اورسن ولز – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Orson Welles

0

تاریخ تولد: ۶ مه ۱۹۱۵ در ویسکانسین؛ ایالات متحده

تاریخ مرگ: ۱۰ اکتبر ۱۹۸۵ در سن ۷۰ سال ۔

فیلم‌های مهم:

همشهری کین ( ۱۹۴۱ )، آمبرسون‌های باشکوه ( ۱۹۴۲ )، بانویی از شانگ‌های۱۹۴۸)، نشانی از شر ( ۱۹۵۸ )

ژانر معمول فیلم‌هایش

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

درام، نوآر، ‌تریلر روانشناسانه.

 چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند

سوء تفاهم، حسادت، عبور از مرز، خیانت، سقوط و. جاه طلبی

جوایز مهم

اسکار بهترین فیلمنامه اصیل به خاطر همشهری کین به همراه هرمن ج. منکیه ویتز ( ۱۹۴۱ )، نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد و بهترین کارگردان به خاطر همشهری کین | ( ۱۹۴۱ )، نامزد شیر طلایی جشنواره ونیز به خاطر فیلم بیگانه ( ۱۹۴۷ )، برنده جایزه ویژه جشنواره کن به خاطر فیلم تراژدی اتللو: مغربی ونیز ( ۱۹۵۲ )، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره کن به خاطر فیلم اجبار ( ۱۹۵۹ )، برنده جایزه ویژه تکنیکی جشنواره کن و نامزد نخل طلا به خاطر فیلم ساز در نیمه شب ( ۱۹۶۶ )، نامزد جایزه بفتا به عنوان بهترین بازیگر خارجی برای فیلم ساز در نیمه شب ( ۱۹۶۸ )، شیر طلایی افتخاری جشنواره ونیز ( ۱۹۷۰ )، اسکار افتخاری به خاطر هنر عالی و تنوع در ساخت فیلم‌های سینمایی ( ۱۹۷۱ )، نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد نقش مکمل برای فیلم پروانه ( ۱۹۸۲ ) هنرمندانی که از آن‌ها تأثیر گرفته به نظر می‌رسد بسیار تحت تأثیر سینمای ژان رنوار بود. به خصوص علاقه‌اش به عمق میدان از سینما ژان رنوار برداشته شده است،

همکاران مورد علاقه

جوزف کاتن ( بازیگر )، ژان مورو ( بازیگر )، آکیم تامیروف ( بازیگر )، آگنس مورهد ( بازیگر )، ادموند ریچارد ( فیلمبردار ) | راسل متی ( فیلمبردار )

لقب پیشنهادی

قربانی نبوغ.

هنرمندانی که از او تاثیر گرفته‌اند

در تأثیر ولز بر سینما همین بس که تروفو درباره‌اش می‌گوید بعد از سال ۱۹۴۱، تقریبا تمام فیلم‌های مهم سینما تحت تأثیر همشهری کین بوده‌اند و مارتین اسکورسیزی می‌گوید از زمان دیوید وارک‌گریفیث، اورسن ولز بیش از تمامی کارگردانان بر روی کارگردانان جوان تأثیر گذاشته

آرزو‌ها

کار بر روی پروژه عظیم دون کیشوت را در سال ۱۹۵۵ آغاز کرد و در دهه ۷۰ با بازی فرانسیسکو رگوئرا و آکیم نامیروف آن را ادامه داد. اما هیچ گاه نتوانست آن را به پایان برساند. نسخه ناقص فیلم در سال ۱۹۹۲ ابتدا در اسپانیا به نمایش درآمد. DVD آن هم به بازار ارائه شده است. در ضمن پروژه‌های دیگری هم داشت که نتوانست به دلایلی آن‌ها را به پایان برساند. از جمله عمیق ( ۱۹۷۰ )، روی دیگر باد ( ۱۹۷۲ ) و تاجر ونیزی( برای تلویزیون(

