والت دیزنی – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Walt Disney

0

تاریخ تولد: ۵ دسامبر سال ۱۹۰۱ در شیکاگو از ایالت ایلینویز آمریکا با نام کامل والتر الیاس دیزنی ملقب به عمو والت

تاریخ مرگ: ۱۵ دسامبر سال ۱۹۶۶ در لس آنجلس کالیفرنیا بر اثر ایست قلبی، به دنبال یک دوره طولانی بیماری سرطان ریه.

فیلم‌های مهم: تقریبا همه انیمیشن‌هایی که در دوره حیات والت دیزنی در کمپانی دیزنی تولید شد، مهم هستند ن آن‌ها عبارتند از: سفید برفی و هفت کوتوله سیدر زیبای خفنه فانتزیا پسر جنگل و سری می‌کی ماوس )

ژانر معمول فیلم‌هایش

مضمونی تکرار سیشن، فانتزی، کمدی، موزیکال

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

دلایل شهرت

آواز و موسیقی یکی از ارکان اصلی و مهم انیمیشن‌های دیزنی است. تقریبا در همه انیمیشن‌های دیزنی صحنه‌ای وجود دارد که در آن قهرمان فیلم مشغول آواز خواندن است از سفیدبرفی و هفت کوتوله بگیرید تا پسر جنگل فانتزیاهم که اصلا در ستایش موسیقی است چیزی که در انیمیشن‌های دیزنی اهمیت فراوانی دارد، داستانگویی به شیو‌های ساده و صریح و با ریتم مناسب است

مؤلفه‌های سبکی و مضمونی تکرار شونده

حیوانات سخنگو و مهربان و شاهزاده‌های جذاب و پریان خوب و زیبا و البته جادوگر‌های بد و زشت شخصیت‌های اصلی انیمیشن‌های دیزنی هستند. انیمیشن‌های دیزنی رویایی و خوشبینانه هستند. همیشه دو قطب خیر و شر در آن‌ها وجود دارد. خیر و شر مطلق و سیاه و سفیدی که برای کودکان بدی و خوبیشان قابل درک است و همیشه هم قطب خیر و نیکی پیروز ماجراست نقاشی‌ها و طراحی انیمیشن‌های دیزنی زیبا و چشم نواز بودند و انقلابی در صنعت فیلم و انیمیشن محسوب می‌شدند.

چند جملهٔ مهم

🔸من برای به دست آوردن پول فیلم نمی‌سازم. پول می‌خواهم تا فیلم‌های بیشتری بسازم.

🔸ما تلاش نمی‌کنیم که منتقدان را سرگرم کنیم. بلکه شانسمان را با سرگرم کردن مردم امتحان می‌کنیم.

🔸وقتی شما کنجکاو باشید، کار‌های جالب زیادی برای انجام دادن پیدا می‌کنید. و آن وقت تنها چیزی که برای به انجام رساندن این کار‌ها نیاز دارید، « شجاعت » است

🔸انجام دادن غیرممکن‌ها نوعی تفریح و سرگرمی است.

🔸این دور و بر ما خیلی به گذشته نگاه نمی‌کنیم. فقط جلو می‌رویم و ادامه می‌دهیم. در‌های جدید را باز می‌کنیم. کار‌هایی جدید انجام می‌دهیم. برای اینکه ما آدم‌های کنجکاوی هستیم و این کنجکاوی ما را به سمت راد‌های جدیدی هدایت می‌کند. .

🔸من از باغ‌ها و باغچه‌های مصنوعی خوشم نمی‌آید. طبیعت وحشی را دوست دارم. فکر می‌کنم یک جور غریزه وحشی در من هست

🔸هیچ وقتی روی کاری که انجام می‌دهم اسم « هنر » نمی‌گذارم. این قسمتی از تجارت نمایش است. تجارت ساختن چیز‌های سرگرم‌کننده

🔸اگر هدفتان فقط ساختن فیلم برای بچه‌ها باشد، شکست خورده‌اید. بزرگتر‌ها فقط بچه‌هایی هستند که فکر می‌کنند بزرگشده‌اند

🔸یک مرد هیچ وقت نباید برای کارش خانواده‌اش را نادیده بگیرد

🔸دیزنی لند هیچوقت کامل نخواهد شد. تا زمانی که تخیل در این دنیا وجود داشته باشد من به گسترش دیزنی لند ادامه خواهم

🔸ما به ایده‌مان ایمان و اعتقاد داشتیم. یعنی تاسیس پارکی که در آن والدین و بچه‌ها در کنار هم و با هم خوش بگذرانند.

