جورج لوکاس – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – George Lucas

0

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۴۴.

فیلم‌های مهم: نقاشی دیواری‌های آمریکایی (۱۹۷۳) و مجموعه فیلم‌های جنگ‌های ستاره‌ای (۲۰۰۵ – ۱۹۷۷) به عنوان کارگردان، فیلم‌های ایندیانا جونز (۲۰۰۸ – ۱۹۸۴) به عنوان نویسنده و تهیه‌کننده.


* با نام کامل جورج والتون لوکاس جونیور.

* در نوجوانی علاقه فراوانی به مسابقات اتومبیل‌رانی داشت و قصد داشت این رشته را به طور حرفه‌ای دنبال کند که یک تصادف شدید باعث شد مجبور شود آن را رها کند.

* فارغ‌التحصیل فیلمسازی از دانشگاه سادرن کالیفرنیا است.

* در سال ۱۹۶۷ از طرف کمپانی برادران وارنر بورسیه شد تا در مراحل ساخت فیلم رنگین‌کمان فینیان (کاپولا، ۱۹۶۸) حضور داشته باشد و کارآموزی کند. دوستی‌اش با کاپولا از اینجا شروع شد. این دو در سال ۱۹۶۹ کمپانی آمریکن زوئتروپ را تاسیس کردند.

* برای کارگردانی جنگ‌های ستاره‌ای دستمزدی نگرفت و در عوض حق فروش کالاهای مربوط به فیلم و ۴۰ درصد از فروش آن را درخواست کرد. این تصمیم هوشمندانه باعث شد مسیر زندگی‌اش تغییر کند و تبدیل به یکی از ثروتمندترین و پرقدرت‌ترین افراد هالیوود شود. در لیست ۴۰۰ ثروتمند بزرگ آمریکا در مجله فوربس (۲۰۰۱) میزان دارایی‌اش ۳ میلیارد دلار برآورده شود. او و رفیق‌اش اسپیلبرگ تنها فیلمسازانی هستند که در این لیست حضور دارند.

* تمام کمپانی‌های بزرگ فیلمنامه جنگ‌های ستاره‌ای را به این دلیل که «کسی نمی‌خواهد چنین فیلمی ببیند» رد کردند. فاکس قرن بیستم آخرین تلاش لوکاس بود. آن‌ها هم تقریبا مطمئن بودند که فیلم شکست خواهد خورد. جنگ‌های ستاره‌ای تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ تا آن زمان شد.

* بخش گرافیک‌های کامپیوتری کمپانی لوکاس فیلم را به استیو جابز (پایه‌گذار مشترک اپل) فروخت که بعدها تبدیل به استودیوی انیمیشن پیکسار شد.

* اجازه نمی‌دهد نظرات منتقدان در پوسترهای فیلم‌هایش نوشته شود. این کارش بسیاری از کانون‌های منتقدان را به شدت عصبانی کرده است.

* هنگام ساخت جنگ‌های ستاره‌ای آنقدر استرس داشت که در بیمارستان بستری شد.

* با این که سری فیلم‌های جنگ ستاره‌ای بلاک باستر محسوب می‌شوند و یکی از مشخصه‌های اصلی بلاک باسترها تولید استودیویی‌شان است، به جز فیلم جنگ‌های ستاره‌ای (۱۹۷۷) بقیه اپیزودهای این مجموعه فیلم‌های مستقل محسوب می‌شوند و لوکاس خودش آن‌ها را تهیه و تولید کرده است.

* مرحله مورد علاقه‌اش در پروسه ساخت یک فیلم تدوین است.

* در انتخابات سال ۲۰۰۸ از اوباما حمایت کرد.

ژانر معمول فیلم‌هایش: علمی- تخیلی، اکشن.

لقب پیشنهادی: آقای تکنولوژی

چند جمله مهم از او:

* جلوه‌های ویژه یک وسیله است، وسیله‌ای برای تعریف کردن داستان. جلوه ویژه بدون وجود داستان خیلی چیز خسته‌کننده‌ای است.

* صدا و موسیقی ۵۰ درصد از سرگرم‌کنندگی یک فیلم را تشکیل می‌دهند.

