فیلم ببر خیزان، اژدهای پنهان – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Crouching Tiger, Hidden Dragon

0

کارگردان: آنگلی. تهیه کنندگان: بیل کنگ، آنگ لی. فیلمنامه: وانگ هویی لینگه جیمز شاموس. مدیر فیلمبرداری: پیتر پو. موسیقی: تن دان. بازیگران: چاو یان فن، میشل یوه چنگ چن، ژانگ زی‌بی. محصول تایوان، هنگ کنگ، آمریکا و چین. ۱۲۰ دقیقه

نخستین صحنه ببر خیزان، اژدهای پنهان که طی آن شخصیت‌ها بی‌اعتنا به قانون جاذبه زمین، در تعقیب یکدیگر در حال بریدن، و در واقع پرواز، بر فراز پشت‌بام ها دیده می‌شوند، برای تماشاگری که با سنت فیلم‌های رزمی آشنا نیست، سخت غیر طبیعی جلوه می‌کند. اما دیری نگذشته که به این اکشن شگفت انگیز «باله» وار، عادت می‌کنیم. سکانس‌های اکشن توسط پوئن وو- پینگ طراحی شده، همان طراح صحنه‌های حیرت انگیز ماتریکس (۱۹۹۹). در اینجا هنرهای رزمی فراتر از جنگ و مبارزه می‌روند و در باب ورزآوردن قدرتی درونی‌اند که همه چیز، حتی راه رفتن بر سطح آب را امکان‌پذیر می‌سازد. این‌ها ضمنا، فقط حرکاتی تجریدی و نمادین نیستند: آن مشت و لگدها و شمشیر زدن و زمین خوردن و خلع سلاح شدن‌های آنی، واقعی‌اند.

پیرنگ، در باب گردن نهادن به ضوابط اجتماعی، و عشق هایی شورانگیز است. یو شو الین (میشل یوه) ولی مو بای (چو یان فت) استادان رزمی، در پی یافتن «تقدیر سبز»، شمشیری‌اند که ربوده شده. شو لین و مو بای، بر تمایلات شخصی، از جمله عشق متقابل‌شان چشم می‌پوشند و تنها زمانی که می‌جنگند، احساساتشان را برملا می‌کنند.

«تقدیر سبز» به جنگ جن (ژانگ زی بی) افتاده: اشراف‌زادهای متمول در روز، و شروری رزمی کار در شب؛ جن، جوان و پرشور، آرزوی رهایی از قید و بندهای زندگی فعلی‌اش را دارد و نمی‌خواهد به ازدواجی مصلحتی تن دهد و سودای زندگی سلحشورانه در سر دارد او مخفیانه توسط معلم سرخانه‌اش، جید فاکس (جنگ پای پای)، دشمن دیرینه شو لین و مو بای، تعلیم دیده، داستان عاشقانه‌ای هم هست که به طرزی نه چندان مفهوم در فلاش بک تعریف می‌شود تعریف می‌شود تا تمایل جن به رهایی را بیشتر توضیح دهد. با آن که جن کارش را با اعمال شرورانه آغاز کرده ولی اعمال شرورانه آغاز کرده ولی به محض فاش شدن هویت‌اش، به قهرمانی تبدیل می‌شود که نمی‌خواهد ضوابط اجتماعی دست و پایش را ببندند و سرانجام نیز تمامی رشته هایی را که او را به خانواده، معلم، و حتی عشق، پیوند می‌دهد، می گسلد. پیرنگ حماسی، ما را با مناظر خیره کننده چین، بیابان‌ها، کوه‌ها، جنگل‌ها و شهرهایی با کوچه و خیابان‌هایی پرجنب و جوش و مملو از فروشنده و اجناس رنگارنگ و آکروبات‌های دوره‌گرد آشنا می‌کند.

انگ لی، کارگردان تایوانی، قبل از آن به خاطر فیلم های مجلسی‌اش، کولاک برف (۱۹۹۷) و حس و عقلانیت (۱۹۹۵) شهرت داشت تا فیلم های اکشن. لی بچگی و نوجوانی‌اش را با دیدن فیلم‌های رزمی، مهمترین ژانر سینمای چین سر کرد. او در اینجا، ژانر رزمی را گرفته و گسترش‌اش داده تا در قالب سبک خودش بگنجد؛ طوری که نه تنها اکشنی پر جنب و جوش، بلکه درام احساسی کوبنده‌ای از تلاش بیرون کشیده.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.