فیلم خیزش سیارهٔ میمون‌ها – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Rise Of The Planet Of The Apes 2011

0

کارگردان: روپرت وایات

بازیگران: جیمز فرانکو (ویل رادمن)، فریدا پینتو (کارولین آرانا)، جان لیتگو (چارلز رادمن)، برایان کاکس (جان لندون)، تام فلتون (دوج لندن)، جیمز هریس (رادنی)، ۱۰۵ دقیقه. درجه نمایشی: ۱۳-PG.

خیزش سیارهٔ میمون‌ها تلاش شرکت فیلم‌سازی فاکس قرن بیستم برای احیای مجموعه فیلم‌هایی است که تا همین چندی پیش تصور می‌رفت عمر آن به پایان رسیده. اولین فیلم از این مجموعهٔ منسوخ‌شده تحت عنوان سیارهٔ میمون‌ها در سال ۱۹۶۸ عرضه شد و پس از آن پنج شش دنبالهٔ سینمایی و یکی دو سریال تلویزیونی ساخته و عرضه شد. اما سازندگان خیزش سیارهٔ میمون‌ها همهٔ این فیلم‌های دنباله‌ای، و حتی سیارهٔ میمون‌های تیم برتون (بازسازی فیلم اصلی) را نادیده گرفته و فیلمی را ساخته و ارائه کرده‌اند که انگار قرار است فیلم نخست یک مجموعهٔ تازه باشد؛ فیلمی که ظاهراً قرار است سکوی پرش برای دنباله‌های بعدی و سنگ پایه‌ای برای شکل‌گیری یک پدیدهٔ تجاری سینمایی تازه باشد. بر روی کاغذ، چنین تصمیمی هوشمندانه به نظر می‌رسد اما متاسفانه در مرحلهٔ عمل هوشمندی چندانی دیده نمی‌شود.

خیزش صرفاً حکایت‌گر ریشه‌ها و دلایل شکل‌گیری یک فاجعهٔ آخر زمانی است و از بیان کل داستان خودداری کرده. فیلم در حالی تمام می‌شود که خیلی از مسائل و نتیجه‌گیری‌ها ناتمام باقی مانده است. گوریل‌ها و شامپانزه‌ها در آخر فیلم از روی پل معروف گلدن‌گیت عبور می‌کنند تا سن‌فرانسیسکو را تسخیر کنند اما این فقط آغاز ماجراست زیرا آن‌ها باید کل سیاره را فتح بکنند.

به همین دلیل فیلم خیلی ساده فقط «تمام» می‌شود اما تماشاگر چنین احساسی ندارد و برعکس تصور می‌کند که شاهد فیلم و قصهٔ ناتمامی بوده است. درست مثل هری‌پاتر و یادگاران مرگ: قسمت اول که در پایان‌اش همه‌چیز منوط می‌شود به نمایش قسمت دوم. اما ما در این‌جا، در پایان نمایش خیزش سیارهٔ میمون‌ها، هیچ اطمینان خاطری نداریم که قسمت دومی در کار باشد؛ هرچند که به احتمال زیاد سازندگان فیلم با این هدف فیلم‌شان را به پایان رسانده‌اند که قسمت دومی هم در کار خواهد بود. عیب و ایراد دیگر خیزش سیارهٔ میمون‌ها، تکه‌ها و پاره‌های سرقتی آن از فیلم‌های قبلی این مجموعه است. آن‌هایی که دو سه تایی از آن فیلم‌های سیارهٔ میمونی قدیمی را دیده باشند به راحتی متوجه این دزدی‌ها و سرقت‌های ناشیانه می‌شوند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بنابراین هیچ نکتهٔ دیگری بدیع و تازه‌ای در فیلم وجود ندارد. یک خصوصیت دیگر خیزش سیارهٔ میمون‌ها که در نوع خودش هم خیلی جالب است، شخصیت‌پردازی کاراکترهای انسانی و حیوانی قصه است. در این فیلم آدم‌های قصه دوبعدی و مقوایی از کار درآمده‌اند در حالی که کاراکترهای حیوانی قصه -که عمدتاً هم مخلوق افه‌های کامپیوتری‌اند- سه‌بعدی و ملموس از کار درآمده‌اند!

جیمز فرانکو، بازیگری که نامزدی یک جایزهٔ اسکار را در پیشینهٔ حرفه‌ای خود را دارد، نقش دانشمند داروسازی به اسم ویل رادمن را بازی می‌کند. ویل که در یک شرکت داروسازی بزرگ کار می‌کند در حال حاضر مشغول تحقیق و پژوهش روی یک داروی تازه برای مداوای بیماری آلزایمر است؛ بیماری‌ای که پدر ویل (جان لیتگو) نیز به آن مبتلاست. ویل نهایتاً موفق به کشف این داروی تازه می‌شود؛ دارویی تحت‌عنوان ALZ12. ویل سپس داروی خود را روی شامپانزه‌های آزمایشگاهی آزمایش می‌کند. به زودی مشخص می‌شود که این دارو به شدت باعث افزایش هوش شامپانزه‌ها می‌شود.

