چرا رهبر کره شمالی کاهش وزن داشته است؟

0

بعد از آن که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بعد از چهار ماه غیبت و عدم حضور در انظار عمومی، بار دیگر به میدان بار گشت ، بسیاری از تحلیلگران و رسانه‌های خبری به دنبال یافتن نشانه‌ای درباره چرایی غیبتش بودند. حالا با حضور دوباره کیم شواهد نشان می‌دهد رهبر ۳۷ ساله کره شمالی لاغرتر از گذشته شده. تحلیلگران تصویر او را با تصویر چند ماه قبلش که در رسانه‌های دولتی به نمایش گذاشته شده، کنار هم قرار داده و می‌گویند چندین ماه پیش، چرم دستبند ساعت رهبر کره شمالی محکم بر مچ دستش بسته شده بود اما حالا به واسطه کاهش وزنش شاهد آن هستیم که‌بند ساعتش اندکی آویزان شده است.

به نوشته نیویورک تایمز وضعیت سلامتی کیم جونگ اون به سان آنچه در کره شمالی می‌گذرد، محرمانه است و از همین رو کارشناسان باید با به دست آوردن سرنخ‌های حداقلی به گمانه زنی دست بزنند. حال امروز این سوال‌ها بسیار پرسیده می‌شود، آیا کیم بیمار است یا این که تصمیم گرفته برنامه غذایی را تغییر داده و وزن کم کند؟ این سوال‌ها و حتی توجه به‌بند ساعت رهبر کره شمالی شاید در ظاهر جزئیات پیش پا افتاده‌ای باشند و شایعاتی بیهوده، اما به باور تحلیلگران باید به تمامی این س وال‌ها پاسخ جدی داد، چرا که اگر زره پوش کره شمالی بیمار باشد، آینده این کشور بعد از او در دستان گروهی که عبادتش را به خوبی آموختند، درگیر ابهامی جدی خواهد شد.

بعد از انتشار تصویر و سخنرانی اخیر رهبر کره شمالی، مردم این کشور نیز شاهد کاهش وزن رهبرشان شدند و برخی در این باره نگران هستند. یکی از آن‌ها می‌گوید، آنچه مردم و خود من را با دیدن تصویر رهبر به دلشوره انداخت، لاغر شدن رهبر عزیزمان است. برخی از مردمان این سرزمین در هنگام پاسخ نمی‌توانند جلوی اشک‌هایشان را بگیرند. گروه بر این باورند که رژیم غذایی نمی‌تواند رهبر کره ش مالی را به این اندازه لاغر کند، چرا که حتی گروهی که از پیونگ یانگ فرار کرده و پناهنده شدند و چند روزی هم به مواد غذایی دسترسی نداشتند نیز وزنشان به این اندازه کاهش نیافته بود.

در کره شمالی، کشوری که تمامی اخبارش توسط رسانه‌های دولتی و تحت کنترل پخش، سانسور و نسخه‌نویسی می‌شود، بسیار نامعمول بود تا چهره رهبر این کشور را به این گونه ترسیم کنند. چئونگ سئونگ چانگ، مدیر مرکز مطالعاتی کره شمالی واقع در سئول در این باره به نیویورک تایمز گفت، کاهش وزن کیم به انداز‌های مشهود است که مردم عادی نیز متوجه آن شدند.

با این همه رژیم حاکم بر کره شمالی ناچار بود این تصویر را از کیم نشان دهد تا به مردم این کشور اطمینان داده شود که حال رهبرشان خوب است؛ این گونه شاید شایعات پایان یابد. کره شمالی از این فرصت تبلیغاتی درست در زمانی استفاده کرد که مقام‌های این کشور از جمله کیم معترف شدند که کره شمالی درگیر کمبود مواد غذایی است.

چونگ در این باره خاطرنشان کرد، مقام‌های پیونگ یانگ تلاش داشتند تا به مردم ثابت کنند که قادر هستند به رغم تحریم‌ها، از هرگونه کمبود و بلایای طبیعی جلوگیری کنند؛ با این همه امروز این سیاست شکست خورده و شواهد نشان می‌دهد کیم بازیگر اصلی نمایش تازه‌ای است که کره شمالی به راه انداخته تا رهبر را با پوشاندن رختی سفید و آویزان بر تنش به تصویر بکشد تا عمق فاجعه حاکم بر این کشور را به جهان یادآوری کند، بدون آن که در برابر امتیاز‌هایی که می‌خواهد بگیرد، امتیازی داده باشد. با این همه باید سناریو‌های متعددی دیگری را هم لحاظ کرد؛ به خصوص آن که کیم فرزندی ندارد و بعد از او ممکن است در ارتباط با جانشینی‌اش چالش جدی به وجود آید.

منبع: روزنامه سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.