چند جمله‌ای از دیگران درباره او

◾️آندره بازن: « مسئله این نیست که ولز هر گاه بتواند، از توسل به شیوه‌های بیانگرانه مونتاژ خودداری می‌کند، بلکه این است که کاربرد گاه به گاه آن‌ها در میان فصل‌هایی از نما‌های با وضوح عمیق، به این شیوه‌ها معنایی تازه می‌بخشد. »

◾️ژان میشل فرودون: « ولز آشکار خود را یک مؤلف اعلام می‌کند؛ یعنی در جایگاهی کاملا متفاوت با جایگاه سینمای کلاسیکی می‌نشیند که با تواضعی راست یا دروغ، ادعا دارد که فقط داستانی را توصیف می‌کند که حتی اگر هم تخیلی باشد، به گونه‌ای استعاری حقیقت دارد. »

◾️پیتر وولن: « او فیلمسازی بود که کل ایده انجام معامله فاوستی با هالیوود را رد کرد و با بی‌پروایی تمام پیشنهاد‌های وسوسه انگیزمفیستوفلیس را تحقیر کرد.)

◾️دیوید تامسن: « تقریبا یقین دارم وقتی به نسل‌های جدید گفته شده مجبورند به تماشای همشهری کین بنشینند و به ستایش گذشته بپردازند، آه و ناله‌شان بلند شده است. بسیاری از کسانی که برای ولز احترام قائلند، چشم خود را روی نقص‌های وی می‌بننده

◾️سوزان دال: « بیگانگی ولز در ارتباط با صنعت فیلم آمریکا بخش جذابی از تاریخ سینما است؛ اما اهمیت او به عنوان یک کارگردان به خاطر نوآوری‌هایی است که از طریق فیلم‌هایش انجام داد و تأثیراتی که آن‌ها بر فیلمسازی و نظریه فیلم گذاشتند. »

◾️ویلیام آر. مهیر: « یکی از مهم‌ترین فیلمسازانی که از زمان ایجاد فیلم ناطق، ظهور کرده است. » ◾️ژان رنوار: « او حیوانی است مناسب سینما و تئاتر، وقتی او مقابل دوربین می‌آید، گویی ناگهان جهان از حرکت باز می‌ماند؟ او همشهری سینماست. »

دلایل شهرت

او تقریبا از تمام تکنیک‌هایی که در دوره خودش برای فیلمسازی رواج داشت استفاده کرد. ضمن این که فیلم‌های او تأثیری انکارناشدنی در اضافه شدن شیوه‌های بیانی جدید و استفاده‌های خلاقانه از تکنیک‌های مختلف در سینما داشتند.

چند حاشیه و جنجال

🔸در سال ۱۹۳۸ نمایشنامه جنگ دنیا‌ها را بر اساس داستان اچ. جی. ولز از رادیو اجرا کرد. تأثیر این نمایش بر مردم چنان بود که عده زیادی از ترس حمله مریخی‌ها از خانه‌هایشان خارج شدند و شب را در فضای آزاد سپری کردند؟

🔸چون همشهری کین برداشت آزادی از زندگی ویلیام راندلف هرست، سرمایه دار و روزنامه دار بزرگ آمریکایی بود، بسیاری از افرادی که وابسته به هرست بودند، تلاش کردند کمپانی آرکی. او را وادار کنند تا نسخه‌های نگاتیو فیلم را نابود کند.

🔸به او بهای سنگینی برای نبوغ و تکرو بودنش پرداخت. تقریبا تمام پروژه‌های او بعد از همشهری کین با مشکل روبرو شدند. نمونه‌ای‌ترین‌اش تراژدی اتللو، مغربی ونیز بود که فیلمبرداری آن تکه تکه و بین سال‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۱ انجام شده است.

