سیدنی لومت – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Sidney Lumet

0

تاریخ تولد: ۲۵ ژوئن ۱۹۲۴ در فیلادلفیا، پنسیلوانیا.

فیلم‌های مهم: دوازده مرد خشمگین (۱۹۵۷)، سرپیکو (۱۹۷۳)، بعدازظهر سگی (۱۹۷۵)، شبکه (۱۹۷۶)، شاهزاده شهر (۱۹۸۱).

چند نکته از زندگی‌اش:

* سیدنی لومت پسر یک بازیگر و یک رقاصه بود.

* در ۱۱ سالگی نخستین تجربه بازیگری در برادوی را با نمایش پایان مرگ به کارگردانی سیدنی کینگزلی انجام داد.

* فعالیت حرفه‌ای خود را از ۱۹۳۹ در نیویورک آغاز کرد و به زودی به یکی از کارآمدترین کارگردانان تلویزیون تبدیل شد.

* در مدت ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۶ در ایام جنگ جهانی دوم به عنوان تعمیرکار رادار آمریکا مشغول بود و بعدها اذعان کرد که هر آنچه درباره صدا بود را در این ایام آموخت.

* فعالیت حرفه‌ای تلویزیونی‌اش را به عنوان دستیار کارگردان در شبکه CBS آغاز کرد و نخستین تجریه کارگردانی تلویزیونی‌اش را در سال ۱۹۵۰ ساخت.

* در دوران زندگی هنری‌اش بیش از ۵۰ فیلم ساخته است و از برجسته‌ترین آن‌ها می‌توان به دوازده مرد خشمگین (۱۹۵۷)، بعدازظهر سگی (۱۹۷۵)، شبکه (۱۹۷۶) و حکم (۱۹۸۲) اشاره کرد که برای لومت ۴ نامزدی اسکار بهترین کارگردانی را به همراه داشته‌اند.

* لومت به واسطه توانایی در جذب بازیگران بزرگ به پروژه‌هایش شناخته شده است.

* توجه به مسائل مالی پروژه‌ها، هدایت درست هنرپیشه‌ها، داستان‌سرایی قوی و استفاده از دوربین به عنوان ابزاری در جهت تاکید بر تم اثر، نقاط قوت او هستند.

* او در سال ۱۹۵۷ اولین اثر سینمایی خود با نام دوازده مرد خشمگین را ساخت. یکی از نتایج ساخت این فیلم شناخته شدن لومت به عنوان سردمدار اولین گروه کارگردانان تلویزیونی که با موفقیت به سینما پیوستند بود.

* لومت در سال ۲۰۰۵ «جایزه اسکار افتخاری» را به خاطر خدمات درخشان‌اش به فیلمنامه‌نویسان، نقش‌آفرینان و هنر تصویر متحرک دریافت کرد.

* او متعلق به نسل جدید کارگردانان جوانی بود که از اواسط دهه ۵۰ شروع به فیلمسازی کردند.

* رابرت مولیگان، جان فرنکن هایمر، دلبرت مان، مارتین ذیت، آرتور پن و .. کارشان را با کارگردانی تله‌تئاتر یا مجموعه‌های کوچک و بزرگ تلویزیون آمریکا آغاز کردند.

* میان بازیگران و فیلمبرداران به انعطاف‌پذیری مشهور است. عوامل فیلم می‌توانند عقاید خود را با او در میان بگذارند.

* او استاد بازی گرفتن از ستاره‌هاست.

* لومت در فیلم‌هایی چون دوازده مرد خشمگین، شبکه و بعداز ظهر سگی همچون یک جامعه‌شناس به بررسی مشکلات و تناقض‌های جامعه آمریکا پرداخته است.

* لومت در فیلم‌های برجسته‌اش، اغلب کاراکترهایی زخم‌خورده و مسئله‌دار را به تصویر می‌کشد که می‌کوشند حق پایمال شده خود را از سیستم فاسد بگیرند و اگر نمی‌توانند این کار را بکنند، لااقل با افشاگری فاسد بپردازند.