🔸چرا ما مجبوریم که بزرگ شویم؟ من آدم بزرگ‌های زیادی را می‌شناسم که دید و برداشت یک بچه را از زندگی دارند. هربار که به دیزنی لند می‌روید تعدادی از آن‌ها را می‌بینید. آن‌ها از این نمی‌ترسند که با چیز‌های کوچک سرگرم و ارضا شوند. آن‌ها به درجه‌ای از قناعت و رضایت نسبت به زندگی رسیده‌اند. 🔸دیزنی لند کار عشق است. فقط برای به دست آوردن پول نیست

🔸بزرگترین مشکل من در زندگی چیست؟ همیشه مسئله پول بوده است. به حقیقت پیوستن همه این رویا‌ها پول زیادی می‌خواهد. از همان ابتدای کار پول یک مشکل بود. برای باز کردن دیزنی لند ۱۷ میلیون دلار خرج کردیم. و همه چیز را برای گرفتن وام گرو گذاشتیم، حتی بیمه من را.

جوایز مهم

نخل طلای کن برای فیلم یونیون پاسیفیک در سال ( ۱۹۳۹ )، اسکار افتخاری برای یک عمر دستاورد هنری ( ۱۹۵۰ )، اسکار بهترین فیلم برای بزرگترین نمایش روی زمین ( ۱۹۵۳ )

چند نکته از زندگیش

◾️وقتی در دبیرستان درس می‌خواند، همزمان در انستیتو هنر‌های شیکاگو هم درس‌های انیمیشن را می‌گذراند

◾️والت کارتونیست روزنامه مدرسه‌اش بود. کاریکاتور‌هایی که می‌کشید خیلی وطن پرستانه بود و با شروع جنگ جهانی اول بیشتر به مقوله جنگ اشاره داشت

◾️زمان جنگ جهانی اول ۱۶ ساله بود. اول تصمیم گرفت به ارتش بییو. اما به دلیل سن کم او را رد کردند.

◾️بعد برای اینکه بتواند به صلیب سرخ ارتش بپیوندد درباره سناش دروغ گفت و بعد از بازگشت از جنگ، برنده بورسیه موسسه هنری شهر کاتراس شد

◾️در زمان تحصیل در انستیتو هنری کانزاس با انیماتور پیشکسوت، اب ایورکس ملاقات کرد و خیلی زود با هم شرکت خودشان را به راه انداختند.

◾️ اوایل دهه ۲۰، دیزنی و ایورکس در دفترشان یک سری انیمیمشن‌های کوتاه و برای تئاتر نیومن تولید کردند

◾️شرکت دیزنی ایورکس خیلی زود ورشکسته شد و در شریک سال و نقل مکان کردند

◾️در هالیوود اولین‌شان تولید یک سری انیمیشن بود درباره دختر کوچکی دنیای کارتونی سفر می‌کرد. اسم‌اش را هم گذاشتند: سفر‌های آلیس، پخش این سری از انیمیشن‌های آن‌ها بر عهده مارگار جی وینکلر بود. والت از طرف برادرش، روی او دیزنی و وینکلر حمایت مالی می‌شد. برادرش تا آخر عمر شریک تجاری والت باقی ماند

◾️صد‌ها قسمت از سری انیمیشن سفر‌های آلیس، پیش از آنکه محبوبیت‌اش را از دست دهد، بین سال‌های ۱۹۲۳ تا ۱۹۳۷ تولیدشد.

◾️بعدازاز سفر‌های آلیس، والت کار بر روی انیمیشن جدیدی با عنوان اسوالد: خرگوش خوش شانس را شروع کرد. این انیمیشن هم بسیار موفق شد اما در سال ۱۹۲۸ والت فهمید که وینکلر و همسرش حق رایت این کاراکتر انیمی‌شنی را از وی دزدیدهاند. همچنین آن‌ها تمام همکاران انیماتور دیزنی به جز ایورکس را از او دزدیده بودند.

