فیلم آواتار – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Avatar

0

فیلمنامه و کارگردان: جیمز کامرون تهیه کنندگان: جیمز کامرون، جام لندو، مدبر فیلمبرداری: مائورو فیوزه. موسیقی: جیمز هورنر، بازیگران: سام ورثینگتون، زویی سالاندا سیگورنی ویور، استیون لنگ، جوئل مور، جیووانی ریبیزی، محصول آمریکا، ۱۶۶ دقیقه

اواتار، در همان چند هفته اول نمایش در دسامبر ۲۰۰۹، به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما تبدیل شد. جذابیت فیلم علت‌های گوناگون دارد. مانند «بلاک باستر» قبلی کامرون، تایتانیک (۱۹۹۷)، آواتار نیز فیلمی خانوادگی است، همراه با رمانسی که در پس زمینه‌ای از یک فاجعهٔ قریب الوقوع شکل می‌گیرد. مضمون نظامی‌هایی که به اتفاق عواملی منفعت طلب از شرکتی بزرگ مشغول به‌کارند، بیگانه‌ها (۱۹۸۶) ی کامرون را به یاد می‌آورد. اواتار در نمایش چشم‌گیرش از دستاوردهای تکنولوژیک، دنیایی خلق کرده غوطه‌ور در آسمان و با کوده‌هایی شناور و موجوداتی غریب و اکوسیستمی شگفت انگیز با جنگل‌هایی که شب‌ها با نور نئون می‌درخشد. فیلم در بعضی سالن‌ها به صورت سه بعدی به نمایش در آمد و همین به جنبه نمایشی و توهم‌زایش افزود.

ماجراهای فیلم در سیاره پاندورا اتفاق می‌افتد؛ جایی که ماده معدنی گرانبهایی در آن کشف شده است. شرکت‌های معدنی از کره زمین با حمایت نظامی، مأمور می‌شوند آن معادن را به هر قیمتی که شده، استخراج کنند. چنین کاری، نابودی محیط طبیعی آنجا را به دنبال دارد که مأوای مردمان بومی‌اش، «ناوی» ها است. ناوی‌ها اطراف درختی غول پیکر زندگی می‌کنند که از قضا برفراز بزرگترین ذخایر معدنی پاندورا روئیده است. ناوی‌ها بلند و کشیده‌اند و پوستی آبی رنگ دارند که کاملا با جوهره و قدرت محیط زیست شان می‌خواند. دانشمندهای کره زمین به واسطه فرایندی به نام «آواتار» (خلق موجودی که در واقع آمیزه‌ای از انسان و «ناوی» است و به طور ژنتیک خلق شده، جیک (سام ورثینگتون) یک سرباز سابق و علیل نیروی دریایی را به سیاره پاندورا می‌فرستند تا از فرهنگ «ناوی» سر در بیاورد.

آزادی عمل و چابکی جیک به عنوان یک آواتار، به وی اجازه می‌دهد شگفتی‌های پاندورا را کشف کند، از کوه‌های شناور «هاله لویا» بالا رود و از «بنشی»، موجود اژدها شکل پرنده‌ای سواری بگیرد. ماشین‌های روباتی نیز که توسط نظامی ها کنترل می‌شوند، قابلیت‌های انسانی را افزایش داده‌اند و در یکی از سکانس‌های نهایی فیلم یکی از این ماشین‌های روباتی که توسط کلنل کواتریج خبیث (استیون لنگ) کنترل می‌شود، با جسم «آواتار» ی جیک دوئل می‌کند. قسمت پایانی و طولانی فیلم، نبردی سهمگین است بین مردمان بومی پاندورا و «موجودات» شان که در مقابل گلوله و موشک نظامی‌ها، از سرزمین‌شان دفاع می‌کنند. پاندورا دنیایی چند لایه است و این نبرد، از جمله با تیر و کمان، بنشی‌های پرنده و گله‌هایی فیل مانند، در هوا و زمین صورت می‌گیرد. آواتار به عنوان یک فیلم اکشن، نشان می‌دهد که انرژی‌اش نه تنها در لحظات درگیری بلکه در هماهنگی‌اش با محیط طبیعی و کشف قدرت آن سرزمین نهفته است.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.