ژانر معمول فیلم‌هایش:

درام پلیسی، دادگاهی، خانوادگی، مستند (آثار تلویزیونی)، تریلرهای اجتماعی و جنایی- سیاسی.

لقب پیشنهادی: پرچم اعتراض.

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند:

عدالت، وجدان، اخلاق، و قدرت.

جوایز مهم:

دوازده مرد خشمگین: خرس طلایی برلین، نامزد سه اسکار بهترین کارگردانی، عمکس و فیلمنامه، بهترین فیلم خارجی جشنواره بفتا، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم، بازیگر مرد، کارگردانی و بازیگر نقش مکمل مرد از گلدن گلوب.

بعدازظهر سگی: بهترین کارگردان انجمن منتقدان لس‌آنجلس، نامزد بهترین کارگردانی اسکار.

تپه: بهترین فیلم آکادمی انگلیس و انجمن کارگردانان آمریکا.

سرپیکو: نامزد بهترین کارگردان از انجمن کارگردانان آمریکا.

سمسار: نامزد بهترین فیلم از طرف منتقدین فیلم نیویورک بهترین کارگردان از طرف انجمن کارگردانان آمریکا.

رویای پایپ: بهترین کارگردان گلدن گلوب.

جنایت در قطار سریع‌السیر شرق: بهترین فیلم آکادمی انگلیس، نامزد بهترین کارگردانی انجمن کارگردانان آمریکا.

شبکه: نامزد بهترین کارگردانی اسکار و منتقدان فیلم نیویورک و برنده جایزه بهترین کارگردانی از انجمن منتقدین لس‌آنجلس. بهترین فیلم آکادمی انگلیس.

شاهزاده شهر: نامزد بهترین فیلمنامه اقتباسی اسکار، نامزد بهترین کارگردان، فیلم و فیلمنامه از منتقدان فیلم نیویورک، بهترین کارگردان گلدن گلوب.

حکم دادگاه: نامزد بهترین کارگردانی از اسکار و گلدن گلوب. جایزه گرفیث از انجمن کارگردانان آمریکا در سال ۱۹۹۲ و جایزه بیلی وایلدر در سال ۱۹۹۶.

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش (بعدازظهر سگی):

بعدازظهر سگی یکی از بهترین آثار لومت است. پاچینو گفته خاطره‌انگیزترین لحظه در فیلم، لحظه‌ای است که پسر پیتزارسان (لیونل پینا) که پیتزاها را به سانی می‌دهد، ناگهان می‌فهمد که تصویرش از تلویزیون سراسری پخش می‌شود و  میلیون‌ها نفر در حال تماشای او هستند و هنگامی که جمعیت او را تشویق می‌کنند به هوا می‌پرد و فریاد می‌زند که «مشهور شدم.»

اما زیباترین سکانس این فیلم که به عنوان قاب ماندگار آثار لومت انتخاب می‌شود، سکانس پایانی فیلم است، آنجا که «سانی» در عرض چند دقیقه شاهد نابودی تمام رویاها و آرزوهایش است. این سکانس به همراه آن جمله به یادمادنی سانی به مامور پلیس برای همیشه در حافظه ثبت خواهد شد:

«ترجیح می‌دم منو از روی نفرت‌ات بکشی، نه از روی انجام وظیفه.»

چند جمله مهم از او:

* هیچ راه درست یا غلطی برای فیلم ساختن وجود ندارد.

* رساندن منظور نویسنده، ابتدایی‌ترین چیزی‌ست که کارگردان، باید در تولید یک فیلم انجام دهد.

* من هلاک جنگیدنم و بسیاری از کارهایم نیز، درباره آن است؛ جنگیدن.

* کار من، دقت کردن و مسئول بودن در برابر هر فریم از فیلمی است که می‌سازم.

* در فیلم‌های من همیشه یک ستاره وجود دارد که کسی آن را نمی‌بیند و آن دوربین است.

* سینما تنها هنری است که از خود مردم استفاده می‌کند تا چیزی را به ثبت برساند که به معنای واقعی از زندگی بزرگ‌تر است.

* یک بازیگر زمانی اعتماد به نفس به دست می‌آورد که جلوی دوربین خود درونی‌اش را آشکار کند.

