فیلم مشت افسانه‌ای – معرفی، نقد و خلاصه داستان – Fist of Legend 1994

0

کارگردان: گوردن چن. تهیه‌کنندگان: چویی ین لم، جت لی. فیلمنامه: گوردن چن، لن توآ. مدیر فیلمبرداری: درک ون. موسیقی: جوزف کو. بازیگران: جت لی، شینوبو ناکایاما، یازواکی کوراتا، چین سیو هو، بیلی چو، محصول هنگ کنگ، ۱۰۳ دقیقه.

جت‌لی که از بچگی هنرهای رزمی کار کرده، جانشین بروس لی محسوب می‌شد و بنابراین یکی از راه‌های محکوم‌کردن پایه‌های این شهرت، بازسازی مشت‌خشم (معروف به ارتباط چینی، ۱۹۷۲)، کلاسیک بروس‌لی بود. با آن‌که مشت افسانه‌ای «بازسازی» است، به عنوان یک فیلم رزمی کاملاً روی پای خود می‌ایستد و به اعتقاد بعضی، گل سر سبدِ کارنامه هنگ‌کنگی جت‌لی است.

شانگ‌های، چین، ۱۹۷۳؛ در نخستین سال دومین جنگ چین و ژاپنف چین به اشغال نیروهای امپراتوری ژاپن در آمدخ است. چن ژن (لی) رزمی‌کار چینی، پس از آن‌که خبردار می‌شود استادشف در درگیری با سردسته «دوجو» کار ژاپنی کشته‌شده، تحصیل در ژاپن را نیمه‌تمام گذاشته و به زادگاه‌اش برمی‌گردد. ژن خیلی زود با شکست‌دادن استاد ژاپنی انتقام‌اش را می‌گیرد ولی حین مبارزه متوجه می‌شود که استادش را قبل از مبارزه زهرخور کرده‌اند.

درحالی‌که اوضاع مدرسه «جینگوو» به هم ریخته، ژن در کنار رابطه رمانتیک‌اش با میتسوکو (شاگرد زاپنی مدرسه) (شینوبو ناکایاما)، که عمویش توسط دولت ژاپن استخدام شده تا مدرسه را به چالش بکشد، سعی می‌کند دیسیپلین را در آن‌جا برقرار نماید.

جت‌لی که قبل از آن در طول ده سال، بیست فیلم بازی کرده بود، در مشت افسانه‌ای، در اوج قابلیت‌هایش است. اما نگرشی که جت‌لی بهه شخصیت چن ژن داشته، با رویکرد بروس لی تفاوت دارد. کافی است صحنه‌های «دو جو» را در هر دو فیلم با هم مقایسه کنیم؛ لی فریاد می‌کشد و خشونتی عجیب از خود نشان می‌دهد حال آن‌که جت لی با خونسردی، بیشتر نقطه ضعف طرف مقابل را رو کرده و ترفندهایش را خنثی می‌کند. از لحظات جالب فیلم، یکی سکانس افتتاحیه است که طی آن لی با عده‌ای متجاوز زاپنی درگیر شده و یا صحنه‌ای که چشم‌بسته با کوراتا تمرین می‌کند. نبرد نهایی بین ژن و زنرال فوجیتا (بیلی‌چو) پرتنش و در عین حال باشکوه است. صحنه‌های رزمی توسط یوئن وو-پینگ، کارگردان، بازیگر و بدلکار کهنه‌کار طراحی شدند.

در این صحنه‌ها مبارزه تن به تنی با جلوه نمایشی خیره‌کننده را شاهد هستیم که هیچ‌گاه حس‌وحال واقع‌گرایانه خود را از دست نمی‌دهند.

این فیلم دروازه‌های هالیوود را به روی یوئن (که کارش را در آن‌جا با ماتریکس در سال ۱۹۹۹ آغاز کرد) و جت لی گشود. لی که در ۱۹۹۸ به هالیوود رفت، از آن زمان تا به امروز، بین هالیوود، اروپا و چین در سفر است و فیلم‌هایی بین‌المللی می‌سازد.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.