فیلم حومه ۱۳ – معرفی، نقد و خلاصه داستان – District 13

0

کارگردان: پی یر موزل. تهیه کننده: لوک بسون، فیلمنامه: لوک بسون، بی‌بی ناصری، مدیر فیلمبرداری: مانوئل تران، موسیقی: باستید دانی، دامین روگ، بازیگران: داوید بل، سیریل رافائلی بی بی ناصری، دنی و ریسیمو، نونی داماریو، فرانسوآ شانو، محصول فرانسه، ۸۴ دقیقه

لوک بسون، تهیه کننده و کارگردان فرانسوی، قبل از اختصاص دادن عمرش به تهیه و تولید فیلم‌های اکشن، به خاطر ساختن اکشن‌هایی چون نیکیتا (۱۹۹۰) و لئون (۱۹۹۴)، برای خود شهرتی به هم زده بود، بسون که از طرفداران سفت و سخت سینمای هنک کنگ است، همان رویکرد سینمایی را در تولیدات فرانسوی خود نیز ادغام کرد و نتیجه، فیلم‌های اکشنی شد با حس و حالی فرانسوی مثل حومه ۱۳.

پاریس، سال ۲۰۱۰؛ به خاطر شورش‌های فزایندهای اجتماعی، مقامات فرانسوی دور حومه‌های پاریس دیوار کشیده‌اند و با این عمل، به جانی‌ها و بزهکارها اجازه داده‌اند کسب و کار پر رونقی راه بیندازند، مشکل وقتی بالا می‌گیرد که تاها (بی‌بی ناصری) گنگستر حومه ۱۳، زره پوشی را می‌دزدد که از قضا، حامل نمونه‌ای از یک موشک نوترون است. وقتی از سر بی‌احتیاطی، بمب فعال می‌شود، دولت فرانسه دست به دامن سوپر کارآگاهی به نام دامین (سیریل رافائلی) می‌شود که فقط ۲۴ ساعت فرصت دارد تا بمب را خنثی کند، دامین با لیتو (داوید بل)، یکی از ساکنان قانونمند حومه ۱۳، که تاها خواهرش را گروگان گرفته و بنابراین، علیه تاها کینه به دل دارد، متحد می‌شود. اما آنچه این دو تن نمی‌دانند این است که اعضای سرکش دولت عمدا آن بمب را داخل «گتو» فرستاده‌اند و از آن مهم‌تر، تاها بمب را به طرف مرکز پاریس هدف رفته است.

سازنده‌های فیلم با نشانه گرفتن مخاطبان جوان‌شان در فرانسه، تکنیک «پارکور» (Parkour) استفاده از تمامی حرکات طبیعی مثل دویدن، خزیدن، پریدن و غیره در محیط شهری با در دل طبیعت و عبور از موانع پیش رو، بنیانگذار این تکنیک که با تمرین‌های سخت همراه است، همین آقای داوید بل در فرانسه است) را در صحنه های اکشن ادغام کرده اند. برای استفاده بهینه از این شیوهی «پارکور»، خود داوید بل برای ایفای یکی از نقش‌های اصلی انتخاب شد. در کنار بل، سیریل رافائلی، بازی کرده که خود از رزمی کارهای معروف فرانسه است و پیشینه‌ای هم در اعمال آکروباتیک در سیرک دارد و در تعدادی از تولیدات لوک بسون نیز به عنوان طراح صحنه‌های اکشن، بدلکار و بازیگر فرعی کار کرده، داوید و رافائلی با هم مقدار زیادی از حرکات دیوانه‌وار و حیرت آور فیلم را انجام داده‌اند:

شیرجه در حفره‌های باریک یا جست و خیز در پشت بام ها که همگی بدون استفاده از بدلکار یا گرافیک کامپیوتری انجام گرفته اند. حومه ۱۳ ضمنا، تفسیری است بر اوضاع و احوال فرانسه‌ای معاصر، با آن که دامین و لیتو، از دو طرف دیوارند ولی متوجه می‌شوند پیرو همان ضوابط اخلاقی‌اند و در نهایت می‌توانند علیه دشمنی مشترک (گنگسترها و سیاستمدارهای فاسد) مبارزه کنند. وقتی دامین مطیع قانون، لیتو را به خاطر خرابکاری و آتش زدن ماشین‌ها توسط هم‌گتویی‌هایش سرزنش می‌کند، لیتو جواب می‌دهد که تنها راه این جماعت برای جلب توجه دولتی‌ها همین کارها است، (اظهاراتی که با شورش فرانسوی‌های عرب و آفریقایی تبار در حومه شهرهای بزرگ فرانسه از ۲۰۰۵ به بعد، پیشگویانه هم از کار درآمد).

استعداد پی‌یر مورل در اکشن‌سازی، چندی بعد با تولیدات دیگری از کارخانه بسون، گروگان (۲۰۰۸) با شرکت لیام نیسن و از پاریس با عشق (۲۰۱۰) با شرکت جان تراولتا، بیشتر جلوه کرد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.