی که درباره زندان باشد و در گذشته هم رخ دهد ننویسد، حرفه کارگردانی من ادامه پیدا نخواهد کرد.

* اگر به فیلم‌های ترسناک کلاسیک، مانند جن‌گیر (۱۹۷۳) نگاه کنید، متوجه می‌شوید که اصلی‌ترین نکته‌ای که در این فیلم‌ها شما را آشفته می‌کند حس واقعی بودن در آن‌هاست. اگر شما بیش از اندازه سراغ ایجاد ترس‌های نمایشی بروید، تماشاگر کمتر شما را جدی می‌گیرد. اما اگر به سمت هرچه واقعی‌تر شدن کار بروید ترس و وحشت حاصل از فیلم‌تان افزایش خواهد یافت.

* استنلی کوبریک یک منبع بزرگ الهام برای من بود. مردم همیشه مرا متهم می‌کنند که چرا فیلم‌هایم را براساس رمان‌های دیگران می‌سازم. مگر کوبریک هم همین کار را نمی‌کرد؟ شما به فیلم‌های او نگاه می‌کنید و  متوجه خواهید شد که کاملا منحصر به فرد و مستقل هستند. به نظرم در فیلم‌های من هم به اندازه کافی ایده‌های شخصی وجود دارد که بتوانیم آن‌ها را مستقل از رمان‌هایی که از روی آن‌ها ساخته شدند در نظر بگیریم.

چند نکته از زندگی‌اش:

* به علت این که پدر و مادرش هنگام وقوع انقلاب مجارستان، زادگاه‌شان را ترک کرده و به فرانسه مهاجرت کرده بودند، در کمپ مربوط به پناهندگان در موزپلیه فرانسه به دنیا آمد. پدر و مادر فرانک مدت کوتاهی بعد از تولد او فرانسه را به مقصد آمریکا ترک کردند و فرانک دوران دبیرستان را در مدرسه‌ای واقع در هالیوود در لس‌آنجلس گذراند.

* دارابونت اولین تجربه‌اش را در عرصه سینما به عنوان دستیار طراح صحنه در فیلم شب جهنمی (۱۹۸۱)، با بازی لیندا بلر، کسب کرد. او سپس به مرور توانست جایگاه خودش را به عنوان نویسنده تثبیت کند. نام دارابونت در اولین تجربه حرفه‌ای‌اش در این عرصه به عنوان یکی از نویسندگان فیلم رده- ب کابوس در خیابان الم ۳: سلحشوران رویا (۱۹۸۷) ذکر شد.

* دارابونت یکی از ۶ کارگردانی است که دو فیلم اول‌شان توانسته‌اند در رشته بهترین فیلم کاندید اشکار شوند.

* نسخه اولیه فیلمنامه فیلم شریک جرم را دارابونت برای مایکل مان نوشته بود، او همچنین یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی فیلم نیز بود.

* شرکت فیلمسازی دارابونت دارک وودز نام دارد و زیر نظر پارامونت فعالیت می‌کند.

* در اوایل دهه ۸۰ و اولین تجربه فیلمسازی‌اش فیلم کوتاه زن در اتاق را براساس داستانی از استفن کینگ ساخت که آغازگر دوستی عمیقی میان آن دو نیز شد. دارابونت بعدها فیلم‌های رستگاری در شاوشنگ، مسیر سبز و مه را هم براساس داستان‌های کینگ ساخت. او همچنین امتیاز ساخت داستان پیاده‌روی طولانی کینگ را نیز در اختیار دارد.

* حدود یک سال همراه با استیون اسپیلبرگ بر روی فیلمنامه فیلم ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین (۲۰۰۸) کار کرد. اما با وجود رضایت کامل اسپیلبرگ از حاصل کار، فیلمنامه توسط تهیه‌کننده فیلم، جورج لوکاس رد شد.

* سکانس معروف نورماندی را دارابونت هنگام بازنویسی فیلمنامه نجات سرباز رایان (۱۹۹۸) به اسپیلبرگ پیشنهاد داد. دارابونت همچنین فیلمنامه گزارش اقلیت (۲۰۰۲) را نیز برای اسپیلبرگ بازنویسی کرده است.

چند جمله دیگران درباره او:

* برایان وبستر: «فرانک دارابونت در فیلم رستگاری در شاوشنگ کاری می‌کند که شما آرام آرام تحت تاثیر قرار بگیرید. وقتی به پایان فیلم نزدیک می‌شوید، ناگهان احساس می‌کنید که یکی از الهام‌بخش‌ترین فیلم‌های عمرتان را دیده‌اید، بدون آن که ذره‌ای با احساسات‌تان بازی شده باشد.»

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش (رستکاری در شاوشنگ):

رستگاری در شاوشنگ (۱۹۹۴) موفق‌ترین فیلم فرانک دارابونت، فیلمی سراسر در ستایش ایمان و امید. هنگامی که چراغ‌ها خاموش شده بود اندی (تیم رابینز) در سلولش بود و هنگام فرا رسیدن صبح دیگر خبری از او نبود. رئیس زندان که کاملا از این اتفاق جا خورده خیلی اتفاقی پی می‌برد که پشت عکس زن نیمه برهنه‌ای که بر دیوار سلول اندی قرار دارد خالی است و ما در یکی از همان چرخش‌های داستانی غافلگیرکننده فیلم‌های فرانک دارابونت پی می‌بریم که اندی تمام این سال‌ها مشغول کندن دیوار برای رسیدن به آزادی بوده است.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.