فیلم هواپیمای محکومان – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Con Air 1997

0

کارگردان: سایمون وست، تهیه کننده: جری بروکهایمر. فیلمنامه: اسکات روزنبرگ. مدیر فیلمبرداری: دیوید تترشل. موسیقی: مارک مانسینا. ترور ربین، بازیگران: نیکلاس کیج، جان اکیوزاک، جان مالکوویچ، وینگ ریمز، فیک چینلند، استیو بوسیمی. محصول آمریکا. ۱۱۵ دقیقه.

 از نیمه دهه ۱۹۸۰ به این سو، نام جری بروکهایمر (پلیس بورلی هیلز (۱۹۸۴) و تاپ گان (۱۹۸۶)) با تهیه و تولید فیلم‌های اکشن گره خورده. او قبل از هواپیمایی محکومان، صخره (۱۹۹۵) را با شرکت نیکلاس کیج، در نقش دانشمندی که به قهرمانی ناخواسته تبدیل می‌شود، تهیه کرده بود. در هواپیمایی محکومان، کیج نقش سنتی‌تر یک قهرمان را برعهده گرفت و بروکهایمر، کارگردانی را هم به کارگردان تازه کار، سایمون وست سپرد، که قبلا آگهی‌های تبلیغاتی می‌ساخت.

شخصیت کیج در فیلم، کامرون پو، یادآور شخصیت بروس ویلیس در جان سخت است، آن هم حتی در کوچکترین جزئیات و مثلا کت سفید کثیفی که در بخش اعظم فیلم به تن دارد. او مرد خانوادهٔ آسان‌گیر و شریفی است که از قضای روزگار خود را در وقت بد در جای نامناسبی باز می‌یابد، پو، کمی هم «رمبو» در خون‌اش دارد، چون هر دوی آنها با سرافرازی از نیروی‌های ویژه ارتش مرخص شده‌اند. اما برخلاف قهرمان‌های پر عضله دهه ۱۹۸۰، پو جنگ طلب نیست و اگر زنده می‌ماند به خاطر آمیزه‌ای از هوش و زرنگی و تمایل‌اش به پیوستن به خانواده‌اش است پوکه به خاطر کشتن تصادفی مردی مست، موقع دفاع از خود و همسرش زندانی شده، بعد از هشت سال حبس، به صورت مشروط از زندان آزاد شده.

موقع آزادی، او را کنار تعدادی زندانی خطرناک که به زندانی با شرایط ایمنی بالاتر منتقل می‌شوند، سوار هواپیمای مخصوصی می‌کنند. به محض سوار شدن، زندانی‌ها به رهبری سایروس «وایروس» گریسم (جان مالکوویچ)، کنترل هواپیمایی را بر عهده می‌گیرند، آن هم در حالی که ظاهرا تنها پو، سد راه فرارشان است. هواپیمایی محکومان، صحنه زندان ندارد، ولی فیلمی است در ژانر زندان؛ و مانند بسیاری از این نوع فیلم‌ها، مشخصا میدان اعمال فیزیکی عده‌ای مرد، البته در اینجا سازنده‌های فیلم، خیل مردان خبیث‌شان را به شکلی کمابیش «کامیک بوکی» توصیف کرده‌اند و با تمرکز بر پیاده کردن بیشتر اکشن فیلم در محدوده هواپیما، برتنش و هیجان کار افزوده‌اند.

بخشی از جذابیت این فیلم به گروه زندانیانش برمی‌گردد که نقش‌شان توسط بازیگرانی پر قدرت، از جمله وینگ ریمز و دنی ترهو و استیو بوسیقی ترسناک (در نقش یک «سریال کیلر») ایفا شده است، هواپیما نقشی اساسی در سکانس‌های اکشن دارد و فرود ناجورش در یک مزرعه، بهانه‌ای است برای به رخ کشیدن زور بازوی ضد قهرمان‌های مردش، که به اتفاق هواپیما را از درون حرفه‌ای بیرون می‌کشند. وقتی هواپیما دوباره به پرواز در می‌آید، به سوی لاس وگاس می‌رود و در آنجا مجبور به فرود می‌شود سقوط هواپیما بر روی آن همه زرق و برق و نمایش لاس وگاسی، و پرتاب شدن خرده‌های هواپیما روی دیزنی لند قمار، خودش دکور و پس زمینه نمایشی چشم‌گیری است برای آن همه خشونت و انفجار و بزن و بزن.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.