◾️ والت بعد از انیمیشن اسوالدو بلا‌هایی که سرش آمد شروع کرد به طرح زدن روی کاغذ. حاصل این طرح‌ها موشی شد به نام می‌کی ماوس. به جز دیزنی و ایورکس، همسر والت، لیلیان و همسر برادرش روی، ادناهم به گروه پیوستند و خیلی زود سه کاراکتر می‌کی ماوس خلق شدند. اولین قسمت نفروخت اما والت بعدا به آن صدا اضافه کرد و ناگهان این انیمیشن در بین مردم محبوب شد والت خودش صداپیشگی می‌کی ماوس را می‌کرده این اولین انیمی‌شنی بود که صدا روی شخصیت‌هایش گذاشته

◾️بعد از می‌کی ماوس دایره موفقیت‌های دیزنی دیگر پایانی قرار نداشت. انیمیشن‌های متعدی بعد از آن تولید شدند، والت حالا با دیگر در اوج بود اما او متوقف نشد. ایده‌هایش پایانی نداشت. ایده بعدی سال ۱۹۲۹ شکل گرفت: سمفونی‌های احمقانه این انیمیشن کاراکتر‌های ثابت نداشت.

◾️یکی از قسمت‌های سمفونی احمقانه با عنوان گل‌ها و درخت‌ها ۱۹۳۲ ) اولین انیمیشن رنگی تاریخ سینما بود و اولین انیمی‌شنی که برنده جایزه اسکار هم شد.

◾️تولید سمفونی احمقانه سال ۱۹۳۹ متوقف شد اما می‌کی ماوس و دوستانش ( گوفی، مینی ماوس و دانلد داک و بقیه همچنان با اقتدار تولید می‌شدند و محبوب بود.

◾️سال ۱۹۳۴ والت دیزنی شروع کرد به فکر کردن روی یک ایده جدید: تولید یک انیمیشن با مدت زمانی معادل یک فیلم بلند. همه به این فکرش لقب « حماقت دیزنی » را دادند اما سفیدبرفی و هفت کوتوله که سال ۱۹۳۷ تولید شد هم با تحسین منتقدان روبرو شد و هم مردم عاشق آن شدند.

◾️ از ۱۹۳۷ به بعد والت دیزنی در کنار انیمیشن‌های کوتاهی که می‌ساخت دست به تولید انیمیشن‌های بلندی چون پینوکیو ( ۱۹۴۰ )، دامبو ( ۱۹۴۱ ) و بامبی ( ۱۹۴۲ ) زد که همگی هم خیلی موفق بودند

◾️نه اعتصاب کارکنان دیزنی در سال ۱۹۴۱ و نه شکست کارتون فانتزیا در سال ۱۹۴۰ هیچکدام نتوانست دیزنی و روند رو به اوج‌اش را متوقف کند. .

◾️اواسط دهه ۴۰ دیزنی شروع به تولید بسته‌های انیمی‌شنی کرد. چند انیمیشن کوتاه را کنار هم قرار می‌دادند تا زمانش به اندازه یک فیلم بلند شود ا

◾️سال ۱۹۵۰ با تولید انیمیشن سیندرلا بعد هم البس در سرزمین عجایب دوباره تولید انیمیشن‌های بلند دیزنی شروع شد، سال ۵۰ از یک نظر دیگر هم برای دیزنی با اهمیت بود، در این سال برای اولین بار دیزنی دست به تولید یک فیلم بلند غیر کارتونی زد: جزیره گنج

◾️سال۱۹۵۵، والت یک پارک بزرگ در جنوب کالیفرنیا ساخت دیزنی لند ( سرزمین دیزنی )، این پارک جایی بود که بچه‌ها و والدینشان می‌توانستند در آن قدم بزنند و با شخصیت‌های انیمیشن‌های دیزنی ملاقات کنند. این هم موفقیت بزرگ دیگری برای دیزنی بود،

◾️سال ۱۹۶۴ دیزنی موفق شد فیلم کمدی موزیکال مری پاپینز را که هزینه زیادی برای آن صرف شده بود، به اتمام برساند. این موفقیتی بود که برای خود والت بسیار دلنشین بود،

◾️ با وجود همه موفقیت‌ها، والت همچنان به نقشه کشیدن و ایده‌های بزرگ‌اش ادامه می‌داد، تصمیم گرفت پارک دیگری هم در فلوریدا بسازد. به نقشه کشیدن ادامه داد تا سال ۱۹۶۶ که به سرطان ریه مبتلا شد. اما حتی بعد از مرگ والت در ۶۵ سالگی هم نقشه‌هایش متوقف نشد. برادرش روی ساخت پارک فلوریدا را ادامه داد و کمپانی دیزنی که با برادرش در سال ۱۹۲۹ تاسیس کرده بودند، همچنان نقش خود را به عنوان بزرگترین تولیدکننده انیمیشن‌های کوتاه و بلند حفظ کرد.

