فیلم هواپیمای رئیس‌جمهور – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Air Force One

0

کارگردان: ولفگانگ پترسون. تهیه‌کنندگان: مارک آبراهام، ولفگانگ پترسون. فیلمنامه: آندرو و مارلو. مدیر فیلمبرداری: مایکل بالوس. موسیقی: جری گلداسمیت. بازیگران: هریسون فرد، گری اولدمن، گلن کلوز، ویلیام اچ.میسی، دین استاکول. محصول آمریکا، 124 دقیقه.

«چاخان» تر از پیرنگ این فیلم پیدا نمی‌کنید: از جمله، گروهی تروریست که خود را خدمهٔ جدید هواپیما جازده و حتی از هویت و اثر انگشت آن‌ها استفاده می‌کنند؛ یا «پرزیدنتی» که به همان اندازه که در نطق و ملام مهارت دارد، در هفت‌تیرکشی و ناکارکردن تروریست‌ها هم استاد است و در نهایت نیز بی‌آن‌که کمکی از کسی بگیرد، خودش به تنهایی هواپیما را هدایت می‌کند. با آن‌که همه این‌ها می‌طلبد درباره این «چاخان» ها چون و چرا نکنیم، با این وجود هواپیمای رئیس‌جمهور، که توسط ولفگانگ پترسون (زیردریایی، 1981) در سومسن تجربه هالیوودی‌اش کارگردانی‌شده، تریلرِ اکشن لذت‌بخشی از آب درآمده است.

هواپیمای رئیس‌جمهور، رئیس‌جمهوری بی‌عیب‌ونقص، جیمز مارشال (هریسون فورد) را به عنوان قهرمانش برگزیده و او را مقابل عده‌ای تروریست روسی به رهبری ایوان کورشونف (گری اولدمن) قرار داده است. هریسون فورد در نقش رئیس دیپلماسی کشور که حالا به قهرمان اکشن تبدیل‌شده، و تک‌وتنها با تروریست‌هایی مقابله می‌کند که هواپیما و سرنشینانش را گروگان گرفته و آزادی رهبر مخلوع قزاقستان، ژنرال الکساندر ردک (یورگن پروشنف) را از زندان طلب می‌کنند، عالی است.

رویارویی هیجان‌انگیزِ نهایی بین مارشال و کورشونف، زمانی رخ می‌دهد که باقی سرنشینان هواپیما را با استفاده از یک «زیپلین»، سوار یک هرکولس سی-120 می‌کنند و در همان حال مونتاژ موازی بین وقایع داخل هواپیما و فعالیت‌های توی کاخ سفیدف پویایی و تنش بیشتر هم به ماجراها بخشیده. در حالی‌که مارشال با «بدمن» های داخل هواپیما می‌جنگد، روی زمین هم معاون‌اش، کاترین بنت (گلن کلوز) جنگ خودش را با اعضای کابینه جلو می‌برد؛ چون وزیر دفاع، سنتون دین (دین استاکول) و همفکرانش معتقدند رئیس‌جمهور باید از قدرت کنار رود تا به این ترتیب فرمان مرگ همه سرنشینان هواپیما صادر گردد. سرانجام مارشال بر همه دشمنانش فائق می‌آید و هواپیما را به سلامت روی زمین می‌نشاند. با حوادثی که در یازده سپتامبر پیش آمد و اشغال بعدی عذاق، نگرش ساده‌لوحانه هواپیمای رئیس‌جمهور، که طبق آن مسائل واقعی زندگی از هنر تقلید می‌کنند، به طرز غریبی پیش/ویانه به نظر می‌رسد (البته بدون آن صلح و عدالتی که هواپیمای رئیس‌جمهوری، به عنوان پیش‌فرض قرار داده است.)

در حالی‌که ماهیت فیلم، به خصوص در قالب یک اکشن هالیوودی، پیروزی بر مصائب و برقراری نظم را می‌طلبد، وقایع جاری در دنیا نشان می‌دهد واقعیت بسیار آشفته‌کننده‌تر و افتضاح‌تر از این حرف‌هاست. حتی با درنظرداشتن «هر کی هر کی» شدنِ سیاست روز جهان، هواپیمای رئیس‌جمهور، فیلمی سرگرم‌کننده است و ارزش دیدن دارد. ضمن آن‌که نشان می‌دهد قبل از یازده سپتامبر زندگی در این دنیا چقدر راحت بوده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.