🔸قابلیت نظارت کامل بر روند فیلمبرداری و تدوین و عدم دخالت افراد بیرونی که در قرارداد ولز در همشهری کین وجود داشت، موهبتی بود که معدود افرادی، از جمله چارلی چاپلین، در آن دوره از آن برخوردار بودند

ویژگی آثار

استفاده زیاد از دوربین لوانگل، فوکوس عمیق و نما‌های متحرک به خصوص کرین.

آثار کمتر دیده شده یا دست کم گرفته شده

اتللو و مکبث دو فیلمی که ولز بر اساس نمایشنامه‌های شکسپیر ساخت، با کمترین امکانات ممکن ساخته شدند. امروزه ممکن است این فیلم‌ها شکوه و بزرگی بهترین فیلم‌های ولز را نداشته باشند، اما هر کدام در نوع خود شاهکاری کوچک به شمار ‌می‌روند.

چند جملهٔ مهم از او

من همیشه عاشق هالیوود بودم، فقط موضوع این بود که این عشق دو طرفه نبود، همه ما که برای صنعت سرگرمی ساز کار می‌کنیم داریم خودمان را دست می‌اندازیم. همیشه وانمود می‌کنیم که ارباب خودمان هستیم و روزنامه‌نگار‌های حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای هم ما را در این شوخی احمقانه همراهی می‌کنند. تدوین در سبک کار من و در نگاهم به سینما یک جنبه از سینما نیست، بلکه تمامیت آن است … نوار سلولوئید برای من مثل یک پارتیتور موسیقی است که نت‌ها باید در آن در کنار هم چیده شوند و این کار در تدوین عملی می‌شود.

فقط موقعیتی را که دیگران فتح نکردهاند فتح می‌کنم؛ چرا که این کار برای ابزار بیانی تازه یعنی سینما ضروری است به هیچ کس روی عدالت را نمی‌بیند. فقط بدشانسی با خوش شانسی قسمتتان می‌شود. ما تنها به دنیا می‌آییم، تنها زندگی می‌کنیم و تنها می‌میریم. فقط از طریق عشق و دوستی است که برای لحظه‌ای این توهم را در خود پدید می‌آوریم که تنها نیستیم به هیچ فیلمی خوب از کار در نمی‌آید، مگر این که دوربین چشمی باشد که در سر یک شاعر قرار گرفته است.

من در اوج، شروع و سپس ) سقوط کردم. من به خاطر رفتار هالیوود با خودم دلسوخته نیستم؛ بلکه بیشتر به خاطر رفتارش با دیوید وارک‌گریفیث، جوزف فن اشترنبرگ، اریک فن اشترو‌هایم، باستر کیتونصد‌ها نفر دیگر ناراحتم. اگر زنان نبودند، ما هنوز در غار‌ها مشغول خوردن گوشت خام بودیم. چرا که ما تمدن را ساختیم تا دوست دختر‌هایمان را تحت تأثیر قرار دهیم. به دکترم گفته که از درست کردن شام برای چهار نفر خودداری کنم. مگر این که سه نفر دیگر سر میز حضور داشته باشند.

من اساسا اشتباه کردم که در کار سینما ماندم …. این اشتباهی است که نمی‌توانم از آن پشیمان باشم. چون مثل من نباید به زندگی با آن زن ادامه می‌دادم، ولی این کار را کردم چون عاشق‌اش بودم. » من خیلی موفق می‌بودم اگر فیلمسازی را خیلی سریع ر‌ها می‌کردم. در تئاتر می‌ماندم، وارد سیاست می‌شدم، می‌نوشتم، … هر چیزی. دعا نمی‌کنم، چون نمی‌خواهم خدا را خسته کنم. * من ثروتمند نیستم. هرگز نبوده‌ام. وقتی مرا به عنوان بازیگر در یک فیلم بد می‌بینید ( امیدوارم به عنوان کارگردان این اتفاق رخ ندهد ). به خاطر این است که فیلم خوبی به من پیشنهاد نمی‌شود.

