سرگئی آیزنشتاین- زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – sergei Eisenstein

0

تاریخ تولد : ۲۳ ژانویه ۱۸۹۸.

تاریخ مرگ: ۱۱ فوریه ۱۹۴۸ بر اثر حملهٔ قلبی.

فیلم های مهم : اعتصاب ( ۱۹۲۵ ) ، رزمناو پونمکین ( ۱۹۲۵ ) ، اکتبر ( ۱۹۲۸ ) ، ایوان مخوف ( ۱۹۴۴ ) ایوان مخوف قسمت دوم ( ۱۹۴۶ ) ( نمایش در سال ۱۹۵۸)

ژانر معمول فیلم‌هایش

درام ، سیاسی اجتماعی ، تاریخی ، بیوگرافی

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

چند نکته از زندگی اش

 • نام کامل سرگئی میخایلوویچ آیزنشتاین.
 • فارغ التحصیل رشتهٔ مهندسی عمران از سن پترزبورگ.
 • او در کنار افرادی چون لف کوله شف و واسوالدو پودوفکین یکی از بنیان‌گذاران نخستین مدرسهٔ سینمایی جهان، VGIK در مسکو بود.
 • ژاپنی را به طرز سلیسی صحبت می‌کرد و از هایکوهای ژاپنی به عنوان مدلی برای تئوری‌های تدوین‌اش استفاده می‌کرد.
 • او یک بار کارتون سفیدبرفی و هفت کوتوله (۱۹۳۷) را به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما برگزید.
 • در سفری که در سال ۱۹۲۹ به آمریکا داشت ، قراردادی با کمپانی پارامونت جهت کارگردانی چند فیلم بست . اما تمام فیلم‌های مد نظر او (از جمله اقتباس‌هایی از یک تراژدی آمریکایی تئودور درازیر و جنگ دنیاهای اچ جی ، ولز) به علت مضامین اجتماعی شدید و در ضمن تجاری نبودن و غیرقابل توجیه بودن هزینهٔ زیاد و زمان طولانی شان ، از طرف کمپانی رد شدند. سرانجام پارامونت قرارداد را کنسل کرد و بالاخره در ۱۸ نوامبر ۱۹۳۰ ، وزارت امور خارجه اعلام کرد که آیزنشتاین و همراهانش به علت مسائل سیاسی و کمونیست بودن ، دیپورت شده‌اند.
 • در ۲۳ ژانویه ۱۹۹۸ ، بانک روسیه ، دو نوع سکهٔ دو روبلی به مناسبت صدمین سالگرد تولد آیزنشتاین ضرب کرد.
 • توسط هفته نامهٔ اینترتینمنت ویکلی به عنوان بیست و نهمین کارگردان بزرگ تمام ادوار برگزیده شد. او تنها کارگردان روسی این فهرست بود.
 • در نظر سنجی سال ۲۰۰۲ نشریهٔ مووی‌میکر به عنوان هفتمین کارگردان تأثیرگذار تاریخ انتخاب شد.

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند

تدوین ، ریتم ، مبارزه ، قیام ، توده مردم ، سوسیالیسم ، پیروزی.

چند جملهٔ مهم از او

 • در آغاز دههٔ ۱۹۲۰ همه ما به سینمای شوروی آمدیم. چیزی که موجودیت نداشت.
 • زبان هیروگلیف سینما، توانایی بیان هر مفهوم، هر ایده و هر شعار سیاسی و تاکتیکی را، بدون مراجعه به هر گونه گذشته روانشناسی با دراماتیک، دارد.
 • چرا امروز سینما باید فرم های تئاتری را پی بگیرد ، به جای این که متدولوژی زبان را ، که می‌تواند از ترکیب دو معنای به هم پیوسته از دو شیء به هم چسبیده ، یک مفهوم اندیشه ای کاملا جدید ایجاد کند ، دنبال کند ؟

جوایز مهم

مدال طلا به خاطر فیلم اعتصاب ( ۱۹۲۵ ) از نمایشگاه بین المللی هنرهای تزئینی پاریس ؛ جایزهی درجه ۱ استالین به خاطر فیلم ایوان مخوف : قسمت اول (۱۹۴۶) جایزه افتخاری از جشنواره مسکو برای فیلم زنده باد مکزیک ( ۱۹۷۹).

آثار کمتر دیده شده یا دست کم گرفته شده

کهنه و نو (۱۹۲۹) آخرین فیلم از دوران اول کاری آیزنشتاین به شمار می‌رود. (بعد از اعتصاب رزمناو پوتمکین و اکتبر). در واقع آیزنشتاین نتیجهٔ چند سال تجربهٔ خود را در این فیلم به کمال می‌رساند . اما فیلم در طول تاریخ کمتر از آن چه لیاقت اش را داشت ، مورد بررسی قرار گرفته است.

