فیلم تغییر چهره – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Face/Off

0

کارگردان: جان وو. تهیه کنندگان، ترنس چنگ، مایکل داگلاس. فیلمنامه: مایکل ورب، مایکل کلیری. مدیر فیلمبرداری: اولیور وود. موسیقی: جان پاول. بازیگران: نیکلاس کیج، جان تراولتا، الساندرو نیولا، جون آلن، جینا گرشون. محصول آمریکا، ۱۳۸ دقیقه.

سومین فیلم هالیوودی جان وو، موفق شده بهترین عناصر سینمای هنگ کنگ را با بهترین عناصر سینمای هالیوودی ادغام کند. انفجارهای پرهزینه، طراحی باله وار صحنه‌های اکشن و بازی‌های خوب تراولتا و کیج در نقش دشمن‌های دیرینه، مأمور شن آرچر و کستور تروی، تروریستی مجنون، تماشای فیلم را برای دوستداران سینمای اکشن الزامی می‌سازد.

تغییر چهره با تلاش تروی برای کشتن آرچر آغاز می‌شود؛ آرچر و پسر نوجوانش مایکل مشغول بازی‌اند ولی تیراندازی تروی، عوض آرچر، پسرش را می‌کشد. شش سال بعد، در حالی که زندگی زناشویی ارچر در شرف فروپاشی است و رابطه خوبی هم با دخترش ندارد، او را کماکان در پی دستگیری تروی می‌یابیم، آرچر که باخبر شده پولکس، برادر نروی (الساندرو نیولا) هواپیمایی در فرودگاه لس آنجلس کرایه کرده، با گروه‌اش به فرودگاه هجوم می‌برند تا جلوی فرار او و تروی را بگیرند. در یک سکانس اکشن پرتنش، تروی و برادرش دستگیر می‌شوند، ولی تروی که جراحت شدید برداشته در کما فرو می‌رود. FBI که باخبر شده تروی قبل از دستگیری، بمبی بیولوژیکی در جایی در لس آنجلس کار گذاشته، مستاصلانه به تکاپو می‌افتد تا جای بمب را پیدا کند.

از آنجا که پولکس فقط حاضر است با برادرش حرف بزند، از آخرین روش‌های جراحی استفاده می‌شود تا چهره آرچر را با چهره تروی عوض کنند و در جسم و صدایش نیز تغییراتی دهند تا شبیه تروی شود. وقتی تروی، با چهرهٔ تغییر یافته، ناغافل از کما بیرون می‌آید، اجبارا هویت آرچر را اتخاذ می‌کند، در حالی که تروی ارچر در زندان روزهایش را به کسالت می‌گذراند، آرچر /تروی، جای بمب را می‌یابد و خننی‌اش می‌کند و در این فرآیند، قهرمان می‌شود. همین موضوع تروی/ارچر را وامی‌دارد از زندان فرار کرده و روش زندگی و هویت دشمن‌اش را اتخاذ کند و بدین ترتیب، به همان فردی تبدیل شود که مصمم بوده مقهور کند.

جان وو، خشونت، سطوح بازتاب دهنده و سکانس‌های اکشن پرجنب و جوش استیلزهٔ هنگ کنگی و تعدادی از آن «پنجه در پنجه افکندن‌های مکزیکی» خاص‌اش را برای هالیوود به ارمغان آورد، وو، نوع خاصی اکشن به هالیوود معرفی کرد که در عین احساسی بودن، خشن و هیجان انگیز است. در یکی از صحنه‌های جالب فیلم، پسر بچه‌ای وسط آپارتمانی ایستاده و به ترانه جایی بر فراز رنگین کمان (جادوگر از) گوش می دهد: در حالی که مرگ و ویرانی و بدبختی پیرامونش جریان دارد، ذره‌ای نور امید، از وجود خیر در میانه آن همه شر خبر می‌دهد. تغییر چهره، تریلر درگیرکننده‌ای است که در وارونگی شخصیت قهرمان و «بدمن»، در سکانس‌های اکشن چشم‌گیر و تامل فلسفی‌اش در باب ماهیت هویت بشر، فیلم‌های هنگ کنگی رو از جمله فردایی بهتر (۱۹۸۴) را به یاد می‌آورد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.