( درباره کارگردانان محبوب‌اش ): من اساتید قدیمی را ترجیح می‌دهم که منظورم این‌ها هستند؛ جان فورد، جان فورد و جان فورد قبل از نوشتن هر چیزی درباره سینما، باید اول فیلم بسازید * ترجیح می‌دهم کارگردانی کنم تا بازیگری و خوشتر دارم بنویسم تا کارگردانی، بازیگری، با هر کار دیگری بکنم به باور من هنرمند نباید ناامیدی مطلق را موضوع اثر خود قرار دهد. گرایش‌های سیاسی و اجتماعی‌اش عقاید ضد سرمایه داری و ضد فاشیسم او را در فیلم‌های مختلفش ( از همشهری کین تا آقای آرکادین و نشانی از شر ) می‌توان ردیابی کرد ولی خارج از سینما هم فعالیت‌های سیاسی خودش را داشت. به خصو ص در حمایت از مهاجران و دورگه‌های مکزیکی – آمریکایی

مؤلفه‌های سبکی ومضمونی تکرارشونده

از نظر فنی می‌توان فیلم‌های ولز را در میان کامل‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار داد. او از عمق میدان‌های انگل و لو انگل، انواع و اقسام نما‌ها و لنز‌های مختلف استفاده کرد از نظر مضمونی هم اکثر فیلم‌هایش درباره ظهور و سقوط شخصیت‌هایی هستند که سقوطشان به دلیل اشتباهات ( و غالبا رذیلت‌هایشان رخ می‌دهد

چند نکته از زندگی‌اش

◾️بانام کامل جورج اورسن ولز،

◾️درسالگی مادر و در ۱۵ سالگی پدرش را از دست داد

◾️یکی از ۶بازیگر مردی است که برای اولین بازی سینمایی‌اش در همشهری کین ) نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد. پنج بازیگر دیگر عبارتند از: پل مونی، لاورنس تیبت الن آرکین، جیمز دین و مونتگمری کلینت.

◾️ازریتا هیورث ستاره هالیوود، فرزندی به نام ریکاولزداشت که فرانک سیناترا پدرخواندهاش بود ◾️امتیاز بازی در فیلم اول ( برگزیده هر دو مؤسسه فیلم آمریکا و بریتانیا را دارد در AF1 ( مؤسسه فیلم آمریکا به خاطر فیلم همشهری کین و در BFI به خاطر فیلم مرد سوم او در این افتخار با جوزف کاتن شریک است.

◾️در سال ۱۹۷۲ هجونامه‌ای درباره هالیوود به نام روی دیگر باد با همکاری جان هیوستن و پیتر باگانوویچ ساخت. ولی مراحل پس از فیلمبرداری فیلم هیچگاه انجام نشد و فیلم به ورطه مشکلات حقوقی افتاد.

◾️اویول براینر دقیقا در یک روز درگذشتند. هر دو نفر در هنگام مرگ ۷۰ ساله بودند

◾️پیشنهاد حضور به عنوان صدای بارث ویدر در فیلم جنگ‌های ستاره‌ای را رد کرد چرا که احساس می‌کرد صدایش بیش از حد شاخص است

◾️ در ابتدا قرار بود ولز تنها در فیلم نشانی از شیر بازی کند اما چارلتون هستون بازی در این فیلم را به شرطی پذیرفت که ولز، کارگردانی فیلم را نیز بر عهده گیرد. بعد از این اتفاق بود که ولز نام فیلم را به اسم کنونی‌اش تغییر داد و تحولاتی بنیادین در فیلمنامه به وجود آورد

◾️بازی در فیلم تابستان گرم و طولانی ( مارتین ریت ) را پذیرفت تا بتواند بخشی از هزینه‌های فیلم مشهورش، دن کیشوت ( که هیچ گاه در زمان حیاتش موفق به تکمیل آن نشد ) را تأمین کند

◾️در حوالی ۴۰ سالگی شروع به چاق شدن کرد. به طوری که وزن‌اش به بیش از ۳۵۰ پوند رسید. این اضافه وزن تا آخر عمرهیچگاه از بین نرفت.

