فیلم بلید – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Blade 1998

0

کارگردان: استیون نورینگتون. تهیه کنندگان: رابرت انگلمن، پیتر فرانکفورت. وزلی اسنایپیس. فیلمنامه: دیوید گویر، مدیر فیلمبرداری: تئو وان سند. موسیقی: مارک ایشام. بازیگران اسنابیس، استیون دورف، کریس کریستفر سن، اودو کابر، محصول آمریکا ۱۲۳ دقیقه.

از همان آغاز سینما، خون آشامان، به عنوان مظهر تمامی آنچه شب هنگام، ذهن بشر را آزار می‌دهد، بر پرده سینما حضور داشته‌اند. بلید، با درآمیختن اکشن و بزن بکش‌های بی‌وقفه، به «ژانر خون آشامی»، خونی را که بس نیاز داشت، دمید و آن را آماده ورود به هزاره سوم کرد.

وزلی اسنایپس، در نقش بلید، قاتل خون آشامان، ظاهر شده که در واقع، آمیزه‌ای است از بروس‌لی و ون هلسینگ. با کمک ویسلر هفت تیرکش (کریس کریستفرسن) و ابزار و ادوات پیشرفته، بلید جنگی علیه خیل خون آشامانی به راه می‌اندازد که در همه چیز از سیاست تا امور مالی، «پنجه» دارند. نارضایتی در صفوف خون آشامان به شکل دیکون فراست (استیون دورف) سر بر می‌آورد؛ این خون آشام مطرود و سرکشی است که سعی داشته متنی قدیمی را ترجمه کرده تا به واسطه‌اش، رب النوع خون آشامان، «لا ماگرا» را زنده کند. مقوله‌ای که بر پیچیدگی اوضاع می‌افزاید این که بلید، خود نیم انسان انیم خون آشام است و باید با تمایل شدیدش به تغذیه به سبک خون آشامی مبارزه نماید.

بلید که براساس سری گرافیک‌های کمپانی مارول ساخته شده، «ژانر خون آشامی» را همراه با صحنه‌های سوپرمدرن اکشن، احیا کرد. از سکانس قتل عام افتتاحیه تاسکانس نهایی در یک معبد خون آشامی، فیلم مملو است از شور و انرژی سینمایی، اتیون نورینگتون فیلم را با اکشن‌های فیزیکی خون آشامان عصر جدید و قدرت و سرعت و جذابیت‌شان، پر کرده. از جمله نکات فراموش نشدنی فیلم، زرادخانه مدرن بلید است که در چشم به هم‌زدنی خون آشام‌ها را پودر می‌کند و دوئل های «باله» وار تیراندازی‌ها که پیش از جلوهٔ معروف «بولیت تایم» ماتریکس (۱۹۹۹) در اینجا مورد استفاده قرار گرفته. فیلم ضمنا نکات جدیدی در باب سلسله مراتب خون آشام‌ها در اختیار بیننده می‌گذارد و معلوم می‌شود آنها هم اصیل و اشراف زاده، دورگه و معمولی و غیره دارند، (خون آشام‌های اصیل آنهایی هستند که «خون آشام» زاده می‌شوند!).

به علاوه، باید یکی از نادر فیلم‌های آمریکایی اواخر دهه ۱۹۹۰ است که از اکشن سبک هنگ کنگی استفاده کرد و بر هنرهای رزمی و تیراندازی و دوئل با «اسلحه‌ای در هر دو دست»، تأکید داشت تقریبا هر ده دقیقه درگیری و یک صحنه اکشن وجود دارد. وزلی اسنایپس که در زندگی واقعی هم رزمی کار است، مهارت‌هایش را در شمشیرزنی تا نبرد تن به تن به نمایش می‌گذارد. او قبل از بلید نیز بازیگر اکشن بود ولی شخصیت ضد قهرمان این فیلم به وی اجازه داد تا محدودیت های ژانر را بشکند. آن ظاهر خونسرد و آرام دقیقا با نقش‌اش هماهنگی دارد و همان بود که مهم‌ترین نقش زندگی حرفه‌ای اش نیز از کار در آمد. فیلم فروش بسیار خوبی داشت و اسنایپس دوباره با بلید ۲ (۲۰۰۲) سراغ همان شخصیت رفت. (فیلم را گیلرمو دل تورو، کارگردانی کرد و بنابراین استثنائا، دنباله‌ای است به همان خوبی اریژینال) در ۲۰۰۴، سومین قسمت‌اش نیز با عنوان بلید: ترینیتی، ساخته شد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.