روبر برسون – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Robert Bresson

0

تاریخ تولد: ۲۵ سپتامبر ۱۹۰۱ در فرانسه

تاریخ مرگ: ۱۸ دسامبر ۱۹۹۹ در فرانسه

فیلم‌های مهم: فرشتگان گناه ( ۱۹۲۳ )، خانو‌های جنگل بولونی ( ۱۹۴۵ )، خاطرات یک کشیش روستا ( ۱۹۵۱ ). یک زندانی محکوم به مرگ‌گریخت ۱۹۵۶ ) جیب بر ( ۱۹۵۹ ). محاکمه ژان دارک( ۱۹۶۲ )، ناگهان بالتازار ( ۱۹۶۶ )، موشت ( ۱۹۶۷ ). شاید شیطان ( ۱۹۷۷ ). پول ( ۱۹۸۳ )

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند

مذهب، اخلاق، مسیح، ایمان، تردید، جهل

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

چند نکته از زندگی‌اش

◾️درنوجوانی بیش از سینما مجذوب نقاشی و عکاسی شده بود و به همین دلیل بیشتر وقت‌اش را صرف این دو هنر کرد. اما تقریبا از سال ۱۹۳۴ به بعد به سینما گرایش پیدا کرد و اولین فیلم کوتاه‌اش را نیز در همین سال ساخت، جنگ جهانی دوم‌گریبان او را هم مثل تمام مردم روی کره زمین گرفت. او به مدت یک سال در زندان‌های ارتش نازی به سر برد. اما ر‌هایی یافت و توانست اولین فیلم بلندش را در سال ۱۹۴۳ و با عنوان فرشتگان گناه کارگردانی کند.

◾️پس از مدتی که سبک شخصی خود را شناخت و به تکامل رساند، کار با بازیگران حرفه‌ای را کنار گذاشت. این موضوع به همراه سینمای تلخ، خشک و خاص او به مذاق تهیه‌کنندگان فرانسوی خوش نیامد. فیلم‌های او به هیچ وجه عامه پسند نبودند و با مخاطب عام ارتباط برقرار نمی‌کردند. به همین دلیل همواره مشکل پیدا کردن تهیه‌کننده را داشت

◾️اولین فیلم رنگی او یک زن نازنین است که بر اساس داستانی از داستایوفسکی ساخته شد.

◾️او خود و سینمایش را در دهه هشتاد میلادی بازنشست کرد و در اواخر دهه نود، چشم از جهان فرو بست

چند جملهٔ از دیگران درباره او

کلود مورباک: « برسون در خاطرات یک کشیش روستاکاری را کرد که حتی رنوار در قاعده بازی نیز در آن ناموفق بود برسون برای اولین بار فیلمی درونی ارائه کرده است. »

 مؤلفه‌های سبکی و مضمونی تکرار شونده

◾️برسون نگاه ویژه‌ای به مذهب، اخلاق و مسیحیت داشت. البته نه آنطور که همه به آن می‌نگرند. صحنه معروفی در فیلم خاطرات یک کشیش روستا وجود دارد که در آن کشیش فیلم، به درختی تکیه می‌دهد و از درد معده به خود می‌پیچد. خونریزی شدیدی می‌کند و سپس به خاک می‌افتد و باران می‌گیرد. این صحنه برخلاف هنرمندانی که مستقیما به مسیح و مصلوب شدن وی می‌پردازند، به شکلی نمادین، عمیق و به روز شد‌های به مظلومیت نه خود مسیح می‌پردازد. در سینمای او از این دست موارد کم وجود ندارد.

◾️اما از لحاظ سبک و تکنیک کارگردانی، او کارگردان به شدت صاحب سبکی است. نگاه او به مقوله بازیگری آنقدر جدی است که با کمی اغراق حتی می‌توان او را صاحب یک مکتب بازیگری دانست. استفاده او از نابازیگران و تاکید بر استفاده از صدا و کارکرد‌های فراوان آن از یادگاری‌های وی در تاریخ سینما به شمار می‌آیند. او به لزوم استفاده منطقی از صدا و تصویر تاکید داشت. برسون جمله‌ای معروف در این زمینه دارد: « نه فیلمبرداری زیبا و نه تصاویر زیبا، بلکه تصاویر لازم و عکس‌های لازم. »

 چند جملهٔ مهم از او

🔸سینما عرصهٔ چیز‌های توضیح ناپذیر است. این یکی از جملات درخشان برسون است که در بسیاری از کتب مربوط به سینمایش نقل شده است.