◾️نمایشی که او در سال ۱۹۳۷ بر اساس نمایشنامه ژولیوس سزار ویلیام شکسپیر در برادوی روی صحنه برد و در آن طراحی صحنه را به زمان رم فاشیست تغییر داد تا دوران موسولینی را بازتاب دهد، اما زبان فاخر شکسپیر را در آن حفظ کرده بود هنوز رکورد بیشترین اجرا در برادوی را در اختیار دارد ◾️لارنس اولیویر قصد داشت تا در اقتباس‌اش از ریچارد سوم از ولز در نقش باکینگهام استفاده کند اما چون رالف ریچاردسون، دوست قدیمی الیویه، این نقش را می‌خواسته از اورسن ولز صرفنظر کرد. اولیویر بعد‌ها در اتوبیوگرافی‌اش اعلام کرد که‌ای کاش دوست قدیمی‌اش را ناامید می‌کرد، ولی نقش را به ولزمی سپرده

◾️دربلوار مشاهیر هالیوود دو ستاره دارد: یکی به خاطر فیلم‌های سینمایی‌اش و دیگری به پاس آثار رادیویی‌اش اجان فورد را بزرگترین کارگردان تاریخ سینما می‌دانست و از آن سو، فورد هم ولز را به خاطر کارگردانی و بازی‌هایش ستایش می‌کرد. فورد قصد داشت تا از اورسن ولز در فیلم آخرین هورا ( ۱۹۵۸ ) استفاده کند. اما مشغله کاری ولز مانع از این همکاری شد و اسپنسر‌تریسی به جای ولز در آن فیلم بازی کرد

◾️به دنبال به دست آوردن نقش دون وینو کورلئونه در فیلم پدرخوانده بود، ولی فرانسیس فورد کاپولا، که از قضا یکی از طرفداران پروپاقرص ولز هم بود، ناچار بود او را نپذیرد، چون از قبل مارلون براندو را برای این نقش در ذهن داشت.

◾️زمانی که فیلم بانویی از شانگ‌های رامیساخت، در حال طلاق گرفتن از ریتا هیورث ( بازیگر اصلی آن فیلم ) بود، ولز، هیورث را مجبور کرد تا بخش بلندی از مو‌های بلند، شیک و سرخش را کوتاه و مو‌هایش را رنگ کند. عده‌ای این اقدام را به عنوان تنبیهی می‌دانند که ولز برای همورث در نظر گرفته بود!

◾️اولین گزینه فرانسیس فورد کاپولا برای بازی در اینک آخرالزمان در نقش کلنل کورتز بود.

◾️نقاش قابلی بود.

◾️به وسیله هفته نامه اینترتیمنت دومین کارگردان بزرگ تمام دوران‌ها نام گرفت.

◾️در سال ۲۰۰۵ توسط نشریه امپایر به عنوان نهمین کارگردان بزرگ تاریخ معرفی شد.

◾️فیلم ژورنال، ولز را پس از هیچکاک به عنوان دومین کارگردان بزرگ تاریخ برگزید.

◾️در نظرسنجی نشریه سایت‌اند ساوند که هر ده سال یک بار صورت می‌گیرد و به اذعان بسیاری از علاقه مندان جدی سینمای معتبرترین نظرسنجی سینمایی جهان به شمار می‌رود )، به غیر از دوره اول نظرسنجی در سال ۱۹۵۲ )، فیلم همشهری کین مقتدرانه رتبه اول را در اختیار داشته است. در آخرین سری از این نظرسنجی که در سال ۲۰۰۲ انجام شد، اورسن ولز چه از نگاه کارگردانان ( به تنهایی ) و چه از دید منتقدان ( در کنار هیچکاک ) رتبه اول بهترین کارگردانان تاریخ را در اختیار داشت.