اما زمانی که یکی از همین شامپانزه‌ها رفتارهای خشنی از خود نشان می‌دهد، هیئت مدیرهٔ شرکت دستور توقف تحقیقات علمی را می‌دهد. در ادامهٔ ماجرا، ویل که دل‌اش برای یک بچه شامپانزهٔ آزمایشگاهی سوخته است، او را به خانه می‌برد تا برای «فقط چند روز» از او مراقبت کند اما این «چند روز» به چند ماه و چند سال افزایش می‌یابد. این بچه شامپانزه که سزار نام دارد، تحت‌مراقبت و مواظبت ویل و نامزدش که یک خانم دکتر پستاندارشناس (فریدا پینتو) است به یک شامپانزه بزرگ‌سال و بسیار باهوش اما خشن تبدیل می‌شود. ویل نهایتاً مجبور می‌شود سزار را به یک «منطقهٔ حفاظت‌شده» که در آن صدها گوریل و شامپانزه را نگهداری می‌کنند بسپارد.

رفتار گردانندگان و کارکنان این «زندان گوریل‌ها» با شامپانزه‌ها و گوریل‌های زندانی بسیار بد و بی‌رحمانه است. سزار تصمیم می‌گیرد ارتش آزادی‌بخش گوریل‌ها و شامپانزه‌ها را تشکیل بدهد و موجبات آزادی هم‌نوعان‌اش را فراهم بکند. جدای از این قضیه، داروی دکتر ویل یک عارضهٔ دیگر هم به وجود آورده و آن ایجاد ویروسی مرگ‌بار در انسان‌هاست؛ ویروسی که از آزمایشگاه به بیرون سرایت پیدا می‌کند و …

خیزش سیارهٔ میمون‌ها به عنوان یک بلاک‌باستر تابستانی عرضه و بازاریابی شده اما این فیلم برخلاف ویژگی معمول بلاک‌باسترهای تابستانی، بیشتر مبتنی بر پیشرفت طرح داستانی است تا صحنه‌های اکشن. صحنه‌های اکشن فیلم محدود و معدود است اما این صحنه‌ها خیلی خوب از کار درآمده‌اند که برای نمونه می‌توان به فصل نبرد بر روی پل معروف گلدن‌گیت اشاره کرد. فیلم‌برداری اندرو لسنی بعضاً زیبا و هنری است.

برای مثال به اولین نمای فیلم توجه کنید که دوربین با چه زیبایی سحرانگیزی به داخل یک جنگل آفریقایی می‌رود. تنها از همین یک نما می‌توان گفت که سینما برای جذاب بودن هیچ نیازی به جلوه‌های ویژه، صحنه‌های انفجار و سه‌بعدی ندارد؛ یک نمای به زیبایی فیلم‌برداری‌شده می‌ارزد به همهٔ ترفندهای سینمایی. نقطهٔ محوری فیلم خیزش سیارهٔ میمون‌ها سزار شامپانزه است. به قطعیت می‌توان گفت که فیلم هرگاه به سزار می‌پردازد جذاب و گیراست و هر زمان که به سراغ کاراکترهای انسانی‌اش می‌رود غیرجذاب و کسل‌کننده است.

سزار مخلوق کار کامپیوتری (CGI) و یک بازیگر است؛ بازیگری به اسم اندی سرکیس و باید اذعان کرد که تشخیص این‌که کدام صحنهٔ سزار برآمده از کار کامپیوتری است و کدام برآمده از کار بازیگری سرکیس، بسیار دشوار است. در هر حال، نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که این کاراکتر حیوانی بسیار خوب و عالی از کار درآمده؛ هم از حیث ظاهر و هم از حیث پرداخت شخصیت.

خیزش سیارهٔ میمون‌ها به رغم تمامی نقاط مثبت‌اش، یک فیلم ناکامل و تمام‌نشده است. این فیلم برای کامل شدن به یک دنبالهٔ بسیار ضروری و حیاتی نیاز دارد.

   

پستهای اخیر

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

اگر می‌خواهید بدانید که آدم‌هایی با این مشکلات پزشکی، چگونه می‌بینند، عکس‌های تهیه شده توسط این…

همیشه دشوار است که ما خودمان را جای دیگران بگذاریم. این در مورد مشکلات پزشکی و بیماری‌ها هم صدق می‌کند. یعنی ما خیلی بعید است که بتوانیم درد و رنج ناشی از یک بیماری را تصور کنیم، مگر اینکه روزی خودمان به آن مبتلا شده باشیم. چند وقت پیش…

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.