فیلم صید ماهی آزاد در یمن – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Salmon Fishing in the Yemen 2011

0

کارگردان: لاسه هالستروم

بازیگران: اوان مک گرگور (دکتر آلفرد جونز)، کریستین اسکات تامس (پاتریشیا ماکسول)، امیلی بلانت (هریت تالبوت)، عمرو واکد (شیخ محمد)، تام میسون (رابرت)

۱۰۷ دقیقه. درجه نمایشی: ۱۳-PG.

از عنوان عجیب و غریب چنین فیلمی بوی ماهی و بوی خیلی چیزهای دیگر به مشام می‌رسد الا یک چیز: کمدی رمانتیک. این روزها برای تماشاگر غربی، خاورمیانه دور از ذهن‌ترین جای ممکن برای وقوع قصهٔ یک فیلم کمدی رمانتیک است. این عجیب بودن می‌توانست برای خودش یک مزیت مهم و تعیین‌کننده برای فیلم باشد اما سازندگان فیلم به راحتی از روی آن عبور کرده‌اند. یا شاید هم موضوع خاورمیانه واجد چنان حساسیت‌هایی است که فیلم‌ساز سوئدی جرأت نکرده که با یک رویکرد کمیک تمام‌عیار به آن نزدیک شود؛ رویکردی که می‌توانست ضامن موفقیت فیلم باشد.

«صید ماهی آزاد در یمن» بر اساس کتابی به همین نام نوشته پل توردی نویسنده انگلیسی ساخته شده است. کتاب نخستین‌بار در سال ۲۰۰۶ منتشر و با استقبال مخاطبان روبرو شد. سیمون بوفوی، فیلمنامه‌نویس شناخته شده انگلیسی که تاکنون سه بار برای فیلم‌های «فول مانتی»، «میلیونر زاغه‌نشین» و «۱۲۷ ساعت» نامزد دریافت جایزه اسکار بوده و یک‌ بار نیز آن را برده است، مسئولیت نوشتن فیلمنامه فیلم را بر عهده داشته است. فیلمبرداری فیلم در اوت ۲۰۱۰ در انگلستان آغاز شد و در طی ۹ هفته در اسکاتلند و مراکش ادامه یافت.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

فیلم توسط لاسه هالستروم، فیلمساز سوئدی کارگردانی شده است. او کارگردانی است که تاکنون سه‌بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است و بسیاری از تماشاگران او را با فیلم‌هایی چون «شکلات» و «چه چیزی گیلبرت گریپ را خورد» به یاد می‌آورند. او نخستین کسی نبود که برای کارگردانی این پروژه انتخاب شد، برای همین زمانی که او به این پروژه پیوست پیش‌تولید فیلم آغاز شده بود.
هالستروم در ارتباط با چگونگی پیوستنش به این پروژه می‌گوید: «از مدیر برنامه‌هایم ایمیلی دریافت کردم که نوشته بود باید “صید ماهی آزاد در یمن” را بخوانم. روز بعد فیلمنامه را دریافت کردم، خواندم و دوستش داشتم. یکی از بهترین فیلمنامه‌هایی بود که در ده سال گذشته خوانده‌ام و یا اگر نخواهم اغراق کنم، مدت‌ها بود فیلمنامه‌ای به این خوبی نخوانده بودم.»

هالستروم نخست فیلمنامه را خواند و سپس رمان را مطالعه کرد.

صید ماهی آزاد در یمن براساس رمان پل ترودی ساخته شده. این رمان چند سال پیش در انگلستان منتشر شد و برای چند هفته در رأس جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های روز قرار داشت. با این حال، کتاب پل ترودی برای غالب کتاب‌خوانان آمریکایی ناشناخته است. این رمان هجویه‌ای است بر روابط سیاسی انگلستان با یکی از فقیرترین و جنگ‌زده‌ترین کشورهای منطقی خاورمیانه؛ کشوری که در حال‌حاضر به مأمن و پایگاه اصلی نیروهای القاعده تبدیل شده است. اما فیلم می‌خواهد کمدی رمانتیکی باشد که از مضامین سیاسی به عنوان پس‌زمینه استفاده کند.

شیخ محمد (عمرو واکد) یک شیخ بسیار ثروتمند یمنی است که ظاهراً در زندگی اش فقط به یک چیز علاقه دارد و آن صید ماهی آزاد است. شیخ محمد که روابط بسیار خوبی با نخست‌وزیر بریتانیا و دولت این کشور دارد تصمیم گرفته که تفریح مورد علاقه‌اش را در کشور زادگاه‌اش، یمن، به راه بیندازد. شیخ می‌خواهد در صحاری غربی یمن بر روی یک رودخانه سدی ببندد و محل پشت سد را به مکانی برای پرورش و صید ماهی آزاد تبدیلبکند. شیخ خواهان این است که پس از تکمیل شدن کارهای ساختمانی حدود ده هزار ماهی آزاد از آب‌های شمالی به پشت سد منتقل شود؛ هر چند که کارشناسان مطمئن نیستند که این ده هزار ماهی آزاد خو کرده به آب‌های شمالی بتوانند در آب‌های صحاری یمن دوام بیاورند.