🔸در جواب سئوال‌هایی پیرامون سینما و قاب‌هایش پس از فیلم « خاطرات یک کشیش روستا »: در آن زمان اینگونه تصویر‌ها مرا جذب می‌کرد اما گذشت زمان و تجربه زیادی لازم است تا فقط آن چه ضروری است آفریده شود.

جوایز مهم

نامزد دریافت نخل طلای جشنواره کن برای فیلم یک زندانی محکوم به مرگ‌گریخت ( ۱۹۵۷ )، جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن برای فیلم یک زندانی محکوم به مرگ‌گریخت ( ۱۹۵۷ )، نامزد دریافت نخل طلای جشنواره کن برای فیلم محاکمه ژاندارک ( ۱۹۶۲ )، نامزد دریافت نخل طلای جشنواره کن برای فیلم موشت ( ۱۹۶۷ )، جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن برای فیلم پول ( ۱۹۸۳ )

منابع الهامش

بسیاری از آثار برسون آثاری اقتباسی هستند. از جمله فیلم موشت که بر اساس رمان زندگی موشت نوشته ژرژ برنانوس ساخته شده است، از این نظر می‌توان آثاری را که وی از آن‌ها اقتباس کرده را منابع الهام وی دانست ضمن اینکه وی را تحت تاثیر داستایوفسکی و ادبیات روس نیز می‌دانند، یک زن نازنین بر اساس یکی از داستان‌های داستایوفسکی ساخته شده است. فیلم جیب بر نیز از رمان جنایت و مکافات الهام گرفته شده است، اما بیش از این آثار، وی تحت تاثیر منابع مذهبی‌اش است. همانطور که در نگارش فیلمنامه فرشتگان گناه با یک راهب مسیحی همکاری داشت و در فیلم خانم‌های جنگل بولونی با ژان کوکتو.

دلایل شهرت

فیلم خاطرات یک کشیش روسته به نوعی اولین فیلم تحسین شده برسون به حساب می‌آید، بسیاری از منتقدان صاحب نام آن زمان از جمله آندره بازن این فیلم را ستودند و همین موجب شهرت برسون شد. داستان فیلم درباره کشیش جوانی است که از سرطان معده رنج می‌برد. اما درد او، جهالت روستاییان و پیکار او نه با مریضی کشنده‌اش که با تردیدی درونی است اما اگر بخواهیم مشهورترین فیلم برسون را نام ببریم می‌توانیم از فیلم پول یاد کنیم. برسون بیش از هر فیلمی، با پول است که شناخته می‌شود.

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش

صحنه کشتار بی‌رحمانه ایوون در اواخر فیلم پول، اگرچه پر از خشونت است اما یکی از صحنه‌های مهم آثار برسون به حساب می‌آید. صحنه تبری که بالا می‌رود و خونی که روی دیوار پاشیده می‌شود. اگرچه قاب معروف تکیه دادن کشیش به درخت در فیلم خاطرات یک کشیش روستاهنوز هم از زیباترین قاب‌های تاریخ سینماست.

   

پستهای اخیر

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…

ویندوز ۱۱ لو رفت – مرور تصویری برخی ویژگی‌های جدید ویندوز ۱۱ و البته صدای استارت‌آپ جدید…

خبر داغ امروز این است که یک نسخه از سیستم عامل بعدی مایکروسافت، یعنی ویندوز 11 به صورت آنلاین درز پیدا کرده است. روز سه‌شنبه -دیروز- یک کاربر چینی در سایت بایدو، اسکرین شات‌هایی که ادعا می‌کند از ویندوز 11 گرفته، منتشر کرده است. این نسخه…

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.