فیلم خطر حیّ و حاضر – معرفی، نقد و خلاصه داستان –Clear and Present Danger 1994

0

کارگردان: فلیپ نویس. تهیه‌کنندگان: میس نوفلد، رابرت رم. فیلمنامه: دونالد استیوارت، استیون زیلیان، جان میلیوس؛ براساس رمان تام کلنسب. مدیر فیلمبرداری: دونالد مک‌الپاین. موسیقی: جیمز هورنر. بازیگران: هریسون فورد، ویلم دافو، آن ارچر، میگوئل سندوال، خواکین دوآلمدا. محصول امریکا، ۱۴۱ دقیقه.

وقتی در ۱۹۸۴ کتابِ شکار اکتبر سرخ منتشر شد، نویسندهٔ ۳۷ ساله‌اش، تام کلنسی، یک کارمند بیمه موفق بود. او یک شبه، به محبوب‌ترین و بعد از چندی، پرکارترین «تریلر» نویس آمریکا تبدیل شد. شخصیت اصلی رمان‌های او، جک رایان، یک سرباز سابق است که ازدواج کرده و زندگی زناشویی خوبی دارد، اهل بورس‌بازی است، اهل مطالعه است، و حالا هم به خدمت سیار درآمده است. حکایت‌های کلنسی شامل توضیحات مبسوط درباره تکنولوژی‌های نظامی و عملیات مخفی سازمان‌های مخفی، قبلاً علیه اتحاد شوروی و این روزها، بر ضد تروریست‌های خاورمیانه‌ای است.

رمان‌های کلنسی جان می‌دهند برای اقتباس‌های سینمایی. منتقدهای ادبی به ندرت از او تعریف کرده‌اند، چون کتاب‌هایش فقط پیرنگ است؛ به عبارت دیگر، صرفاً شرح ماجراهایی هیجان‌انگیزند و نه هیچ چیز دیگر. ضمن آن‌که خیلی هم ملی/میهنی‌اند و قهرمانش باید از خود برتری اخلاقی نشان دهد و همیشه روحیه بالایی هم داشته و سرمشقی باشد برای هم‌وطنانش. بنابراین تعجبی هم ندارد که کتاب‌های کلنسی بین محافظه‌کارهای آمریکایی این قدر محبوبیت دارد. و حالا اگر شما طرفدار اکشن‌های بی‌امان و نفس گیری هستید که در آن‌ها، تکنولوژی و جزئیات مربوط به آن حرف اول را می‌زنند، و می‌توانید این جنبهٔ حال بدکنِ برتری‌جویی‌های آمریکایی را فراموش کنید، از خطر حی و حاضر و سایر اقتباس‌های سینمایی از کتاب‌های او خوش‌تان خواهد آمد.

خطر حی و حاضر با توقیف یک کشتی تفریحی مشکوک توسط گشت ساحلی آغاز می‌شود. سرنشینان کشتی، یک تاجر آمریکایی و خانواده‌اش، به قتل رسیده‌اند. معلوم می‌شود که مرد مقتول از دوستان نزدیک رئیس‌جمهور آمریکا بوده. تحقیقات بعدی نشان می‌دهد که این جنایت، کار قاچاقچی‌های کلمبیایی و تشکیلات قدرتمندشان به رهبری ارنستو اسکوبدو (شخصیتی براساس سرکردهٔ واقعیِ مافیای کلمبیا، پابلو اسکوبار) بوده است. بعداً فاش می‌شود که این تاجر آمریکایی با مافیای کلمبیا دست‌اش توی یک کاسه بوده و سهمی بیشتر طلب می‌کرده است. از آن‌جا که امکان دارد پای رئیس‌جمهور هم به میان کشیده شود، از سیا کمک گرفته می‌شود تا این باند قاچاقچی را منهدم سازد.

با بودجه ۶۵ میلیون دلاری، سازنده‌های خطر حی و حاضر اطمینان داشتند که به خاطر محبوبیت زیاد کتاب، اقتباس سینمایی‌اش هم موفق عمل خواهد کرد. در واقع نیز، سکانس‌های اکشنِ پیاپی، از تعقیب و گریز با قایق‌های سریع ضربتی و حملات هلی‌کوپتر تا نابودی خانه/ دژِ یک رهبر مافیایی، نفس بیننده را می‌گیرد و از ابتدا تا انتها حیران نگه می‌دارد. فیلم در سراسر دنیا با استقبال روبرو شد و ۲۰۷ میلیون دلار فروش کرد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.