شیخ محمد روی کمک‌های فنی و کارشناسی دکتر آلفرد جونز (اوان مک گرگور) حساب زیادی کرده است. آلفرد که یک متخصص برجستهٔ شیلات است اعتقادی به موفقیت برنامهٔ شیخ محمد ندارد و حاضر به همکاری با او نیست. اما شیخ نمایندهٔ خود را نزد آلفرد می‌فرستد تا او را مجاب به همکاری کند. این نماینده زن جوانی است به نام هریت تالبوت (امیلی بلانت). نهایتاً هریت موفق می‌شود قرارداد کاری را به امضای آلفرد برساند. شیخ هم‌چنین از نخست‌وزیر بریتانیا درخواست کرده که در تکمیل پروژه‌اش به او کمک کند. نخست‌وزیر نیز متعاقباً یکی از دست‌یاران شخصی خود را، که پاتریشیا مکسول (کریستین اسکات تامس) نام دارد، به یمن اعزام می‌کند تا گزارش دقیقی دربارهٔ پروژهٔ شیخ تهیه کند.

آلفرد و هریت از همان برخورد اول نسبت به یکدیگر علاقه مند می‌شوند اما هردوی آنها مسائل و گرفتاری‌های خاص خودشان را دارند. آلفرد یک مرد متأهل است، هرچند که رابطهٔ خوبی با همسرش مری (ریچل استیرلینگ) ندارد. مری اخیراً عازم یک سفر کاری شش هفته‌ای شده حتی بدون این‌که قبلاً با شوهرش دربارهٔ این سفر مشورت کرده باشد. هریت هم با سربازی به اسم رابرت (تام میسون) نامزد کرده است؛ هرچند که این سرباز اخیراً به جبهه جنگ رفته و در حین عملیات نظامی مفقودالاثر شده است. به این ترتیب آلفرد و هری سعی می‌کنند که فاصلهٔ احترام‌آمیز بین خودشان را حفظ کنند اما این کار چندان آسانی نیست…

چنین سوژه‌ای در دستان یک فیلم‌ساز ماهر بریتانیایی می‌توانست به یک کمدی بریتانیایی کلاسیک مبدل شود. اما کارگردان سوئدی فیلم، لاسه هالستروم، بیشتر در فکر ساختن یک رمانس پرحرارت بوده و در نتیجه از ظرفیت‌های کمیک داستان بهرهٔ لازم را نبرده. شخصیت شیخ می‌توانست بهترین دست‌مایه برای خلق کمدی باشد. متأسفانه رمانس فیلم هم آن‌چنان گرم و داغ نیست. آلفرد و هریت، مثل ماهی‌های آزاد، برای رسیدن به هم و «تولید مثل» باید برخلاف جریان آب شنا بکنند. فیلم به ویژه در یک سوم آغازین‌اش بازی‌های بسیار خوبی از اوان مک‌گرگور، کریستین اسکات تامس و امیلی بلانت را به نمایش می‌گذارد. با این حال، فیلم صید ماهی آزاد در یمن به قول راجر ایبرت، همچون قبلی به نظر می‌رسد که یک فرصت خوب را برای مبدل شدن به یک فیلم خوب از دست داده است.

نقش اصلی فیلم را اوان مک‌گره‌گور، بازیگر انگلیسی بازی کرده است. او لایه‌های طنز سیاسی فیلمنامه را یکی از نکات جذاب آن بیان می‌کند و در ارتباط با چگونگی پیوستنش به این پروژه می‌گوید:

«چیزی بود که به عنوان یک بازیگر همیشه دنبالش می‌گردم، نقشی که تا حالا تجربه نکرده باشم. از نظر احساسی و واکنش نشان دادن جای کار زیادی داشت. آدمی که در آغاز در یک ازدواج ناموفق گیر کرده که هر دو نفر تنها به شغلشان فکر می‌کنند و برای یکدیگر وقت ندارند. فیلمنامه توسط سایمون بوفوی خیلی خوب نوشته شده بود، شخصیتی که من بازی می‌کردم سیر درست و زیبایی را در فیلمنامه طی می‌کرد. دوست داشتم که این شخصیت را بازی کنم.»

این نخستین همکاری مک‌گره‌کور با هالستروم است. او درباره این همکاری و شیوه کار هالستروم می‌گوید: «او خیلی نسبت به کارش حساس است. دید خیلی خوبی دارد و دقیقاً می‌داند که چه می‌خواهد. از آنجایی که کارگردان باتجربه‌ای است، خیلی به صرفه کار می‌کند برای همین هیچوقت احساس نمی‌کنید که تنها برای اینکه در هنگام تدوین گزینه‌های بیشتری روی میز داشته باشد، بیش از اندازه فیلمبرداری می‌کند. تنها آنچه را می‌داند نیاز دارد فیلمبرداری می‌کند. کارکردن با او خیلی راحت است و من بسیار دوستش دارم. شخصی‌ست دوست‌داشتنی.»

نقش مقابل مک‌گره‌گور در فیلم را امیلی بلانت، بازیگر فیلم‌هایی چون «شیطان پرادا می‌پوشد» و «ویکتوریای جوان» بازی کرده است.

   

پستهای اخیر

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.