* اگر بتوانی وارد دنیای خیالی یک دختر ۱۱ ساله شوی در این کار (سینما) ثروتمند خواهی شد.

* وقتی کارگردان گرسنه و تحت فشاری هستید و در یک دوره دو ساله به موفقیت چشمگیری دست پیدا می‌کنید تجربه به شدت تاثیرگذاری را از سر گذرانده‌اید که لزوما خوب و دلپذیر نبوده است.

دستاوردهایش در سینما:

لوکاس فیلم، لوکاس آرتز، اسکای واکر ساوند و چندین و چند کمپانی ریز و درشت دیگر همه توسط جورج لوکاس تاسیس شده‌اند و هر کدام در زمینه‌ای در سینما مشغول فعالیت هستند و تحولات مهمی در زمینه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در سینما به وجود آورده‌اند و بیشتر از ۱۰۰ جایزه معتبر بین‌المللی برای دستاوردهایشان دریافت کرده‌اند.


* مهم‌ترین دلیل شهرت جورج لوکاس ساخت سری فیلم‌های جنگ‌های ستاره‌ای و همکاری با استیون اسپیلبرگ در مجموعه فیلم‌های ایندیانا جونز است. اما در کنار این دو پروژه، که سال‌هاست عمده وقت لوکاس را به خودشان اختصاص داده‌اند، او از سال ۱۹۷۱ که کمپانی لوکاس را تاسیس کرده تا امروز نقش بسیار مهم و پررنگی در توسعه تکنولوژی در سینما داشته است. در طول این سی سال بخش‌های مختلفی به لوکاس فیلم اضافه شده‌اند که در زمینه‌های جلوه‌های ویژه تصویری و صوتی فعالیت می‌کنند و در ساخت فیلم‌های پرشماری نقش داشته‌اند.

* لوکاس علاوه بر این که به عنوان خالق جنگ‌های ستاره‌ای شناخته می‌شود امروز به عنوان یکی از قدرتمندترین افراد هالیوود به شمار می‌رود که توانایی انجام هر کاری را در سینما دارد.

مولفه‌های سبکی و مضمونی تکرارشونده:

* در زمینه مولفه‌های مضمونی رابطه انسان با ماشین و تکنولوژی یکی از مهم‌ترین تم‌هایی است که در تمام فیلم‌های لوکاس وجود دارد. اشاره به فیلم‌های معروف سینما و استفاده از اسطوره‌ها و نبرد خیر و شر هم درکارهای او به دفعات به چشم می‌خورند.

* قلعه پنهان کوروساوا و نوشته‌های جوزف کمپبل در زمینه اسطوره‌شناسی از منابع الهام‌بخش لوکاس به حساب می‌آیند.


چند جمله از دیگران درباره او:

* استیون اسپیلبرگ: «کسی که بیشترین لذت را از کار کردن برایش می‌برم جورج لوکاس است. بهترین رئیسی است که تا به حال داشته‌ام به خاطر این که با استعدادترین آن‌ها بوده است. او (در دهه ۶۰ ) همیشه ستاره جشنواره‌های دانشجویی بود. آن موقع فیلم‌های زیادی می‌دیدید که وسط‌شان خواب‌تان می‌برد؛ اما فیلم‌های لوکاس همیشه تر و تمیز و حرفه‌ای بودند و پیش خودتان فکر می‌کردید او برای چی هنوز در دانشگاه است.»

جوایز مهم:

جایزه یک عمر فعالیت هنری از طرف انستیتیوی فیلم آمریکا (۲۰۰۵)، جایزه بهترین کارگردانی و نویسندگی از طرف آکادمی فیلم‌های علمی- تخیلی، فانتزی و ترسناک برای جنگ‌های ستاره‌ای (۱۹۷۷)، جایزه پلنگ برنز جشنواره لوکارنو برای نقاشی دیواری‌های آمریکایی (۱۹۷۲)، جایزه یک عمر فعالیت هنری از طرف انجمن جلوه‌های ویژه (۲۰۰۴)، دریافت مدال دستیابی به دستاوردهای چشمگیر در زمینه استفاده از تکنولوژی در سینما از دست رئیس‌جمهور وقت آمریکا، جورج بوش (۲۰۰۶).


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.