◾️بعد از مرگ دیزنی دو شایعه پیش آمد، یکی اینکه جسدش را منجمد کرده‌اند و دومی اینکه که او را در جایی در دیزنی لند دفن کرده‌اند. البته هر دو شایعه کاملا نادرست بود چون جسد والت را سوزاندند و خاکسترش را در گورستانی در لس آنجلس دفن کردند.

◾️والت دیزنی مبارز فعالی علیه کمونیسم بود. گروهی آنتی کمونیسم تاسیس کرده بود و حتی در دوره مک کارتی به سه تا از انیماتور‌های دیزنی اتهام کمونیست بودن زد.

◾️رکورددار دریافت جایزه اسکار است. او ۵۹ بار نامزد دریافت این جایزه شده، علاوه بر جایزه‌هایی که در بخش‌های رقابتی کسب کرده ۳ اسکار افتخاری و یادبود ایروینگ تالبرگ هم برای یک عمر فعالیت هنری دریافت کرده است.

◾️والت عاشق شخصیت بخشیدن به حیوانات بود. به خصوص بعد از اینکه در نوجوانی از روی بی‌احتیاطی یک جغد را کشته بود. بعد از آن سوگند یاد کرد که هرگز حیوانی را نکشد.

◾️بعد از از مرگ والت فیلم کوتاهی از او در کمپانی دیزنی به نمایش در آمد که هر یک از اعضای شرکت را به نام مورد خطاب قرار داده بود و به آن‌ها گفته بود که چه انتظاری ازشان دارد. فیلم با این جمله تمام می‌شد: « شما را خواهم دیده »

◾️والت سیگاری قهاری بود با این وجود هیچ گاه در ملاء عام سیگار نمی‌کشید. به خصوص در جایی که بچه‌ها حضور داشتند.

◾️اکثر اوقات از رابرت بی‌شرمان می‌خواست که به اتاقاش بیاید و برایش پیانو بزند. آهنگ مورد علاقه‌اش هم به پرندگان غذا بده از فیلم مری پاپینزبود.

◾️والت شرکت پخش فیلم بوئنا ویستا را هم بنیان گذاشت که زیرمجموعه‌ای از امپراطوری وی بود. ◾️سال ۱۹۶۴ والت دیزنی یکی از کسانی بود که توسط رییس جمهور آمریکا، لیندون جانسون برگزیده شد تا مدال آزادی ریاست جمهوری به وی اهدا شود.

◾️آخرین انیمی‌شنی که خودش در طراحی آن دخالت داشت، کتاب جنگل ( ۱۹۶۷ ) بود. : اوایل دهه ۶۰ والت دیزنی با درخواست آلفرد هیچکاک برای فیلمبرداری در دیزنی لند مخالفت کرد چون به عقیده او: « هیچکاک فیلم نفرت‌انگیز روانی را ساخته بود. »

◾️از ۱۷ انیمی‌شنی که زمان حیات والت در دیزنی تولید شده شخصیت‌های ۱۴ تای آن‌ها از روی اسطوره‌ها و یا افراد خیلی مشهور اروپایی کشیده شده بود،

◾️با چارلی چاپلین در دوره اوج‌اش در یونایتد آرتیست دوست صمیمی بود و از چاپلین به عنوان کسی که در فیلم‌های بلندش زمان‌بندی و سرعت را به وی آموخت، یاد می‌کرد.

جوایز مهم

والت دیزنی برنده جوایز زیادی شده اما تعدادی از مهمترین آن‌ها عبارتند از: جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه برای درخت‌ها و گل‌ها ( ۱۹۳۲ ) جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه برای سه خوک کوچک ( ۱۹۳۴ ) جایزه اسکار افتخاری برای سفید برفی و هفت کوتوله ( ۱۹۳۷ ): جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه برای جوجه اردک زشت ( ۱۹۳۹ ) جایزه اسکار یک عمر فعالیت هنری برای فانتزیا ( ۱۹۴۰ ) جایزه ویژه گلدن گلوب برای بامبی ( ۱۹۴۸ ) جایزه اسکار بهترین مستند برای چمنزار نامریی ( ۱۹۵۴ ) جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه برای مردم علیه قطب شمال ( ۱۹۵۵ ) جایزه اسکار بهترین فیلم کوتاه برای گراند کانیون ( ۱۹۵۹ )، جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره کن برای یک عمر فعالیت هنری در سال ۱۹۵۳ جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره برلین برای یک عمر دستاورد هنری در سال ۱۹۵۴.

