در المپیک توکیو، این پنج رشته به رقابت‌های معمول افزوده شد‌ه‌اند

0

رقابت‌های ورزشی که در المپیک برگزار می‌شوند همواره ثابت نیستند، رشته‌هایی به این مجموعه اضافه یا از آن حذف می‌شوند. در المپیک توکیو پنج رشته به رقابت‌های المپیک افزوده شد‌ه‌اند.

کاراته

این ورزش رزمی که ریشه در ژاپن دارد به خاطر احترام به میزبان برای نخستین بار المپیکی می‌شود و در المپیک سال ۲۰۲۴ از برنامه رقابت‌ها حذف خواهد شد. در مجموع ۸ مدال طلا در رقابت‌های کاراته مردان و زنان در دو بخش “کاتا” و “کومیته” اهدا می‌شوند. در وزن ۷۵ کیلوگرم، یوناتان هورن از آلمان از شانس‌های کسب مدال طلا محسوب می‌شود.

سافت‌بال و بیس‌بال

سافت‌بال (زنانه) و بیس‌بال (مردانه) رشته ورزشی است که ریشه در اروپا دارد، اما در آمریکا، ورزش حرفه‌ای آن میلیون‌ها نفر تماشاچی را به خود جلب می‌کند. این رشته ورزشی یک بار بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۸ در برنامه رقابت‌های المپیک گنجانده و سپس حذف شد. تیم‌های مردان و زنان آمریکا از شانس‌های اصلی تصاحب مدال طلا در این رشته هستند.

اسکیت برد

در این رشته چهار مدال طلا برای زنان و مردان در بخش‌های “خیابان” و “پارک” اختصاص یافلته است. داوران به سرعت، نوآوری در حرکات در هوا و میزان دشواری آن امتیاز می‌دهند. شمار زیادی از ورزشکاران این رشته نوجوان هستند و زیر پانزده سال سن دارند. اسکای براون ۱۳ ساله از بریتانیا و لی‌لی اشتوفازیوس از آلمان با ۱۴ سال سن از جوان‌ ورزشکاران در المپیک توکیو محسوب می‌شوند.

سنگ‌نوردی

مدال‌های طلای المپیک در سه رشته ترکیبی سنگ‌نوردی شامل ” بولدرینگ، سرطناب و سرعت” به مردان و زنان تعلق می‌گیرد. سنگ‌نوردان در رشته سرعت از یک دیوار ۱۵ متری با شیب پنج درجه بالا می‌روند. در بولدرینگ سنگ‌نوردان طی چهار دقیقه و بدون طناب مسیر را طی می‌کنند. در “سرطناب” در مدت شش دقیقه یک دیوار ۱۵ متری پیموده می‌شود.

موج سواری

این رشته نیز برای مردان و زنان برای نخستین‌بار المپیکی شده و رقابت‌های آن در ساحل “تسوریگاساکی” در فاصله ۷۰ کیلومتری توکیو برگزار می‌شود. از مرحله یک هشتم نهایی دو موج سوار به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. ایتالو فرایرا، موج سوار برزیلی که قهرمان جهان است، از شانس بالایی برای تصاحب مدال طلا برخوردار است.

منبع: دویچه وله

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.