* بازیگران من بدانند که هر آنچه انجام می‌دهند «احساس» می‌کنم. مهم‌ترین عامل ارتباط من با بازیگر «اعتماد دو طرفه» است.

* نامزدی اسکار همچون گرفتن صاعقه در یک بطری است.

* کلا آدم خوش‌بینی نیستم. گمان می‌کنم در مقطع بسیار حساس و وحشتناکی از تاریخ سرزمین‌مان هستیم و امیدوارم بتوانیم از آن به سلامت عبور کنیم.

* من سخنم را با «پرجم اعتراض» شروع می‌کنم.

* با دیدن مسخ و فروپاشی شیوه زندگی آمریکایی‌ها، وادارم می‌کند، بپرسم: «چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟» ما که نمی‌توانیم با همه شهر بجنگیم.

* کوروساوا بزرگ‌ترین کارگردان زنده سینما و حتی تاریخ سینماست.

* دوران کودکی‌ام، دورانی دردناک اما ارزشمند بود، چون آموختم که بقیه زندگی چیز بسیار مثبتی است.

* وقتی تلاش داریم تا همه چیز را کنترل کنیم، اوضاع به نحوی پیش می‌رود که انگار خودمان داریم کنترل می‌شویم. هیچ‌چیز آن‌طور که به نظر می‌آید نیست.

* اگر کارگردان هستید، باید همه موارد را کارگردانی کنید. این که گوشه‌ای بنشینید و منتظر بمانید تا همه چیز آماده شود سپس کار را آغاز کنید، پذیرفتنی نیست.

* هرگز فیلمی را نمی‌سازم مگر ان که اشتیاقی عمیق نسبت به آن داشته باشم. هر فیلمی که ساخته‌ام تجسمی از آرزوهای فعال، باورپذیر و خواستنی‌ام بوده است. تنها فیلم‌هایی را ساخته‌ام که با تمام وجود می‌خواستم بسازم و این زندگی‌ام را لذت‌بخش می‌کند.

* باریک‌بینی ما در برابر اشیا ما را وا می‌دارد تا ژرف‌تر بیندیشیم و سپس آن را گسترش دهیم. محدودیت‌ها باعث بهتر شدن کارها می‌شود.

* فیلم ساختن برای من به مثابه نفس کشیدن و طولانی شدن زندگانی است … اگر گاهی فیلم خوبی نمی‌سازم، به من خرده نگیرید چون که در عوض زندگی می‌کنم.

* خوش‌ساخت و خوش‌قیافه باشد.

* بی‌عشق، عدالتی وجود ندارد.

* خوش‌ساختی می‌تواند بسیاری از عیب‌ها را بپوشاند. اکر در انتخاب عوامل و مهم‌تر از همه فیلمبردار و بازیگران درست عمل شود؛ می‌توان امید داشت که کار همانی شود که انتظار داریم.

چند جمله از دیگران درباره او:

* ویلیام مایر: «لومت، سرکوب و اثرات مخرب آن را به صورت کمدی و درام‌های پر از هیجان و پر دغدغه، در قالب بیانیه‌های اجتماعی، نشان می‌دهد.»

* امانوئل لوی: «سیدنی لومت در دوران فیلمسازی‌اش همواره شیفته داستان‌های خانوادگی بوده و با قرار دادن افراد خانواده در موقعیت‌های دشوار و غیرعادی ماجراهای خاص خود را خلق کرده است.»

* استفان بولز: «گرچه لومت توانایی خود را در انواع ژانرها نشان داده است، او خودش را به عنوان یک کارگردانی جدی فیلم‌های انتقادی و اخلاقی ثابت کرده که تلاش می‌کند به سادگی حرف‌اش را به تصویر بکشد.»

همکاران مورد علاقه:

فیلیپ روزنبرگ و تونی والتون (طراح تولید)، بوریس کافمن (مدیر فیمبرداری فیلم‌های اولیه لومت)، آندری بارتکوویاک (مدیر فیلمبرداری)، شون کانری (بازیگر)، رالف رزنبلوم و دی دی آلن (تدوینگر)، کوئینسی جونز (آهنگساز).


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.