 همکاران مورد علاقه

اب ایورکس ( در بیشتر انیمیشن‌های کوتاهی که تولید کرده همکار بوده‌اند. ) و همسرش لیلیان دیزنی

 آثار کمتر دیده شده یا دست کم گرفته شده

دیزنی از همان ابتدا آنقدر خوب خودش را اثبات کرد که تقریباهمه کار‌هایش، توسط مردم و منتقدان، خوب دیده شدند. شاید فانتزیا و زیبای خفته کمتر از بقیه در زمان خودشان توسط منتقدان تحسین شده باشند.

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش

انتخاب یک سکانس از میان شاهکار‌های دیزنی کار بسیار مشکلی است. اما سکانس انتخابی ما صحنه‌ای است که اتفاقا زیاد هم دیده شده. سکانس حاضر شدن « سیندرلا » برای رفتن به مهمانی. این صحنه‌ای است که جانمایه تمام آثار و تئوری‌های دیزنی را در خودش دارد. سیندرلای مهربان و زیبا که مورد ظلم و ستم نامادری و خواهر‌هایش قرار گرفته، از رفتن به مهمانی منع شده و لباسی هم ندارد که به مهمانی برود. اما برای شخصیت خوب داستان همیشه کمک از راه می‌رسد. در حالی که سیندرلا نامید است و‌گریه می‌کند و دوستان خوب‌اش دورش را گرفته‌اند، فرشته مهربانی به کمک سیندرلا می‌آید و با تکان دادن چوب جادویش و خواندن آهنگی کدو را کالسکه می‌کند و موش‌ها را اسب و زیباترین لباس و کفش‌های بلورین را به تن سیندرلا می‌کند. در اوج ناامیدی و غصه سیندرلا، شادی و سرخوشی فرا می‌رسد. رویا، جادو، پاداش نیکی، موسیقی و زیبایی همه فاکتور‌های انیمیشن‌های دیزنی هستند که در این سکانس به وضوح خودشان را نشان می‌دهند.

   

پستهای اخیر

ویژگی Easy Mode در گوشی‌های گلکسی سامسونگ چیست و چه زمانی باید آن را فعال کرد؟

پوسته One UI سامسونگ یکی از بهترین نرم‌افزارهای شخص ثالث ساخته شده برای اندروید است. اگر تجربه کار با اندروید اصلی گوگل را از دست داده‌اید؛ باز این پوسته ویژگی‌های بسیار خوبی دارد. برخی از این ویژگی‌ها در عمق اپلیکیشن Settings پنهان شدند و…

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت در استرالیا عرضه شد: طراحی مدرن‌تر و لوکس‌تر

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت که چند ماه پیش به طور رسمی معرفی شده بود؛ اکنون عرضه خود را از کشور استرالیا و با قیمت ۲۰.۱۵۷ دلار استرالیا آغاز کرده است. این خودرو در چندین مدل از جمله نسخه پایه، اسپورت، اسپورت پلاس، GT و هاچ‌بک عرضه می‌شود.…

ویدئوی بی‌نظیر گذر زمان و با وضوح ۸K که این عکاس با ترکیب ۵۰ هزار عکس از طبیعت نیوزیلند ایجاد کرد

مایکل شینبلوم، یک عکاس با قریحه، دست به کار جالب و وقت‌گیری زده است. او با ترکیب کردن 50 هزار عکس از طبیعت نیوزیلند، توانسته یک ویدئوی گذر زمان یا time-lapse با وضوح 8K درست کند! حالا این ویدئوی زیبا را به رایگان با دنیا به اشتراک…

اگر نام شبکه وای فای این باشد، قابلیت اتصال به شبکه آی‌فون یا آی‌پد شما از کار می‌افتد تا زمانی که…

به تازگی یک پژوهشگر امنیت متوجه شده که اگر برای نامگذاری یک شبکه وای فای از نام خاصی استفاده شود و آی دیوایس‌های پیرامون تلاش برای اتصال به آن شبکه کنند، توانایی اتصال آنها به همه شبکه‌های وای فای کلا از کار می‌افتد و این مشکل تا زمان…

معرفی کتاب: همه ماجرا‌های ریچارد فاینمن

من ریچارد فاینمن را با مجله دانشمند شناختم. مخصوصا آن زمان که فاجعه شاتل چلنجر رخ داده بود و فاینمن در نقش یک قهرمان و دانشمند -کارآگاه سرپرستی تیمی را به عهده داشت که متوجه علت بروز فاجعه شده بود. یک سری مقالات از او خواندم و در ذهنم تبدیل…

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.