دستاوردهایش در سینما

بدون هیچ تردیدی تدوین دیالکتیک. او از طریق این نوع تدوین ، شیوهی جدیدی برای نمادگرایی و انتقال احساسات پیدا کرد.

مؤلفه های سبکی و مضمونی تکرار شونده

تدوین دیالکتیک ، استفاده مداوم از نمای های انگل ولو انگل ، نمایش مقاومت تودهٔ مردم و پیروزی آرمان‌های سوسیالیستی بر نظام سنتی پادشاهی.

چند جملهٔ از دیگران درباره او

دیوید تامسن : « گرچه تأثیر او را با اثر پایدار رنوار ، مورنائو و فرینز لانگ بر تاریخ سینما مقایسه می کنند ، ولی دیگر امکان پذیر نیست که آیزنشتاین را به عنوان مردی ببینیم که اساس تئاتری مدیوم را از بین برد . ( مؤسسهٔ فیلم بریتانیا ، تأثیر او را در کنار تأثیر گریفیث در شکل دهی الفبای سینما و اثر چاپلین در وارد کردن انسانیت ، بخشی از یک سه گانه قلمداد کرده بود ) . حقیقت دارد که آیزنشتاین دوران اولیهٔ کاری اش ( در چهار فیلم اول اش ) ، یک مبلغ تأثیرگذار بود . ولی استدلال های آن فیلم ها اغلب احمقانه و در نهایت ، غیرانسانی بود .»

جف اندرو : « دستاوردهای آیزنشتاین ، تأثیرگذار و جاه طلبانه اما نهایتا محدودند . همان طور که او در سال های پایانی عمرش فهمید ، مونتاژ ، گرچه به صورت تئوری جذاب است ، اما به عنوان یک شیوهی عملی ، بیش از حد دماغی و تکراری است.»

ویلیام آرمهیر : « استاد تدوین ، آیزنشتاین ، یک سری فیلم کلاسیک برای شوروی ساخت که از وفاداری ، خوشبینی و نیروی ارادهٔ مردم روسیه صحبت می کردند . »

لقب پیشنهادی

دومین معمار سینما

همکاران مورد علاقه

ادوارد تیس ( فیلمبردار ) در ۱۷ فیلم : نیکلای چرکاسف ( بازیگر ) در ۳ فیلم ؛ گریگوری آلکساندروف ( به عنوان نویسنده با کارگردان مشترک در ۷ فیلم : سرگئی پروکوفیف ( آهنگساز ) در ۳ فیلم.

گرایش های سیاسی و اجتماعی اش

او پس از سقوط نظام تزاری و برپایی حکومت کمونیستی ، یکی از مهم ترین مبلغان این نظام بود . در فیلم های دوره اول کاری او ، توده ها نقش اصلی را ایفا میکردند .

دلایل شهرت

آیزنشتاین پایه گذار تدوین دیالکتیک در سینما به شمار می رود او را در واقع می توان پس از دیوید وارک گریفیث ، دومین فردی دانست که تدوین را به یک هنر و سینما را به یک زبان مستقل تبدیل کرد.

هنرمندانی که از او تاثیر گرفته اند

شیوه تدوین محور او و همکارانش بعد از آنها عملا منسوخ شد . با این وجود ، آیزنشتاین از نظر نوع نگرش نسبت به پدیده تدوین و تأثیر آن در فیلم ، تحولی اساسی در دیدگاه فیلمسازان بعد از خود پدید آورد .

گرایش های سیاسی و اجتماعی اش

او طرح سه گانهٔ عظیمی دربارهی زندگی ایوان مخوف را در سر داشت . قسمت اول این سه گانه که به دوران اوج محبوبیت ایوان می پرداخت ، بدون مشکل ساخته و اکران شد . اما قسمت دوم که دربارهی آغاز جنون ایران بود ، توسط حکومت استالین سانسور شد و چندین سال پس از مرگ آیزنشتاین اجازهی نمایش پیدا کرد . آیزنشتاین آرزوی ساخت قسمت سوم این سه گانه را با خود به گور برد .

 یک سکانس مهم از فیلم‌هایش

کل سکانس پلکان ادسای فیلم رزمناو بونمکین ، شاهکاری تکرارنشدنی به شمار میرود . سکانس با نمایش اتحاد مردم و شورشیان رزمناو شروع میشود . اما نیروهای تزاری برای مقابله با آنها می آیند و اینجاست که شاهکار آیزنشتاین آغاز می شود . تدوین موازی هنوز تکان دهندهی میان نیروهای تزاره مردم گریزان و افرادی که توسط سربازان وحشی تزار قربانی می شوند ، یکی از حماسی ترین و بامعناترین سکانس های تاریخ سینما را آفریده است .

   

پستهای اخیر

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.