◾️در رأی‌گیری مؤسسه فیلم آمریکا به مناسبت صدسالگی سینما، همشهری کین به عنوان بهترین فیلم سده اول سینما انتخاب شد

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش

این احتمالا مشهورترین سکانس همشهری کین است هرجا سخنی از همشهری کین باشد، نامی از این سکانس به زبان می‌آید. مردی که عکس از خودش جلوه بیشتری دارد در این سکانس چکیده‌ای از توانایی اورسن ولز در زمینه‌های مختلف را مشاهده می‌کنیم. در اینجا از قاب‌بندی کر نما‌های زاویه دار، عمق میدان، تدوین مؤثر و استفاده می‌کند

   

پستهای اخیر

دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند علت رشد غیرعادی گیاهان در جزیره ساخالین روسیه را پیدا کنند

در شبکه‌های اجتماعی روسیه چند وقت پیش، تصاویری از گیاهان بیش از حد بزرگ در ساخالین و جزایر کوریل، خیلی داغ شدند. گیاهانی که در شرایط عادی حداکثر، نصف قد یک انسان ، ارتفاع دارند، در اینجاها اندازه‌شان به 3 متر هم می‌رسد. جزیره ساخالین در…

ویژگی Easy Mode در گوشی‌های گلکسی سامسونگ چیست و چه زمانی باید آن را فعال کرد؟

پوسته One UI سامسونگ یکی از بهترین نرم‌افزارهای شخص ثالث ساخته شده برای اندروید است. اگر تجربه کار با اندروید اصلی گوگل را از دست داده‌اید؛ باز این پوسته ویژگی‌های بسیار خوبی دارد. برخی از این ویژگی‌ها در عمق اپلیکیشن Settings پنهان شدند و…

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت در استرالیا عرضه شد: طراحی مدرن‌تر و لوکس‌تر

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت که چند ماه پیش به طور رسمی معرفی شده بود؛ اکنون عرضه خود را از کشور استرالیا و با قیمت ۲۰.۱۵۷ دلار استرالیا آغاز کرده است. این خودرو در چندین مدل از جمله نسخه پایه، اسپورت، اسپورت پلاس، GT و هاچ‌بک عرضه می‌شود.…

ویدئوی بی‌نظیر گذر زمان و با وضوح ۸K که این عکاس با ترکیب ۵۰ هزار عکس از طبیعت نیوزیلند ایجاد کرد

مایکل شینبلوم، یک عکاس با قریحه، دست به کار جالب و وقت‌گیری زده است. او با ترکیب کردن 50 هزار عکس از طبیعت نیوزیلند، توانسته یک ویدئوی گذر زمان یا time-lapse با وضوح 8K درست کند! حالا این ویدئوی زیبا را به رایگان با دنیا به اشتراک…

اگر نام شبکه وای فای این باشد، قابلیت اتصال به شبکه آی‌فون یا آی‌پد شما از کار می‌افتد تا زمانی که…

به تازگی یک پژوهشگر امنیت متوجه شده که اگر برای نامگذاری یک شبکه وای فای از نام خاصی استفاده شود و آی دیوایس‌های پیرامون تلاش برای اتصال به آن شبکه کنند، توانایی اتصال آنها به همه شبکه‌های وای فای کلا از کار می‌افتد و این مشکل تا زمان…

معرفی کتاب: همه ماجرا‌های ریچارد فاینمن

من ریچارد فاینمن را با مجله دانشمند شناختم. مخصوصا آن زمان که فاجعه شاتل چلنجر رخ داده بود و فاینمن در نقش یک قهرمان و دانشمند -کارآگاه سرپرستی تیمی را به عهده داشت که متوجه علت بروز فاجعه شده بود. یک سری مقالات از او خواندم و در ذهنم تبدیل…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.